Az ilyen szülők nem veszik észre, hogy ártanak a saját gyereküknek?
Hallottam néhány szülőt arról beszélgetni, hogy nem szabad a 12-16 éves gyereküknek engedni, hogy Trónok harcát meg Gyilkos elméket nézzenek, mert nagyon durva.
Ugyanezek a szülők nem szólnak semmit, ha a lányuk Szent Johanna Gimit olvas, sőt, meg is veszik a könyvet nekik.
Normális az ilyen szülő, aki az értelmes, komoly műveket tiltja a gyerekétől, csak mert "túl durva", de ugyanakkor az nem zavarja, hogy undorító mocskos szennyeket olvas?
Én nem ismerem a Gyilkos elméket, így arról nem tudok nyilatkozni, a Trónok harcából csak részleteket láttam, és az alapján nekem is az a véleményem, hogy az túl durva. Viszont el tudom képzelni, hogy a teljes történetet nézve, egy teljes epizódot végignézve már föloldják azokat a durvaságokat, amik engem sokkoltak.
Ugyanakkor a Szent Johanna Gimivel kapcsolatban abszolút nem értek veled egyet. Nem tudom olvastad-e a könyveket, vagy csak hallomásból írsz róluk, de Cortez nem bunkó, lenéző és buta fiú. Arnold pedig (az okos fiú), pedig lehet, hogy okos volt, de emocionálisan nem tudott volna annyit adni a kapcsolatba.
Másrészt pedig az a könyv egész egyszerűen szórakoztató irodalomnak készült, amire szerintem szükség is van. Egyáltalán nem látom problémának, ha egy 12-16 éves gyerek nem szépirodalmat olvas, mert egyszerűen nem az a dolga. Vannak nagyon jó szépirodalmi művek is, amiket érdemes elolvasni már ebben a korban, de a legtöbbre később érik meg az ember. És bizony a legtöbb lánynak ebben a korban lányregényekre van szüksége, mert az esik jól a lelkének. És ebben a kategóriában szerintem még csak nem is kétes értékrendű a könyv, mert szerintem egy abszolút megfelelő mintát mutat mind a baráti kapcsolatok, mind a családi kapcsolatok, mind a szerelmi kapcsolatok terén. Nehéz megfogalmazni, hogy miért van szüksége erre a lányoknak (akik ezt olvassák), illetve, hogy milyen értéket adott nekem. Egy jó könyv volt, amit szerettem olvasni, és ez szerintem bőven elég. Nem a könyvekből tanultam meg, hogy majd ha visszahúzódó lány vagyok, a társaság középpontja fog megtalálni (megjegyzem mégis így történt), mert lehet, hogy befolyásolható egy 12 éves lány, meg ábrándozik, de nem hülye. Tudja már, hogy mi az, amit átvetíthet
Véletlenül elküldtem...
Szóval tudja, hogy mi az, amit átvetíthet az életére, mi az, amit nem. Például ábrándoztam én is arról, hogy majd az osztály menő fiúja felfigyel rám, a szürke, okos lányra. (A könyvtől függetlenül) És ábrándoztam arról, hogy nekem igaz szerelem kell, pillangós és megremegtetős. És például ez volt az oka, hogy nem dőltem be az első fiúnak aki rámhajtott, és akinek semmit sem jelentettem volna. Mert a "rosszfiúról" való ábrándozás csak akkor múlt el, amikor igazán szerelmes lettem valaki másba, és csak akkor, és csak komolyan mentem bele párkapcsolatba. Szerintem minden 12-16 éves lánynak az lenne a dolga, hogy ábrándozzon. És arról ábrándozzon, akiről szeretne. Lehet az Mr. Darcy, Mr. Rochester, Gilbert, vagy Cortez (csak hogy pár lányregényhőst említsek), vagy akár az elérhetetlen menő srác, de a lényeg, hogy minél tökéletesebb legyen. Mert akkor már élesben sem fog minden jöttmentnek bedőlni, hanem tudni fogja, hogy csak a jónak ígérkező kapcsolatba érdemes belemenni. Sokkal értékesebb szerintem, ha valaki álmodozik ennyi idősen, mintha nem kell neki az elérhetetlen (vagy épp megkapja az elérhetetlent), és 15 évesen már a 15. barátját fogyasztja...
"Cortez nem bunkó, lenéző és buta fiú"
Ne mondd már, hogy egy kicsit sem lenéző és bunkó, mert nem igaz!
"Másrészt pedig az a könyv egész egyszerűen szórakoztató irodalomnak készült, amire szerintem szükség is van."
Szükség van szórakoztató irodalomra, ezzel nem vitatkozom. De azt, hogy valami rossz, nem lehet csak azzal magyarázni, hogy "ugyan, csak szórakoztató irodalom". Ennyi erővel a legrosszabb könyvekre is lehetne mondani, hogy "ugyan, ez csak szórakoztató irodalom, nem baj, ha hülyeség van benne".
"Egyáltalán nem látom problémának, ha egy 12-16 éves gyerek nem szépirodalmat olvas, mert egyszerűen nem az a dolga. Vannak nagyon jó szépirodalmi művek is, amiket érdemes elolvasni már ebben a korban, de a legtöbbre később érik meg az ember."
Egyetértek azzal, hogy nem feltétlenül kell szépirodalmat olvasni ilyen korban. Sajnos a tananyagban sok olyan mű van, ami nem érdekel egy átlagos ilyen korú gyereket. Nem ártana ezen változtatni. De még mindig jobb, mint ha a Szent Johanna lenne a tananyagban. Akkor az összes hajamat kitépném, az biztos!
"egy abszolút megfelelő mintát (...) a szerelmi kapcsolatok terén"
A "rosszfiú" összejön a "jókislánnyal". Persze, abszolút megfelelő és követendő példa. De azért én jobban örülnék, ha majd a lányom nem ezt követné, és a menő "rosszfiú" helyett egy kedves, okos, intelligens fiúval jönne össze. Persze, nem fogom tiltani neki, hogy mást tegyen, mert a tiltást nem tartom jó módszernek. De megpróbálom majd úgy nevelni, hogy magától is rájöjjön, hogy hosszútávon nem feltétlenül az iskola legmenőbbje jelenti majd számára a boldogságot.
"Például ábrándoztam én is arról, hogy majd az osztály menő fiúja felfigyel rám, a szürke, okos lányra. (A könyvtől függetlenül) És ábrándoztam arról, hogy nekem igaz szerelem kell, pillangós és megremegtetős. És például ez volt az oka, hogy nem dőltem be az első fiúnak aki rámhajtott, és akinek semmit sem jelentettem volna."
Erről csak annyit, hogy egy volt visszahúzódó lány osztálytársam, azt hiszem, még 8.-ban olvasta a Szent Johannát, és álmodozott Cortezről. Valóságban pedig mi történt? Volt egy ugyanolyan menő gyerek, mint ez a Cortez, aki amúgy egy bunkó, lenéző fiú volt, emellett cigi, drogok stb. A fiú ráhajtott a lányra, majd összejöttek. Kb. 3 napig jártak. Megint megkérdezem: Biztos, hogy jó példa ez a "rosszfiú" - "jókislány" kapcsolat?
"Mert a "rosszfiúról" való ábrándozás csak akkor múlt el, amikor igazán szerelmes lettem valaki másba, és csak akkor, és csak komolyan mentem bele párkapcsolatba."
Oké, csak mi van, ha ahogy ezzel a lánnyal is megtörtént, a valóságban is valaki elkezdi követni a könyv példáját, és a valódi menő fiúkról álmodozni (aztán összejönni velük és 3 nap múlva szakítani)? Ez a lány pl. még mindig, a valóságban és a könyvekben/filmekben is csak a vagány, menő fiúkról álmodozik, egy intelligens, okos, kedves fiút nem is tud elképzelni partnerként, nem is tekint rá férfiként. Szerinted ez nem gond?
"Mert akkor már élesben sem fog minden jöttmentnek bedőlni, hanem tudni fogja, hogy csak a jónak ígérkező kapcsolatba érdemes belemenni."
Nem tudom, honnan veszed. Épp hogy be fog dőlni egy ugyanilyen "rosszfiúnak", akiről olvasott, és elhiszi neki, hogy a "rosszfiú" valóban szereti őt. Aztán az jól megb.ssza, majd otthagyja.
Te olvastad a Szent Johanna Gimit? Mert ha nem, akkor sajnos szerintem ne erről vitatkozzunk...
De egyébként reagálva én úgy gondolom, hogy Szent Johanna Gimi nélkül, és Szent Johanna Gimivel együtt is pontosan ugyanannyit ábrándoznak a lányok, és nincs rájuk ilyen értelemben hatással a könyv. Ha mégis, az nem rossz hatás lesz, mert az a könyv NEM arról szól, amit te írtál.
Ha valaki 3 napos kapcsolatokat fogyaszt, vagy meggondolatlanul fekszik le, az nem az elolvasott könyvektől függ, hanem ahogy te is mondod, a szülei nevelésétől. És ha már mindenképp, akkor meg főleg nem a Szent Johanna Gimitől, amiben úgy egész konkrétan azt a lányt, aki ezt csinálja, kifigurázzák, azt a fiút, aki ezt csinálja a lányokkal, megvetik. Reni és Cortez, akik "álompárnak" vannak beállítva a könyvben több mint egy év után jutnak el a szexig, Cortez soha nem cigizett, és az egész társaságból soha senki nem drogozott. Cortez még részeg sem volt a könyvek alapján. Az a minta, amit te írtál, nem onnan jött.
Viszont ha már az eredeti kérdéshez most sincs sok közünk, úgy gondolom, hogy belefér még az is, hogy leírjam egy kicsit másról is a véleményem. Egyrészt elgondolkoznék azon, hogy ha valaki nem veszi észre a "rendes" fiúkat, akkor érdemes-e vele próbálkozni egyáltalán. (Ehhez kapcsolódva viszont azon is, hogy ez a félelem nem csak egy kiterjesztett félelem-e, ami abból fakad, hogy az önmagukat "rendes" fiúnak jellemző fiúk félnek kezdeményezni a lányoknál, vagy nem abból fakad-e, hogy nem veszik észre a "rendes" fiúkat is észrevevő lányokat...). Másrészt ha jól sejtem most legfeljebb a 18 éves korosztályban lehettek (nagyon maximum). Ez pedig pont egy olyan kor, amikor még változnak a kamaszok, és mindenki próbálgatja a szárnyait. Ilyenkor van az ideálok keresésének ideje, meg az, amikor még nem a megfelelő értékek szerint ítél sokszor az ember. Hidd el, hogy csak a kamaszkor végefelé, vagy később kezdődnek általában azok a kapcsolatok, amik már valóban olyan célok felé tartanak, mint boldog, békés együttélés, házasság, és család. És ott kerülnek igazán előtérbe a rendes fiúk, és a rendes lányok. (Aki meg még mindig "éli világát", az kicsit más világot él...)
"Te olvastad a Szent Johanna Gimit? Mert ha nem, akkor sajnos szerintem ne erről vitatkozzunk..."
Nem. Akkor kérdezem tőled: Szerinted Cortez tipikus rosszfiú, vagy sem? Ha igen: Szerinted az egy jó példa, hogy a csendes lány összejön egy rosszfiúval, vagy sem?
"De egyébként reagálva én úgy gondolom, hogy Szent Johanna Gimi nélkül, és Szent Johanna Gimivel együtt is pontosan ugyanannyit ábrándoznak a lányok, és nincs rájuk ilyen értelemben hatással a könyv."
Ebben van valami, hogy akik olvassák ezt a könyvet, azok lehet, hogy anélkül is ábrándoznának. Ettől viszont még nem lesz jó a könyv, legalábbis az én szememben.
"Reni és Cortez, akik "álompárnak" vannak beállítva a könyvben több mint egy év után jutnak el a szexig, Cortez soha nem cigizett, és az egész társaságból soha senki nem drogozott. Cortez még részeg sem volt a könyvek alapján. Az a minta, amit te írtál, nem onnan jött."
A cigis, drogos fiú nem onnan jött, de az lehetséges, hogy egyes lányok megerősítést kapnak ebből a könyvből, hogy egy rosszfiúval való kapcsolatban semmi rossz nincs.
"Egyrészt elgondolkoznék azon, hogy ha valaki nem veszi észre a "rendes" fiúkat, akkor érdemes-e vele próbálkozni egyáltalán."
Abszolút jogos, és meg is válaszolom: nem érdemes! Csak az a baj, hogy ha hiszed, ha nem, nagyon kevés lány van (legalábbis az én korosztályomban, felnőtt nők között biztos van több, ahogy te is írtad), aki rendes, okos fiút szeretne partnernek, és nem egy rosszfiút.
Te eléggé értelmesnek tűnsz a Szent Johanna Gimi olvasóihoz képest, de hidd el, a többség nem így gondolkodik. A többség (mármint ebben a korosztályban) úgy gondolkodik, hogy majd a valóságban is jön egy ilyen rosszfiú, mint Cortez, összejönnek vele, és boldogan élnek amíg meg nem halnak. A többség a valóságban is egy ilyen menőző, vagánykodó fiút szeretne. Bizonyítani nem tudom, de én így gondolom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!