Milyen módszer szerint jegyzeteljek majd az iskolában? Ti hogy szoktatok?
Mindig próbálom megtalálni a tökéletes stílust, hogy harmonikus, átlátható legyen az egész füzet, de sajnos még nem sikerült, így a legtöbb jegyzetem csak firkálás, nem tudom hasznát venni a füzeteimnek érettségin... Jövőre, 11. osztályban viszont már szeretnék összeszedetten jegyzetelni, de hogy csináljam? Hogy minden fontosat leírjak, de átlátható is legyen, meg nem monoton?
Most vettem ilyen stabilo színes tűfioceket, 15 szín van benne, hogyan használjam őket? Gondoltam arra, hogy minden leckét más színnel írok, vagy arra, hogy rendes kék tintával, de a fontos infókat a színes tollakkal... Vagy hogy? Még vannak szövegkiemelőim is!
Hát nekem gimi már rég volt és nekem nem volt ilyen problémám (egyszerűen csak írtam órán és nekem az jó volt), de egyetemi tapasztalat alapján egy ötlet:
Ne változtass az órai jegyzetelésen, írd le szépen amit tudsz és amikor jön egy nagyobb dolgozat témazára, akkor szépen írj le mindent rendszerezve:
Legyen minden fontos dolog külön pont (akár valami élénk színnel) és alatta kékkel kifejtve részletesebben.
Ez így elég sok többletmunkának tűnik, de ezzel kb meg is tanulod szépen át fogod látni az anyagot és az így kidolgozott anyag tök jó lesz érettségin.
Na,akkor szívinfarktust kapnál az én régi füzeteimtől XDDD én a rendszertelenségben találtam meg a saját rendszeremet.Ez a rendszer olyannyira saját,hogy tényleg más nem látja át,és aztán sajnos fél évvel később én sem láttam át.XDD Ezért kitaláltam azt,hogy a nagyon fontos képleteket,főbb dolgokat matekból külön lapra kiírtam,vagy a füzet végében hagytam az utolsó lapot ki mindig,és oda írtam ezeket a fontos képleteket..:)
Aztán például volt egy olyan korszakom is,mikor úgy gondoltam,hogy fontos utána néznem a dolgoknak,mg kellett tudnom,hogy az adott dolog mennyire reális elképzelés lehetett(pld.irodalomból a szubjektív és az objektív idő fogalma Bergsontól v.hogy hívták az ürgétXD),és aztán rájöttem,hogy ez pld. sok emberben a mai napig is megvan.Ha várunk valamit,akkor nagyon lassan telik az idő,ha sietünk valahova,akkor egy szempillantásnyi idő elég ahhoz,hogy elteljenek percek,órák.Na aztán visszatérve ezt az időszakomat a kérdezgetős időszak váltotta fel,amikor az volt a segítség számomra matekból,ha odahívtam a tanárt,amikor gondom volt,és rákérdeztem,hogy egy adott probléma megoldására milyen sémák vannak.Ezt én úgy értettem,hogy voltak az egyenletek,amiket mindig jól tudtam(csak ezt tudtam igazán jól matekból),de néha az egyenleteknél is akadtak gondok.Odahívtam a tanárt,hogy az adott problémát magyarázza el és tanítsa meg elkerülni.Akkor ugye a tanár az elején tudta is,hogy miről beszélek,mit szeretnék tudni,de később már volt egy olyan irreális elvárásom magammal szemben,hogy aztán most mindent rendszereznem kell,különben végem!A kérdezős időszak az érettségiig fog tartani nálam,vagy utána is,csak utána már az életről fogok kérdezni és akkor már saját magamat kérdezem majd..életem végéig.
Úgy érzem,hogy a rendszertelenségben külön rendszert tudok magamnak alkotni,amit csak én tartok rendszernek.Én tudom,hogy mit miért csinálok,és hogy miért nem a külalakra törekedtem..otthon volt időm a külalakkal foglalkozni mindig,és egyszer rászántam magam,hogy normálisan irogatok a füzetembe az órai jegyzetekből valami értelmeset(irodalom).Aztán sikerült is,örültem magamnak.Aha!!Egészen addig örülhettem,míg a magyartanárom(aki oszt.főnököm is,miért is ne) azt nem mondta,hogy felesleges így jegyzetelni,meg hogy miért írom ugyanazokat a dolgokat.BASSZUS,ITT ELVESZIK AZ EMBER ÖNÁLLÓ GONDOLKODÁSÁT,PEDIG ÁLLÍTÓLAG ERRE AKARNAK NEVELNI,tekintve,hogy ez egy teljesen független gondolkodású állami iskola és nincs tanulásmódszertan óra!Na de mindegy.Nem is kellene a hülye szómagyarázós tanulásmódszertanuk,ami a hülye szcientológusoktól van.
De hagyjuk is,a következő a lényeg:
Találj ki egy önálló rendszert,ami nem függ a tanár magyarázataitól..és ha te egy adott sorrendben akarsz jegyzetelni,vagy adott dolgokat,akkor úgy jegyzetelj.
Nincs értelme mindent leírni.
én gimiben csak történelemből és magyarból, majd egyetem aatt a szimpibb (vagyis fontosabb, hasznosnak tűnő) tárgyakból csináltam ezt:
órán igyekeztem mindentleírni, gyorsan, rövidítve, macskakaparással, ömlesztve, vagyis tagolás nélkül, aztán otthon még aznap (ez fontos, mert másnap már nem tudtam volna elolvasni, tehát csak annyit vállalj, amennyinél ez nálad bevállalható) átmásoltam az egészet, szépen, gyöngybetűkkel, szinekkel, kiemelve, tagolva, egyetem alatt már volt számítógép, akkor egy részét már begépeltem.
én is vizlális típus vagyok, és nekem használt, mert mivel aznap írtam át, olyan volt a szép jegyzet, mintha az lett volna az órai, olyan értelemben, hogy az emlék szintjén úgy kapcsolódott össze az agyamban, mintha az órán írtam volna szépen, tagolva, szinezve.
Én csak a kulcsszavakat írtam le, figyeltem és megragadt. Kétszer átolvastam és emlékeztem rá később is. Az más kérdés,hogy papírfecnikre írtam így órákba telt mire megtaláltam egyet :D
/De szerintem minden témát emelj ki/
- utána
- pedig jöhetnek a fontos
- információk
- ha ezek közt is van valami ami fontosabb az is
kapjon egy /színt/
Szóval én így jegyzeteltem, pl törinél külön kiemeltem az évszámokat. Mert abból tudtam, hogy ott valami esemény van és jobban kitűnt a többi maszlag közül. S sokkal látványosabb ha csak pár számot húzol alá mintsem azt hogy Visegrádi királytalálkozó.
Én úgy szeretem, ha átlátható, nem összecsapott.
A fő cíemeket más színnel és az alcímeket is más színnel írom a tananyagot is külön színnel
Én úgy csinálom, hogy:
-Órán: átláthatóan( tehát, szépen, külön sorba, főcím alatt két sort kihagy, kettőspont után új sor,pontokba szedve /1. 2./ stb.)leírom amit a tanár mond.
-Otthon: Egyszerűen kihúzom a főcímet jó élénk neonrózsaszínnel. Utána minden pontot tetszőleges színnel kihúzok. A leglényegesebb mondatot aláhúzom pirossal, azokat a szavakat, amiket ismerek, vagy könnyen megjegyzek, neonsárgával. A lényeg, hogy NE órán próbáld a lényeget, stb. színezni, hanem otthon, mikor ráérsz, nem kell sietni!
Remélem segítettem!
Stabilozni nem igazán lesz időd szerintem. Én is imádom őket, van, hogy egy oldalon 10 szín van, és mindbe még kiemelve mással egy-egy szó, és hidd el, elég nehéz így vázlatot írni. Az egy jó ötlet (nekem legalábbis bevált), hogy rendes kék tintával írsz, és a fontos dolgokat meg stabilóval (viszont sokszor csak később jössz rá arra, hogy az fontos infó volt, és az neccesebb).
Én úgy csinálnám,(és nagyon sokszeor ezt csinálom) hogy órán leírom, és utána otthon átmásolom szépen, kiemelve, színesen, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!