Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Ki hogyan kezelne egy 16-17...

Ki hogyan kezelne egy 16-17 éves kamaszlányt? Milyen szabályokat, milyen feltételeket szabna a jó szülő?

Figyelt kérdés

- zsebpénz (milyen gyakran, mennyit, ki kezeli, mire költheti)

- szabályok (házimunka, esti kimenő ideje, iskolából hazaérve teendők)

- komoly (1 évnél hosszabb) párkapcsolata esetén milyen kritériumok, kérések, elvárások



2013. jan. 24. 21:31
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
80%

Zsebpénz:

- havonta,

- az összeg elsősorban a családi kasszától függ, max 10k,

- ő kezeli,

- arra költi, amire akarja [nyilván épeszű korlátok között].

Szabályok:

- házimunka: igazságosan elosztva a családtagok között,

- esti kimenő ideje: hétvégén ameddig akar [ha felügyelet alatt van egy megbízható fiú által]

- iskolából hazaérve teendők számomra = házimunka.


A párkapcsolatával kapcsolatban se kérés, se elvárás, se kritérium

16-17 az lassan 18 éves felnőtt...

Kicsit úgy fogalmazol, mintha a szegedi csillag szabályait írnád...

2013. jan. 24. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
97%

Én 17éves lány vagyok. Én zsebpénzt akkor kapok amikor kérek,de van amikor hónapokig nem is kérek,de általában 4-5ezret kapok egy hónapba,attól függ mire szeretném költeni. Házimunkát olyanokat kapok,hogy vasalás,porszívózás,rendtartás,főzésbe segítek,kiteregetek ilyesmik.

Kimenőt este 8ig kapok,ha buliba megyek akkor reggel 4ig.

A barátommal én 4hónapja vagyok együtt,de még nála nem alhatok,akkor mehetek hozzá amikor akarok és ő is akkor jön amikor akar,kikötés annyi,hogy a tanulás rovására ne menjen.

Engem így nevelnek a szüleim :)

2013. jan. 24. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Zsebpénzt kifejezetten nem kapna, de bármire kell neki egy kis pénz, megbeszéljük és adok neki. Igyekeznék úgy adni, hogy pár száz forint azért mindennap legyen nála, ha megéhezik a suliban, vagy beülnek a barátnőkkel valahova egy forrócsokira tudjon venni valamit ő is.

A házimunkában nincsenek szabályok, remélem 16-7 éves korára már beleszokik majd a gyerekem abba, hogy ő is a család tagja és illik kivennie a részét a házimunkából. Nem kell rendmániásnak lenni, én sem vagyok az, de pakoljon el maga után, tartson rendet a szobájában, néha mosogasson kell és a hétvégi takarításba szálljon be ő is, mert ha mindenki segít sitty-sutty kész leszünk.

Iskolából hazaérve pihenjen egy kicsit, aztán tanuljon, írja meg a leckéjét, nem ellenőrizném, ehhez már nagy, de a jegyeit figyelemmel kísérném.

Este 8-ig engedném, bulizni csak ha nagyon muszáj és alapvető értékrendet, szabályokat betartva mehetne csak, amiket anno az én anyukám is a fejembe vert. Pl. ha az italt letesszük, abba már nem iszunk bele, nem ülünk be részeg sofőr mellé, ha kell szántó földön alszunk, de stoppolni sem stoppolunk éjszaka stb, hazafelé csak is kísérettel jöhet, ha ezen múlik, akár érte is mennék, oké modern szülő vagyok, majd megállok egy utcával lejjebb a szórakozó helytől, hogy ne legyen ciki. :)

A párkapcsolatában nincsenek kritériumok. Legyen egy normális, rendes párja, akkor rábízok mindent, amíg az nem megy a tanulás rovására. Elvárásom annyi, hogy felelősségteljes döntéseket hozzanak és ne csináljanak nekem 2 hónap után unokát.

Egyébként pedig a legfontosabb az lesz, hogy olyan kapcsolatunk legyen, hogy úgyérezze hozzám bármikor bármivel fordulhat!!

Én ezt az értékrendet kaptam, engem is így neveltek fel szerető családban. Reményeim szerint nekem is sikerül majd továbbadnom az elvemet.

2013. jan. 24. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
92%

A kisebbik lányom 17 éves. Teljesen átlagos, viszonylag jól tanuló lányról beszélünk, akinek nem voltak és nincsenek nagyobb kihágásai, komoly problémák vele. A következő a mi működésünk:


Zsebpénz:

- "alapbér": hetente 2000 Ft, vasárnaponként kapja meg, de ez változó. Függ a teljesítményétől. Ha több rossz jegyet kapott, akkor elképzelhető, hogy kevesebbet kap, ha viszont jókat, akkor többet, tehát nem az ötös az alap, az alap a 3, ha annál rosszabb kevesebb, ha jobb, több (legtöbbször szerencsére jobb). A házimunkában való részvételétől is függ.

- ő kezeli, és bármire elköltheti, félre is teheti (minden hónapban félreteszünk neki egy összeget, amit majd megkap, ha elkezdi az életét, pl. lakásvásárlásra támogatás, néha odaadja az összegyűjtött vagy alkalmakkor rokonoktól, diákmunkából kapott összegeket, hogy tegyük azt is oda neki inkább - ezt a másik két, idősebb gyerek is megkapta)


Szabályok:

- mivel már csak ő lakik velünk, az emeleti rész teljesen az övé, három éve, amikor elköltözött mindkét idősebb testvére, átalakítottuk, felújítottuk. Két szoba és egy fürdő van fent, az egyik a háló, a másik a tanuló meg nappali szobája, a felső részt és a lépcsőket neki kell rendben tartania. Ezen felül amikor itthon van, néha elmosogathat, kerti munkát végezhet, vagy ha megkérjük, akkor ha nincs oka, hogy ne tegye (pl. beteg, rosszul van, vagy épp készül elmenni), akkor segít mindenben. Szeret sütni-főzni, ezért sokszor ő csinálja a kaját, élvezettel tanulgatja, mit hogyan, és finomakat is készít! :)


Hétköznap 9-ig, hétvégén bármeddig távol lehet, feltéve, hogy nem egyedül van.


Komoly kapcsolata van, egy rendes 24 éves fiúval, hétköznap párszor hazakíséri suli után, ilyenkor kéthetente-hetente egyszer itt marad vacsorára. Általában szombaton vagy találkoznak valahol délelőtt, és elmennek valahová, aztán együtt jönnek haza, vagy idejön a fiú, és vasárnap estig itt van, néha pénteken a barátjánál alszik (már dolgozik, külön lakása van), de szombat ebédre akkor együtt jönnek.


Azt várjuk el, és úgy próbáltuk nevelni minden gyerekünket, hogy felnőve egészséges lelkületű, a boldogságra törekedő emberek legyenek.

2013. jan. 24. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
hát mikor én voltam 17, heti 4000-et kaptam, bár kolis voltam, tehát ebben benne volt 1500 busz, kajakiegészítés. a különóráimat mindig pluszban adták ide anyuék, a menzapénzt is. aztán végzős koromban csináltam diákszámlát, arra utaltak anyuék havi 40ezret, ez tartalmazott mindent (koliban kaja, busz, angolóra, kontaktlecse, fogamzásgátló, stb). házimunka annyi volt, hogy amikor otthon voltam, bepakoltam magam után a mosogatógépbe, én vasaltam a ruháimat meg a kimosott-vasalt ruuhákat plusz fehérneműket én válogattam és tettem el mindenkinek a szekrényébe, többet nem vártak el. 16 éves koromtól pedig ott aludhattak nálam a barátaim (kettő volt, az egyikkel 16. szülinapom után jöttem össze, másfél évig tartott, a másodikkal 17 évesen, mai napig tart és nem is lesz vége remélhetőleg :)). esti kimenőről annyit, hogy 16 éves korom óta, amikor is bekerültem a társaságomba, mindig el voltam engedve egész éjszakára, mert ugye másik városban voltak a barátaim, utolsó busz nagyon hamar megy, és mindig házibuliztunk tehát volt hol aludni. emiatt otthon is szabadon mozogtam, nem vlt konkrét időpont, hogy mikorra menjek haza, de apukám bármikor eljött értem akár az éjszaka közepén is, ha arról volt szó. kb egész tinikoromban nem voltam szabályozva, volt is egy-két kilengésem, de tanultam a saját hibáimból. (legfőképp alkohol-szempontból:)). most 19 vagyok, egyetemista, és úgy érzem, normális ember lett belőlem :)
2013. jan. 24. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Zsebpénz: Amennyit megérdemel általában úgy osztanám e hogy ha elmenne valamikor hétvégén szórakozni akkor tudjak neki adni valamit, plusz egy keveset még ami arra költ amire akar, persze ne hülyeségre.

Házimunka: Csinálja meg a részét, szobáját tartsa rendben, vigye le a szemetet, mosogasson el maga után ha van valami extra kérés azt teljesítse.

Iskolából hazaérve, inkább tanuljon, ha azzal végzett utána elmehet valamerre de időben érjen haza, ha esetleg nem úgy jön össze, tömegközlekedés, vagy más egyéb indokolt okból akkor telefonáljon és mondja el mi a helyzet.

Komolyabb párkapcsolat esetén, ha elég megbízható a párja akkor rájuk bízom a döntésüket mindenben, persze elvárom hogy védekezzenek meg ha valami probléma adódott fel akkor szóljanak mindenképp mert ne harapnám le a fejüket ezért. Persze bulizni is elengedem sőt ott is aludhat ha már ismerem eléggé.

Ha hétvégén megy ki valamerre addig maradhat ameddig gondolja csak előtte beszéljük meg hogy kb mikorra várható haza, meg hogy legyen mindig elérhető ha bármi gáz van.

2013. jan. 24. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Zsebpénz,szerintem az a jó ha kér akkor kap amennyit megérdemel de azért nem szabad túlzásokba esni.

Házimunkában ki kell vennie a részét saját szoba,mosogatás porszívózás,teregetés ilyesmi.16 évesen nincs este kimenő, hétvégén elmehet a barátnőivel,de este 10re haza kell érnie,buli csak nagyon ritkán és csak megbízható helyre,megbízható emberekkel.Mindig tudjam hol van és kivel.17 évesen is legyen fontos a suli,a sport, a hobbi,ha el is megy otthonról este 9 re legyen otthon hétköznap,hétvégén elmehet bulizni de csak módjával és éjfélre haza kell jönni,vagy alszik a barátnőjénél.Ha késik mindig hívjon fel,hogy ne aggódjak.Ha 7 évesen van már legalább éves kapcsolata megengedem az együtt alvást de inkább csak hétvégén.A lényeg a bizalom,a jó kapcsolat, ne hanyagolja el a saját érdekében a tanulást a sportot,legyen hobbija,normális értékrendje legyen ugye ez gyerekkorától alakul ki.

2013. jan. 25. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

*17

azért a 16 éves még nem felnőtt,sőt egy 18 éves sem,na de 1-2 év alatt tinikorban rengeteget fejlődik az ember és amit 6 évesen még nem engednék 17-8 évesen szó nélkül hagynám az biztos,persze egy gyerek függő

2013. jan. 25. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 senior24 ***** válasza:
0%

Szegedi csillag?

Miért?Miért baj az hogy le vannak fektetve alapvető szabályok?Nem azt mondom h éljenek olyan életet mint ami lyent én éltem,mert elég mákosak a mai fiatalok többsége,mert sosem fognak ilyen t élni már csak azért sem hogy az ö kicsi elkényeztetett kedvenckéjük ne ugy járjon mint azok akiknek hasonloban volt részük mint nekem.Tehát nehogy már megtanuljanak önállósodni,nehogy megtanulják azt h mit jelent megdolgozni a pénzért,h megtanulják h hogyan kell viselkedni és beszélni azokkal akik éppen kinyalják a p'csáját,vagy h ne hogy megcsapja őket az élet szele.de azért szerintem ezek egyáltalán nem ördöngős dolgok.Én a zseppénz fogalmát sem ismertem,sosem kaptam,én amikor annyi idös voltam mint ti nekem dolgoznom kellett szigoruan ha meg akartam venni magamnak a dolgokat.És még sorolhatnám.Érdekes egyébként ez a zseppénz dolog is mert ez szerintem afféle modern család szokás vagy nem is tudom.Bár rengeteg jo életü kis tini van akinek ki van nyalva a p'csája,se dolgozni,se otthon vmit csinálni,csak a tanulás(ha számukra nem ciki,mert manapság már szerintük minden az),a buli,pénzköltés amiért nem is ök dolgoztak meg,meg a szorakozás szinte minden formája.

Én tudom h mindenki ugy neveli a gyerekét ahogy akarja,nem is érdekel,mindössze elmondtam nagyon nagyon röviden a véleményem.

Mondjuk sosem értettem a szülők egyes viselkedését!

Nevelje igy a gyerekét,lesz'rom,engedjen meg neki szinte mindent,ovjuk,csüngjünk rajta majomszeretettel,alig hagyjuk kibontakozni,dédelgessük még 30 évesen is,nehogy megtanulja h hogyan kell vágni kenyeret vagy h kiszolgálja magát stb.Ismerek olyan embereket akik 30 évesen nem tudnak még kenyeret sem vágni,egy dologhoz értenek,pláza,érdekkapcsolat,(mondjuk ez a maiakra nagyrészt jellemző)dugás,pénzköltés,de hogy a családjával foglalkozzon vagy hogy megtanuljon gondoskodni a családjárol,de hát ha még magárol sem tud akkor mit várunk?

Nagyon sok szülötöl hallom a jol megszokott kijelentést,mert azt hiszik h akkor jo szülök ésh jol nevelnek:"az én kicsi szivem csücske nem lehetett,az én kisgyermekem jol nevelt hiszen mindig mindent megkapott amit csak akart"!

Tudom h most rengeteg szülö állna fel ékesen tagadni amit mondok hiszen a szülöknek nagy egojuk van,ök sosem hibáznak(szerintük,és inkább megdöglenek mint h bevallják),sosem tévednek,ök tudnak mindig mindent,ök tudják h mi a jo a gyereknek.Az ilyen szülök egyböl jönnek tagadni h az övék nem olyan gyerek(mondja ezt amikor még 5-6 éves a gyerek),az idő múlásával és az elkényeztetettség növelésével meg az imént megemlitett fenti mondat jön.

Érdekes egyébként h az a 13-15 éves gyerek csak akkor gyerek ha dolgozni kell vagy segiteni otthon,de ha bulirol van szo meg a szűzesség elvesztéséről 13 évesen,akkor milyen felnöttek tudnak lenni hirtelen.

2013. jan. 25. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
senior24: A megfogalmazásra írtam csak.
2013. jan. 25. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!