Másnál is kimaradt a felvilágosítás?
Én 30 vagyok, nekünk volt.
6. osztályban volt az első alkalom, lányok-fiúk külön voltak, akkor még csak a menstruációról volt szó.
Mi az, miért történik, tampon, betét hogy kell használni.
Utána 8-adikban volt, de ott már családtervezésről, mia szex, fogamzásgátlásról volt szó. (illusztráció nélkül)
9-edikben jött a banánra hogy húzzuk fel az óvszert (konkrét technika, szóval hogy befogjuk a végét, hogy ne legyen levegő buborék, melyik oldala melyik, hogy húzod rá.
Utána pihent ez a dolog, inkább drogprevenció meg ilyesmik voltak.
12-edikben meg konkrétan szexre oktató videót néztünk biológia órán. Előjáték, pózok ilyesmik.
Iskolában volt róla szó az emberi testnél de volt külön előadás a menstruációról meg a védekezés nemi betegségekről.
Legjobban az a kép fogott meg amikor a nemi betegségek terjedését ábrázolták.
A szüleimtől vagy a testvéremtől ugyan kérdezhettem volna de nekem kellemetlen volt velük ilyenekről beszélni. Kaptam egy felvilágosító könyvet amit rongyosra olvastam. Számomra ez volt a lehető legjobb módszer de nem vagyunk egyformák.
Én világosítottam fel a saját anyámat 18 évesen...
Addig nem tudta, hogy egy nő nem csak úgy tud masztizni, ha feldug magának valamit.
Felvilágosítás helyett szerencsésebb szexuális nevelésről beszélni.
A felvilágosítás egy egyszeri hegyibeszéd. Mindenki kínosan érzi magát tőle, meg nem is lehet így rendesen átadni a tudást.
A szexuális nevelés nagyjából 2 éves korban kezdődik, amikor a gyerek beszélni tanul. Ilyenkor meg kellene tanítani megnevezni a testrészeit. Ezzel kezdődik. Aztán ahogy halad az idő, a gyerek természetes kíváncsiságából fakadóan kérdezni fog. A szexualitást, menstruációt is érinteni fogják a kérdések. A szülőnek nincs más dolga, mint őszintén válaszolni a feltett kérdésekre. A szexuális nevelés egy folyamatos beszélgetés.
A másik, hogy a szexről nem érdemes önmagában beszélni. Rengeteg más minden kapcsolódik hozzá. Általános egészségi állapot, érzelmek, védekezés, szűrővizsgálatok menete, fontossága, női ciklus, önbizalom, testkép, énkép, identitás, szorongások, vallàsi meggyőződések. Ez az egész szexualitás téma sokkal összetettebb annál, mint hogy mit hova kell dugni.
A suliban nekünk annyi volt, hogy 7.-ben elmondták mi a menstruáció, ami már igen csak későn volt, mert már minden lány rég menstruált.
A szexről meg semmit nem beszéltek a suliban, annyi, hogy 8.-ban bioszból volt egy fejezet az ember szaporodásáról. De védekezésről meg nemi betegségekről, ilyesmikről semmi. A szüleim kezembe nyomtak egy könyvet, és ennyi.
A lányoméknál a covid idején kellett volna megtenni, így az ofő szépen elsumákolta. Én akartam volna beszélni róla, de a gyerek meg sem hallgatott, hagyjam őt békén, ő tud mindent. Szóval én is adtam neki egy könyvet, olvasgassa.
Mi az állatkertben szexelő teknősöket láttunk, és azt mondák, amikor megkérdeztük hogy ez mi: szex. Na, akkor tudatosult bennünk, hogy az emberi szaporodás neve a szex, de akkor is tudtuk hogy hogyan szaporodunk, meg azt is tudtuk hogy van szex nevű szó, de ez rakta össze a képet.
Ha úgy vesszük, felvilágosítás :)
Közgazdász vagyok, második diplomámat csinálom ennyi idősen mint te, 2 nyelven beszélek folyékonyan. Erre pont tegnap szembesültem vele, hogy biológiából mennyire hiányosak az ismereteim. Nem szexuális téren hanem másban, de mindegy, mert biztos vagyok benne, hogy nagyon sok mindent most se tudok amit lehetne.
Visszagondolva anno az iskolában biológiából is meg másból is mindenféle baromságokat kellett tudni a papucsállatkák táplálkozásáról meg ilyenekről, de pl.: a RENDES szexuális felvilágosítás elmaradt. Gyenge próbálkozások voltak általánosban, gimiben is, de egyik se volt túl informatív vagy hatásos. Többet kellene, megtanítani, hogy a szexről beszélgetni kell és nem ciki. Orvoshoz menni nem ciki stb. Szüleimmel se tudtam soha. Hátrányos helyzetű családokban/putriban ráadásul pláne nem fognak erről beszélgetni a gyerekkel pedig kéne.
A sok hülyeség helyett hasznosabb dolgokat kéne oktatni és beszélgetni. De hát nem véletlen tartunk ott ahol, ezért nem vagyok már otthon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!