Egy felső tagozatos kiskamasz mennyi időt tölt átlagosan naponta valamiféle képernyő előtt? Mi számít szerinted soknak, mi nevezhető még normálisnak?
A szakdolgozatomat az iskolai agresszió és a képernyő előtt töltött idő közötti kapcsolatról fogom írni. Viszonylag rég voltam kiskamasz, (felső tagozatos) 10 évvel ezelőtt bőven mások voltak még nálunk a tévézési, gépezési, okostelefonnal kapcsolatos szokások.
Arra lennék kíváncsi, hogy te szülőként/gyerekként/ilyen korú gyermek ismerőseként mit tapasztalsz, mennyi időt tölt egy ilyenkorú gyerek TV, telefon, számítógép, tablet, stb előtt? Mennyi szerinted az az óraszám, ami normálisnak tekinthető naponta, és mennyi az, amit már soknak tartasz?
Szia! Én nem szülő vagyok, viszont van egy 14 éves öcsém. Talán lehet hasznos a tapasztalatunk.
Öcsi nem igazán néz tévét, és hétköznap max 2 órát gépezik, általában valami lövöldözős játékkal, hétvégén suli időben 4 órát engednek meg neki anyáék, hogy ne menjen a tanulás rovására. Táblagépe egyikünknek sincs, de a telefont ő is sokat használja, mert van pár tanár, aki a krétába írja ki a házit. Azt leszámítva pedig...nos ezt nem igazán tudjuk, mert nincs elvéve tőle a telefon. Nem függő, nyaralásokkor is simán kibírja telefon nélkül jópár órán át.
Úgy vagyok vele, hogy én nem órában mérném azt, hogy mennyi időt tölthet el a gyerek az elektronikai eszközök előtt. A lényeg, hogy ne menjen az élete más területének rovására.
"A szakdolgozatomat az iskolai agresszió és a képernyő előtt töltött idő közötti kapcsolatról fogom írni."
. Hát, ahhoz nem így kellene adatot gyűjteni...
Szakdolgozatnál ki is törölheted a s.gged a Gyakorival. Tessék szépen csináni egy Google forms-ot, s megosztani pár Facebook csoportban. Nem hogy csak az információid forrásának kell nyoma legyen, de még megfelelően is kell tájékoztasd a kitöltőket, hogy ki vagy, mire kell az információ, stb. (Szintén Facebook csoportokban egy rakás példát kapsz a bevezetőszövegre.)
Amúgy én hasonló témában csináltam már egyetemi dolgozatot, csak én kifejezetten az erőszakos videojátékokkal eltöltött időt vettem alapul. Ha gondolod, elküldhetem a dolgozatot. :)
5-ös vagyok. Lenne még azért egy megjegyzésem: bővítsd ki a korcsoportot.
Én is eredetileg a gyerekeket akartam vizsgálni, de a tanárnőm óvaintett, hogy az bonyolult, mert bármit csinálsz a gyerekekkel, kell a szülő beleegyezése. Így lett végül a "A videójátékok pozitív és negatív hatásai a serdülőkre és a fiatal felnőttekre" a témám. A 124 kitöltőből konkrétan 3 volt 15 éves vagy az alatti, 18 alatti meg csak 10 volt...
Ok, magára erre a képernyőidős kérdésre a szülő egyedül is tud válaszolni fél perc alatt, de ebből nem lesz szakdolgozat, mert ez még kevés. Mérni kellene az aggresszióit is (létezik rá kérdőív), s valahogy párhuzamba kell hozni a képernyőidővel (vagy pont megcáfolni az egészet). De bármi legyen az eredmény, nem úszod meg ezzel az egyszerű kérdéssel.
Az egész szakdolgozatot nyilván nem erre a kérdésre akarom felépíteni :D csak az érdekel, hogy például annak a leírásnak, hogy "sok időt tölt képernyő előtt" nagyjából hány óra, ami megfeleltethető. Amikor én voltam kiskamasz, a napi 2-3 óra például soknak számított szerintem, de a mai TikTok-on szocializálódott generációnál pl. lehet, hogy ez még egy kifejezetten alacsony óraszámnak számít. Nem idén írom amúgy a szakdogát, még csak kisműhelymunkát kell csinálnunk, szóval konkrét vizsgálatot nem is kell végezni hozzá, csak elméletben kell felállítani egy kutatási tervezetet.
Nekem is a videójátékokkal kapcsolatban lenne a vizsgálatom, és ahhoz különíteném el a két csoportot, egyik az, akik kevés időt töltenek a mindennapok során képernyő előtt, a másik az, akik sokat, és azt vizsgálnám, hogy az agresszív témájú és a nem agresszív témájú videójátékok hogyan hatnak a képernyőidő függvényében. A korosztályt szívesen kibővíteném, de pont a tanárom javasolta, hogy mivel most még csak elméletben kell levezetni a vizsgálatot, és a fejlődéslélektanon belül kellene maradni, a kisebb gyerekek érdekesebbek lehetnek ebből a szempontból.
nem akarok veszekedni de nem lesz ez így sok? megvizsgálod a keveset képernyőző gyerekeket, meg a sokat képernyőzőket, és ezt továbbosztod azokra, akik játszanak és akik nem (lehet hogy ez újdonság de nem mindenki játszik aki képernyő előtt ül), és utána még ezt is szétosztani agresszív és nem agresszív játékokra... szerintem ha ekkora merítéssel kezdesz, hogy "az összes 10-14 éves kamasz", rengeteg számodra felesleges adaton kell majd átrágni magad.
illetve ha szülőket kérdezel, akkor adj meg valami egyértelmű kategorizálási rendszert a játékokhoz (PEGI pl) mert egy szülőnek minden játék túl agresszív, mert rá se néz mit csinál a kölyök csak nagyon jól tudja biztosra. vagy ránéz, jóváhagyja, cuki, szép, aztán a storyline lelkibeteggé tesi a gyereket három óra alatt (megtörtént eset alapján, még jó hogy én már felnőtt vagyok és majdnem tudom helyén kezelni azt az egzisztenciális krízist amit okozott XD)
persze jó ez a téma, meg biztonságos, hiszen már most tudod hogy a kötelező eredménye a kutatásnak az lesz, hogy minden létező képernyőtől sorozatgyilkos lesz a gyerekből, de akkor is, én átgondolnám mekkora embertömeget szeretnék feldolgozni, ha a töredékére van csak szükségem igazán?
Leírom, amire még emlékszem abból az időből, és döntsék el az emberek:D
Nálunk a suliban el volt véve a telefon a gyerekektől, és csak tanítás végén kapták vissza, ezért délelőtt, és kora délután szinte ki volt lőve. Amikor hazaértem délután 4 körül, akkor mindig megnéztem a barátok közt ismétlést a TV-ben. Utána megcsináltam a leckét, és este 9-ig játszottam/beszélgettem a barátaimmal a telefonomon.
Aztán nyolcadik osztály körül kaptam egy gépet, amin normálisan futott a minecraft, na, több se kellett, volt, hogy este 6-kor álltunk neki, és hajnali 1-kor fejeztük be úgy, hogy másnap suli.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!