Szülőként hogyan irányítod gyermeked a digitális világban?
Pl. vannak szabályok, amiket be kell tartania?
Mennyire ellenőrizgeted?
Hány éves?
13 eves fiam van, egyedul a penzt korlatozom neki, havi fix 10 ezret kap a bankkartyajara amit arra kolt amire szeretne. Ezt ugy kell erteni hogy videojatekbeli fizeto eszkozokre, videosokra feliratkozasokra vagy barmi kacatra(slime, fortnite kartyak). Es ha elfogy vege nincs tobb jovo honapig.
+18as oldalakat ugy nezegeti ahogy szeretne, az apja beszelt vele arrol, hogy ezek nem a valosagot mutattjak.
Ha megtudom, hogy interneten keresztul bant masokat akkor minden kutyutol bucsut mondhat. Sajnos volt erre pelda.
Fb oldala van, de insta tiktok es tarsai nincsenek.
Posztolni sem lehet semmi "hulyeseget".
Szia
Engem szerencsére nem ellenőrizgetnek semmilyen módon.Egyszer tudnam meg azonnal mennék el itthonról és ezt ők is tudják.Igazából en nem játszok a neten semmivel mert nem köt le ezért arra penzt nem kapok.En inkabb a divantban elem ki a költekezős vágyaimat.Igazából bármilyen oldalt látogathatok így akár 18+ os oldalt is.Egyedül a zenei ízlésemet nem szeretik mert az emo rappet szeretem és az ilyen előadók ruháit szoktuk megvenni.Szerintem ha egy szülő odáig jut hogy különböző programokat töltsön le a gyerek telefonjára hogy tudja mikor hol kivel mit csinál az már komoly dolog és szerintem sértő is.Az osztályomból nem 1 gyereknek vannak ilyen programjai a telefonjukon és látszódik hogy alig vannak tájékozódva.En azt az elvet vallom hogy ha valakinek belenéznek a telefonjába esetleg program van rajta az nagyon sértő dolog a gyerekkel szemben mert ha le van fektetve az alap szabály hogy nem küldözgetünk ilyen olyan képeket akkor azt egy normális gyerek be tartja.Nyílván vannak kivételek is.
A koromat nem árulom el de azt igen hogy lány vagyok.(-:
Aztán csodálkozunk, hogy milyenek a mostani kamaszok, ha a szülő engedi a gyereknek, hogy 13 évesen "rappernek" öltözzön, meg az éjszaka közepén hülyeségeket írjon egy olyan honalapon, ahol nem is regisztrálhatott volna. :(
Egyébként én úgy gondolom, hogy az a jó, ha a gyerek minél később találkozik az internettel, mert veszélyes és függővé tesz, ezért ha lesz gyerekem, én okostelefont tuti nem fogok adni neki, csak nyomógombosat, telefonálni, SMS-ezni azzal is tud, a funkcióját ellátja, ha akar tud rádiót is hallgatni rajta, tehát szórakozni is tud rajta, akkor meg minek az okos. Számítógépet is minél később, lehetőleg csak tanulásra, Xbox és egyéb kütyüket pedig abszolút ne engedném.
Lehet károgni, de én akkor is ezt gondolom, és hosszútávon a gyereknek is ez a jó, még ha akkor nem is hálás érte.
Igazából azt gondolom, hogy a hármasnak alapvetően igaza lenne, csak ő nem vett figyelembe egy fontos dolgot, illetve talán egy kicsit túl radikálisan áll a témához.
Az mind szép és jó, hogy valaki a saját gyerekét óvja ettől, tök hasznos lenne, de úgy általánosságban nem az a jellemző a környezet jelentős részére. A többi gyereket nem tudja ennyire szabályok között tartani, a többi közt téma lesz, hogy milyen játék van a neten, mi van a videósokkal, vagy úgy bármi internetes téma szóba jöhet, amiből nem jó kizárni a gyereket. Egyszerűen nem lesznek barátai, ha nem tud hozzászólni a témákhoz, és szerintem ha nincsenek barátai az rosszabb annál, mint hogy használja a netet.
És nem attól lesz függő a gyerek, hogy használja. Ha nem beszélnek vele a szintjének megfelelően róla, ha nem ismertetik meg vele kiskorában a technikán kívüli szórakozást is. Ehhez közös programok és más hobbi lehetőségek is kellenek, ami nyilván nem olyan egyszerű mint bedugni a gyereket a képernyő elé és had nőljön. Aztán meg lehet panaszkodni, hogy folyton azzal van elfoglalva, holott soha nem csinált vele a kedves szülő. Szóval szerintem nem utólag kell kiakadni amikor késő, hanem nevelni a gyereket.
Nálunk 3 éves koráig szinte sosem látott képernyőt a fiunk (15 éves most), tévénk sincs. Óvodás korában már néztünk időnként rövidebb rajzfilmeket vagy zenés gyerekvideókat, természetfilmeket együtt. Felsős volt már, mikor a suli miatt kellett neki számítógép, és persze már bejöttek a játékok is, de megszabtuk, hogy játszani csak hétvégén lehetett, egy-egy órát mindkét nap. Ekkor már telefont is kapott, először nyomógombosat, majd 7.-ben kapott egy okostelefont (órán használták már a suliban időnként). A számítógépes játékidőt mindig megbeszéltük, mennyi, persze ennek ellenére elég sok konfliktus volt („csak még öt perc”…). Most is megszabott ideje van a játékra online a barátaival, pl. ebben az online oktatások időben, mikor egyébként is elég sokat kell a suli miatt a gépnél lennie, heti háromszor egy-egy óra. A telefonhasználatát nem korlátozzuk, csak este kell kikapcsolnia.
Azt gondolom, ez egy baromi nehéz kérdés, amiben muszáj némileg határt szabni, mert nagyon beszippantja az embert a kibertér, ezt mi, felnőttek is tapasztaljuk (nekem speciel nincs is okostelefonom, mivel számítógépen dolgozom, nem akarom még a szabadidőmet is kütyüzéssel tölteni). Ugyanakkor azt is gondolom, hogy a kamaszoknak kell hagyni személyes teret, és ha nagyon durván tilt valamit a szülő, az csak ellenállást, kamuzást szül. Én mindig igyekeztem a belátására hatni, és elmagyarázni dolgokat, sokat dumáltunk a cyberbullingtól kezdve a felnőtt tartalmakon át mindenféléről, egyszerű példa, de pl. annó megnéztük a Fb-forradalom c. filmet, aminek kapcsán könnyen megérthető, mi igaz és mi nem a net világában. Lehet, hogy naivnak tűnő gondolat, de úgy érzem, sikerült elég kritikus gondolkodást „beleplántálni” a gyerekbe, hogy ne higgyen el mindent, hogy értse, miért nem jó kitárulkozni a neten, hogy ne képzelje azt, hogy „influencernek” lenni életcél, stb. Egyelőre úgy látom, ez működik, és sikerült egy bizalomra alapuló kapcsolatot kiépíteni, amiben betartja a szabályokat. És szerencsére nem követi birkamód a többieket sem, a témánál maradva, ha pl. ő Minecraftot akar játszani, akkor játszik, és csak nevet azon, hogy a többiek azt mondják, az „9 éveseknek való”.
A saját kamaszkori emlékeimből kiindulva én nem azért nem mentem bele nagy marhaságokba, mert tiltottak tőle, hanem azért, mert valahogy éreztem a határokat, volt egy belső tartásom, hogy nemet tudjak mondani, még akkor is, amikor a legnagyobb kamasz őrületemben voltam.
Persze ez az egész gyereknevelés egy lutri, csak jó pár év múlva derül ki, valóban jól csináltuk-e. :)
nekünk öcsémmel kb. annyit mondtak, hogy az internet a felnőtteknek való, és az a hely, ahol az osztálytársaink tovább bántalmazhatnak minket virtuálisan suli után is. (parenting done right...)
még szerencse hogy gimiben végre normális közösségbe kerültem, lettek barátaim, és ők megmutatták nekem milyen is valójában, hogyan kell használni és biztonságban lenni rajta. én meg továbbadtam a szerezett tudást az öcsémnek.
ezredforduló környékén születtünk mindketten.
A család minden telóján van szülői felügyelet app (igen, a szülőknek is) ami blokkolja 22 és 6 óra között webet és a chat-et.
Jelszavas, nem hekkelhető :)
A kicsiknek 14 év alatt tartalomszűrő is van.
Meg van egy általános szabály, ha valami új dolog kell nekik, meg kell kérdezni előtte a szülőket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!