Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Hogyan tudnám segíteni halláss...

Hogyan tudnám segíteni hallássérült kislányom beilleszkedését az új iskolai közösségbe?

Figyelt kérdés
Kislányomnak veleszületett, örökölt idegi eredetű halláscsökkenése van. Szerencsére nem súlyos, gyakorlatilag nagyot hall. Hallókészüléket visel több, mint egy éve. Az oviban nagyon elfogadó volt a közössé, soha nem csúfolták, nem bántották. A kiyspajtások hallókészülékkel kapcsolatos érxeklődése mindig is természetes volt, jóindulatú. Kislányom nyitott, vidám, csupaszív gyerek, neki a készülék viselése természetes. A készülék alig látszik, modern eszköz, de az n,ilvánvaló, hogy érdeklődni fognak az osztálytársai. Hogyan, mi módon tudom őt felkészíteni az esetleges csúfolódásra, bántásra, mert előbb- utóbb szembetalálkozik vele. Kislányom saját magát elfogadja így, nem csinál ügyet a betegségéből. Amikor érdeklődnek a gyerekek a viselt készülék felől, ő mindenkinek türelmesen elmagyarázza, h neki beteg a füle, és ez a készülék segít neki, h ugyanúgy halljon mindwn hangot, mint aki nem beteg. Félek, nem akarom túllihegni a dolgot és a gyerekre sem akarok ráijeszteni, de valahogy szeretném felkészíteni arra, h nem minden közösség elfogadó és nem mindenki jóindulatú. Pozitív, építő javaslatokat, tapasztalatokat várok. Előre is köszönöm.

2014. júl. 23. 12:55
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ez elég nehéz dolog egy szülönek, általában a gyerekeknek ez egyszerübb mint nekünk anyukáknak ezzel együtt élni.


Szerintem mindenképpen ott kezdje a lányod, hogy gondolom van bemutatkozuás az osztályban az elsö napokban, ott mondja el, hogy neki mi van, és miért. Ha ilyen nem lenne, akkor a tanító mondja el, hogy mi is van a lányod fülében, esetleg mondja, hogy nyugodtan beszélhetnek róla a lányoddal, és ha az iskolában erröl más gyerekek kérdezösködnek, nekik is nyugodtan mondják el, hogy mi is az a fülében.


Lányodnak azt kell tudnia, hogy ö ezzel más mint a többi gyerek, és bizony a másságot nem mindenki fogadja el, ezen ne mérgelödjön, ha rossz neki azt mondja el neked(neked megértened kell öt és nem segíteni rajta, vagy leminösíteni az érzéseit), te értsd meg és ezzel tudsz a legtöbbet segíteni neki.

Esetleg szülöértekezleten elmondhatod, hogy mi van a lányoddal, és hogy arra kéred a szülöket hogy nyiltan és természetesen beszéljesek erröl a gyerekeikkel.

A hallokészülék pont ugyan olyan természetes mint a szemüveg.

2014. júl. 23. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
100%

Sajnos semmi okosat nem tudok írni, maximum annyit, hogy a bemutatkozásnál legyen elmondva, hogy ez egy segédeszköz és az egészséges hallást nem képes visszaadni, ugyanolyan minőségben nem hall vele, mint akinek tökéletes a hallása. A beszédértés szempontjából probléma lehet a háttérzajjal, valamint hogy egyszerre nem tud több irányba figyelni. Tornaórán a visszhangos környezet miatt lehet probléma, mert az egészséges fül képes kiszűrni ezekt a hangvisszaverődéseket, de a hallókészülék ezt nem képes kezelni, vagy ha igen, az nem olyan minőségben történik hogy jó beszédértést biztosítson.

El lehet mondani, hogy melyik hangokat hallja rosszabbul és jobbban, például ha valaki a magas hangokat hallja rosszabbul, akkor a "t", "p", "k", "f", "sz", "c" betűket tartalmazó szavakat érti nehezebben, különösen akkor ha az egy idegen szó amit nem ismer, ezért az agy ki se tudja következtetni hogy mi lehet az adott szó.

El lehet mondani hátrányként, hogy a hallókészülék olyan, mintha valaki fülhallgatót viselne és ezen keresztül hallaná a külvilágot, minden felerősödik és társaságban a beszélgetés ezért nem megy, mert több beszélgetőre nem tud figyelni a hallássérült, legalábbis én így tapasztaltam.

Én sajnos tudom mit jelen hallókészülékkel hallani és arra is emlékszem, milyen volt amikor tökéletes volt a hallásom.

2014. júl. 23. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a hozzászólásokat, építő javaslatokat. Szerencsére a tanító nénije ismerősünk, ebből a szempontból jó kezekben lesz a kislányom. A tanító nénivel is fogok beszélni erről a dologról. A gyerekkel is beszélgetek majd erről. Az érzéseit, "panaszkodását" más dolgokkal kapcsolatban sem szoktam kicsinyíteni, elbagatellizálni. Most sem lesz ez másként. Köszönöm még egyszer.
2014. júl. 23. 19:09
 4/4 anonim ***** válasza:
Közösségbe kell vinni, színjátszó körbe, sportolni stb. Nem kell félteni!!!
2014. szept. 4. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!