Mi a jobb szerintetek egy felsős gyereknek: 8 osztályos általánosban maradni (ahol nem annyira jó a színvonal), vagy átvinni 8 vagy 8 osztályos gimnáziumba? Örülnék, ha "gyerekek" is elmondanák a véleményüket.
Alsós a gyerekem egy 12 évfolyamos suliban. Mikor elkezdte, abban reménykedtem titkon, hogy akár itt járhatná végig a 12 évfolyamot. Azóta viszont megismertem sok szülőtársat, akiknek felsőbe ide jár a gyerekük, és hát eléggé ramatynak tartják az oktatást (rossz fejek a tanárok felsőtől).
A mai rendszerben egyébként is jellemző, hogy felsőben elviszik 6 vagy 8 évfolyamos gimibe a gyerekeket, és szeirntem a jó tanárok többségét is elszipkázzák ezek a helyek.
Mit gondoltok, milyen tapasztalataitok vannak, hogyan érdemes folytatni felsőben a dolgokat? Érdemes átvinni 8 vagy 6 osztályos gimnáziumba a gyereket?
A 10. hozzászólás mintha az én gyerekemet írná le. :) Persze ő még alsós, így változhat a hozzáállása, de boldog lennék, ha így maradna, nekem bőven elég, ha van, ami érdekli, és totál megértem, ha nem akar valaki versenyekre járni.
Leírnátok, miért választottátok a 8 osztályos iskolát a sima általános + középiskola rendszer helyett?
És milyen szempontok alapján választottátok pont azt a sulit, amibe jár a gyereketek?
Jó, hogy szóba került a felvételi, az is felmerült bennem, egy 4.-esnek nem rossz-e, ha mondjuk felvételizik valahová, és nem jut be? Olyat is olvastam, hogy az általános iskolában jobb, ha nem mondja meg az ember, hogy máshová készül a gyereke, mert ha mégsem jut be, akkor hátrányok érhetik a suliban. Sőt, van, aki azt állította, egyes általános iskolák direkt lemaradnak a tananyaggal 4. és 6. évfolyamon, hogy ne tudjanak jó felvételit írni a gyerekek, és náluk maradjanak…
Még az jutott eszembe, mint szempont, hogy az iskola közelsége is fontos lehet, hiszen míg egy 14 évest már jó szívvel el lehet engedni a város másik felére, addig egy 10 évest még nem biztos (legalábbis nálunk Bp-en én nem tenném). Viszont minden reggel átbumlizni a városon sem egy nagy élmény. Nálatok ez szempont volt?
A 13. válaszolótól kérdem kifejezetten: úgy veszem ki a leírtakból, hogy nagyon ambiciózus a fiad. Kifejezetten jó, szorgalmas tanuló volt alsóban, azért választottátok a 8 évfolyamos gimit, mert a felső tagozat nem volt jó az általános iskolájában?
13. vagyok. Nálunk egyértelmű volt, h gimiben fogja folytatni a gyerek. Annak nem lett volna értelme, h másik általánost keressünk neki.
Távolság: az általános 20 percre volt gyalog, ez vidék és bp külkerülete, fél órával kell korábban kelnie.
Bekerülés: kell hozzá az előkészítő, mert más típusú feladatok vannak felvételin, mint amit suliban tanulnak. Tölts le feladatsorokat és fel tudod mérni a gyerek tudását. Kudarc/sikerélmény: ez egy felvételi. Tudatosítottuk a fiamban, h vagy sikerül vagy nem, hozzon ki mindent magából. Ha nem sikerül, jövőre újra megpróbálja.
Eredeti iskolában szólás: eszetekbe ne jusson! Nálunk elkotyogta a kölök, egyedül az osztályfőnöke biztatta, a többiek ott szívatták, ahol lehet. (komplex tanulmányin megyein jó helyezést ért el, nem akarták elengedni. A gyereket mindig mi készítettük fel versenyre, a tanárok egy szalmaszálat sem tettek keresztbe)
Az osztályából többen próbáltak a környező gimikbe bejutni, de egyedül neki sikerült. Nem volt egyszerű a következő félév, nagyon irigyek voltak a többiek (az ofője sírt örömében, az 1-3. és a 4-es is). Ebből a faluból az elmúlt 10 évben hárman jutottak be nyolcosztályosba (6000 lelkes település), ez sztem az oktatás színvonaláról sok mindent elmond.
Azt írtad gyerekek is elmondhatják a véleményüket, szóval én akkor megtenném, bár már egy ideje elmúltam tízéves. :)
Én nem örültem volna, hogy ha az addig ismert közegemből elszakítottak volna akkor a szüleim, és elvittek volna egy másik iskolába, főleg olyanba, ahol nagy a hajtás. Bár igaz, én nem jártam gyenge suliba, de azért a legerősebbe se.
Én hagynám a gyereket, legalább is egyelőre. Hadd járja ki a 5.-6.-at, aztán ha tényleg bebizonyosodik, hogy a rossz a suli, rosszak a tanárok, akkor még mindig elvihetitek 6 osztályosba. És annyi idősen már őt is megkérdezhetitek, hogy mit szeretne. Egy 6.-os már tudhatja mit akar.
Egyébként alsóban én is a reál tantárgyak felé kacsingattam, aztán felsőben rájöttem, hogy mégiscsak humán beállítottságú vagyok...
Persze, örülök, ha nem csak szülők mondják el a véleményüket, köszi!
Abban is igazad lehet, hogy 6 osztályosba talán még jobb átvinni, olyan tanárok, akik 8 osztályos gimiben tanítanak, szintén ezt mondták, szerintük is kicsi még egy 4.-es ilyen döntéshez.
Viszont olyan „rémhírt” is hallottam, hogy egyes iskolákban azért nem adják le rendesen az anyagot 6.-ban, mert ott akarják tartani a gyerekeket, így érve el, hogy ne sikerüljön jól a felvételijük. Frankón hangzik.
Nálunk már 2.-ban voltak gyerekek, akiknek a szüleik mondták, hogy felsőben átviszik őket máshová, így az az „érdekes” helyzet, hogy simán lehet, hogy 5.-re alig marad az osztályban gyerek. Akkor viszont a „megszokott közeg” mindeggyé válik, hiszen az iskola épületén kívül sem a gyerekek, sem a tanárok nem lesznek ismerősek neki.
Nyilván, ha meg lennék elégedve az iskolával, nem gondolkodnék ilyesmin, hiszen – mint írtam – nem stréber típus a gyerekem, de sajnos már alsóban is elég fura a hozzáállás a gyerekekhez, felsőben pedig még rosszabb a helyzet – mondják, akik ismerik.
13. hozzászóló: „Annak nem lett volna értelme, h másik általánost keressünk neki.”
Ezek szerint titeket is az motivált, hogy rossz volt az általános iskolátokban a felső tagozat?
Én hatosztályosba jártam.
Jelentkeztem nyolcosztályosba is, de akkoriban eléggé csak a pénzes diákokat vették fel oda. Bár hozzáteszem, hogy én sem voltam érte nagyon oda a felvételikor.
Ezután lett aztán az, hogy hatosztályosba jelentkeztem, reál és nyelves osztályba is, mindkettőbe felvettek, de nyelvre mentem.
Nem bántam meg, hogy odamentem. Már akkor tudtam, hogy szeretnék majd egyetemre menni, így ez tűnt a legcélszerűbbnek.
Egyébként ott vannak még lehetőségnek az öt osztályos gimik is.
Érdemes már a gyerkőccel beszélgetni ezekről a dolgokról, akár negyediktől, és ha szeretne menni, akkor engedd, vidd el felvételizni, de ha nem akar, akkor ne erőltesd.
A nyolc meg hatosztályosoknál pedig nyolcadik év végén még válthattok, ha mégsem tetszene majd neki, már ha egyáltalán menni akar felvételizni.
Nem tudom, ki volt az, de az meg marhaság, hogy pl. az építészeknél a szakiskolások jobbak, mint a sima gimisek. Már ami az egyetemet illeti. Tapasztalom, mert ezt a képzést választottam. A szakiskolások el vannak jobbára telve maguktól, hogy ők már kilencediktől ezt tanulták, aztán meg ők azok, akiket 90%-ban megvágnak, mert kiderül, hogy az egyetem kicsit más, mint a szakközép, és mert ők általában azt hiszik, hogy ők sz*rták a spanyol viaszt. Szóval nem, nem feltétlenül érsz többet egy szakiskolai végzettséggel, mint egy gimissel.
Felmerült bennem még egy dolog: ahhoz, hogy 8 vagy 6 osztályos suliba menjen egy gyerek feltétlenül kitűnőnek kell lennie?
Nálatok ez hogyan volt? Ti, akik oda jártatok (vagy a gyereketek oda jár, annak a gyereke) mind nagyon aglilis, rendkívül szorgalmas, versenyszellemet kedvelő gyerekek voltatok/vagytok?
Versenyszellem volt bennem. Az agyam is jó volt, gyorsan tanultam, de éppen ezért nem görnyedtem a könyvek felett. Nem is szerettem tanulni, és így mentem oda.
Általánosban addig ilyen 4,8-4,9-es átlagom volt, ez gimiben legrosszabbként is 4,07 lett, de az átlagos év végim átlaga 4,23 volt. Mindig :D
De általánosban is azért nem voltam kitűnőközeli, mert így is az első ötben benne voltam a jó tanulók között, így motivációm sem igazán volt már, gimiben meg olyan erős, középmezőny tetején voltam, de azzal meg úgy voltam már, hogy amit nem szerettem, azokat csak annyira tanultam meg, hogy egy négyest, vagy hármast összehozzak belőle. Egy- egy tárgyból lényegében megtanultam, ami érdekelt, és tetszett, mint anyagrész, a többit meg, hát... nem igazán :D Csak ha nagyon muszáj volt.
Nekem az erősségem, ahogy írtam a reál volt, meg mellette a nyelvek, magyarból szenvedtem a négyesért, mert imádtam a tárgyat, a többi, mint töri, földrajz, stb. ezekkel meg elvoltam. Amíg pedig erős hármas meg négyes jegyem mindenből meg volt, anyáék sem szóltak semmit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!