Milyen mértékben függ s szülőktől örökölt génektől, a szerencsétől, (és hogy kiskorában mennyit/hogyan foglalkozunk vele), hogy a gyerek milyen okos lesz? Ez okosság hogyan fejleszthető kiskorában?
Az előttem szólók zömével egyetértve azt gondolom, hogy nyilván a genetikus adottságain nem tudsz változtatni, viszont a világképe, az érdeklődése, a nyitottsága stb. nagy részben a szülőkt által formálható dolgok.
Itt nem arra kell gondolni, hogy „tanítani” kell olyan formában, ahogy te írod (számok, idegen szavak stb.), hanem ki kell elégíteni a természetes kíváncsiságát, és igen, játszani kell vele, illetve hagyni kell játszani minél többet. Ja, és nem „fejlesztőjátékokkal”, hiszen egy egészséges gyerek bármivel gyönyörűen eljátszik, a sok ilyen-olyan kütyü csak szépen lassan kiöli belőle a természetes kreativitást.
Az sem igaz szerintem, hogy kiskorától ilyen-olyan programokra kell vele rohangálni folyton. Hagyd békén, hadd ismerkedjen a világgal, és segítsd ebben, de nem tanítsd („ez az autó a BMW, mondd utánam, szépen Pistike, na milyen autó ez?”), ha érdeklődik valamiről, a megfelelő szinten, de a lehető legkimerítőbben válaszolj neki. Számomra a legszebb a gyereknevelésben, hogy folyamatos „agytorna” – mert igen gyakran olyan összefüggésekre, dolgokra kérdeznek rá, amikről azt hiszem, hogy tudom, de mikor el akarom magyarázni, rájövök, hogy mégsem. Utánanézni és elmagyarázni egyszerűen valamit – ez nem is olyan egyszerű, és közben az ember folyton tanul.
A mese is nagyon fontos, sőt a beszéd maga, csuda érdekes azt látni, hogyan tanulják meg a nyelvet, és hogy eleinte (persze öntudatlanul) a nyelv logikáját tanulják meg – így sokszor azért mondanak valamit helytelenül, mert úgy lenne logikus, csak épp a nyelv nem csupán logikára épül, vannak kivételek.
Ja, és szerintem korlátozni kell a tévé/számítógép használatát is, nem vagyok bigott filmnézésellenes, de ártalmasnak tartom, ha egészen kis gyerekek naphosszat villogó képernyőket bámulnak.
meg az okosság függ a gyerek személyiségétől is, mert ha pl. már iskolás korában nem kitartó, nem szorgalmas, akkor lehet okos, de nem lesz kitűnő tanuló.
De ezt szerintem a gyerekkel való foglalkozással ki lehet küszübölni.
De valóban nem kell agyonfejleszteni, és nem mindig fejlesztő játékot venni.
A legó, memóriajáték jó fejlesztők, nálunk pl a legegyszerűbb és legjobb játék a dominó. Egyszer látták a tv-ben a domino-day-t, na ők is olyat akarnak építeni. HIhetetlen dolgokat találnak ki vele, pedig össz-vissz, ha 100db dominónk van. De már összekötik golyópályával, horgászbottal, stb-stb. 5,5 és 3,5éves kisfiukról van szó.
ja és a golyópálya- na az is kb, mint a dominó. Rengeteg féle pályát építenek cipőkanálból, wcgurigából egy kis üveggolyónak! :)
és ezek nem valami nagyon drága játékok!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!