Azoktól kerdeznék akiknek a gyermeke már nagyobb. Hátrány e, ha csak 4.-ben van először idegen nyelvi oktatás? Mikor jutott el a gyermeked tudása így a megfelelő szintre?
A városban csak a kéttannyelvű iskolákban (2 db ilyen van) kezdik elsőben az idegen nyelvet. Igaz akkor emelet óraszámban, alapozásra, utána pedig két nyelven folyik az oktatás.
Minden más suli 3.-4. Osztályban kezdi csak.
Ezen eléggé ledöbbentem, az én időmben volt így és már akkor se (inkább később amikor szívtam a gyatra oktatástól) tartottam hatékonynak, hogy 9.eves korig semmilyen formában nem találkoztam az angollal.
Azt hittem ez azóta változott.
Miért nincs köztes megoldás, hogy elsőtől oktatják de nem két nyelvűként?
Nem késő akkor már?
Egyébiránt a gyerekem a 4 év középiskolai heti 2 óra nyelvtanulas után az utolsó évben letette a felsőfokú nyelvvizsgat. Az osztalytarsai többsége szintén.
6. voltam.
De amúgy meg én pl itt jártam nyelvtanfolyamra megtanulni a nyelvet 40 évesen. Nyelvvizsgam nincs és nem is lesz, mert nincs szükségem rá semmihez. Volt 60 feletti nagyon alul iskolázott arab hölgy is a csoportban, aki az első tanév végén le tudta tenni az integrációs vizsgát, ami alapfokú nyelvtudast igényel. Akarat, elhatározás, ennyi az egész.
6. voltam
Én úgy gondolom, hogy az a 3-4 év már lemaradás.
Ha jó tanárja van ennyi idősen már az alapokat tudja, használja. De a legfontosabb, hogy megszokja a kiejtést, írást. Ez könnyebb fiatalon
Tanárképzés végeztem, és nekünk azt tanították, hogy a rengeteg írás-olvasás probléma nagyrészt visszavezethető arra, hogy túl korán kezdik el az idegen nyelvtanítást a gyerekeknek.
Egyébként nem 12 éves koráig tud akcentus nélkül megtanulni egy idegen nyelvet egy gyerek, hanem 6.
A legtöbb helyen azért kezdik már alsóban a nyelvtanítást, mert a szülők részéről igény van rá, és ha nem teszik, akkor máshová viszik a gyerekeket. Viszont ahol tanultak szakmódszertant, ott nem kezdik a tényleges nyelvtanítást 3. osztálynál korábban, mivel stabilan meg kell tanulni írni-olvasni a saját anyanyelveden, mielőtt egy idegen nyelvbe kezdenél. Szóval még ahol van is nyelvtanítás 1.2. osztályban ott nagyon játékosan, dalokat, versikéket tanulnak, színeket, számokat stb. Nem veszik túl komolyan, mivel a gyerekek még nem is alkalmasak rá. Szerintem ennek túl sok értelme nincs, mivel amit itt egy év alatt megtanul egy gyerek, azt pár év múlva kb. egy hét alatt megtanulná. Ezek helyett az órák helyett inkább szaladgálnának, lennének a friss levegőn. Tudom, hogy sokan hisznek a korai nyelvtanítás sikerében, de ne felejtsük el, hogy a kisgyerek a nyelvet utánzással tanulja meg. Tehát egy kétnyelvű családban simán megtanul 4 éves koráig folyékonyan 2 nyelvet egy gyerek a szüleitől, de az iskolában könyvekből olvasva? Hát nem fog.
Nekem két felsőfokú nyelvvizsgám van, és mindet felnőtt koromban tanultam, szóval szerintem sem marad le semmiről.
Nálunk a faluban egy iskola van, és itt is 4.-ben kezdték el az angolt, és én ennek nagyon örülök.
Egyetértek az előttem szóló, 16-os válaszolóval. Én is tanár vagyok, két éve végeztem. Nekünk is azt tanították, hogy nincs igazán értelme óvodában, vagy 1-2. osztályban elkezdeni az idegen nyelv tanítását, és ennek több oka is van:
1. Iskolai keretek között ebben az életkorban nem igazán hatékony, színek, állatok neve, mondókák tanulása, nem egy ledolgozhatatlan hátrány, ha valakinek kimaradt 1. osztályban. Az erre fordított időt abban az életkorban inkább játékra, pihenésre kellene használni.
2. Előbb a magyar nyelvet kellene minél jobban megtanulni. Rengeteg ember írási, olvasási, szövegértési problémája arra vezethető vissza, hogy nem foglalkoztak elég ideig elég alaposan ezzel az iskolában.
3. Ha hatékonyan zajlik az idegen nyelv oktatása, akkor bőven elég 3. évfolyamon, vagy még később elkezdeni.
Nekem elsősöm van. Azt látom, hogy az írás pillanatok alatt megy neki, úgy ment suliba, hogy már gyorsan olvasott, 20ig számolt, és 10 alatt tudott összeadni, kivonni..
Egyedül azt tanulja alsóban, hogy maradjon a helyén és csinálja a feladatot akkor is, ha nincs kedve és már elsőre szépen megy neki.. semmi mással nem lett gazdagabb első félévben, és mivel elsőre felfogta a 20ig számolás logikáját is, már az is csak izomgyakorlat, hogy írogasson. Beírattam külön nyelvre, a nyelvet beépítjük a napjainkba, heti két órán vesz részt, nézegeti a képes szótárat, és szerzek neki matricás füzeteket.
Rohadtul nem érdekel, milyen a kiejtése(bár pont azért jár tanárhoz, hogy az tudjon segíteni benne picit), tudjon másik országban segítséget kérni, meg elboldoguljon, mint mondjuk PÁKÓ:)
Többre nem is kell, legyen szókincse, és cuki játékos programok vannak, mint mondjuk csapjon rá arra a képre légycsapóval, amit a tanár mond, meg ilyenek. Ez nekem bőven elég.
Én elsőtől tanultam, élveztem. Élvezi ő is, és néha oda tud szólni külföldi gyerekeknek is, ha úgy van, hogy játsszanak vele. Mindig kimagasló eredményeim voltak a felméréseken, nem sínylette meg a magyarom a korai nyelvtanulást.
Alkati kérdés, kinek hogy megy a tanulás, nem foglalkozás kérdése.. Vannak a lányom osztályában is, akik napköziben is ott maradnak, külön tanárhoz járnak korrepetálásra, és még nehéz az összeolvasás számukra, vagy épp a matekot nem értik.
Egyébként nekem sok gyengén olvasó, matekot nehezen értő volt osztálytársam lett sikeres, sőt nagyon sikeres felnőtt.
#18 Ez igazán örömteli. De azért mielőtt úgy gondolnád, hogy a gyereked már mindent tud a magyar nyelvről, nézz utána egy kicsit, hogy hány éves korig kellene alaposan fejleszteni a helyesírást, és főleg a szövegértést az anyanyelven. Azt elárulom, hogy sokáig.
Az is szuper, hogy nem érdekel a gyerek idegennyelvi kiejtése, de a felsős vagy gimis tanár, aki évek alatt sem tudja a rossz berögződést kinevelni belőle, nem biztos, hogy annyira örülni fog neki.
Ez első osztály, második félév eleje.. Az enyémmel ugyan külön foglalnak ugyan, ezért ír szövegértést, de hibátlanul csinálja, és nem is akarom, hogy a helyesírást abbahagyják(tollbamondásból is csupa hibátlant ír).
Arról szólt a kérdés, mi van első osztályban. Nálunk ez van első osztályban, nem kell többet tudnia, még 7 és fél sincs. Nyilván nem hagynánk abba a magyart örökre, csak mert most jó, nem is értem, ezt hogy gondolod. Gyorsan tanul, van egy nagy alap tudása, és érzéke hozzá, ez később is meg fog maradni, nem fogja hátráltatni az, hogy most elsőben heti két órában tanul idegen nyelvet.
Nem gondolom hogy mindent tudna. Azt gondolom, hogy sokkal többet tud, mint egy átlagos elsős(vagy másodikos), ezért az idegen nyelv nem rontja a magyar képességeit. Nem gondolom, hogy nagyon különleges lenne(sokan vannak így az osztályában), szerintem a "nyelvérzék" akár az anyanyelvi, akár az idegennyelvi, az született képesség, van, aki gyorsabban tanul, könnyebben ráérez..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!