Másodikos a fiam. Mennyit kell gyakorolnia, hogy gördülékenyen menjen az írás (diktálásra és másolásra)?
Elsőben nem volt gond vagy az online oktatás miatt nem volt túl önálló és nem derült fény rá. Most mintha újra kellett volna tanulni a betűket, az külalak katasztrófa - kimaradnak betűk, a másolásnál nem világos hogy a szavakat külön írjuk (diktáláskor is erősen nyomatékosítani kell és külön-külön diktálni), a sorokat összemossa. A követelmény óriási, a tankönyvben előrt másolás-diktáláshoz képest magasabb szintű az elvárás, elsőben Meixner volt, de most az Okt.Hiv.által kiadott Fülöp-Szilágyi könyv.
Kérdésem hogy iskolai házin kívül mennyit gyakoroljon itthon a gyerek? Gyakorlással egyáltalán könnyedebben fog-e menni - hülye kérdés, de azt veszem észre hogy csak fáradtabb tőle.
Kérdezd meg a tanítónénit!
Mit javasol, mit gyakoroljatok? Tuti kell gyakorolni?
Egyik módszerről másikra átállni lehet, hogy másnak is ugyanilyen problémát okoz és ezt a tanító tudja is, és azt is, hogy csak idő kérdése, hogy belerázódjanak.
Ha már mindenképpen gyakoroltatni akarsz vele, akkor mindig ismert szavakat vagy szöveget.
A tankönyv végén vannak néhány mondatos szövegek direkt erre a célra, felmérőkön is ezek kerülnek elő.
Másodikos gyereknél én max 2-3 mondatot íratnék le (de inkább csak 8-10 szót felsorolás-szerűen!). Először olvassa el. Másolja le. Hibákat mindig javítsa ki, írja le alá helyesen a rosszul írt szavakat.
Következő nap ugyanazt a szöveget, amit másolt, olvassa el, majd diktáld le. Hibákat megint javítsátok.
"diktáláskor is erősen nyomatékosítani kell és külön-külön diktálni" - egy másodikos gyereknek szvsz még szavanként diktálsz amúgy is. Felolvasod egyben a mondatot helyesen hangsúlyozva (ha nem érti, megbeszélitek), majd utána szavanként diktálsz, odafigyelve a kiejtésre, minden betűre. Mondod, ha új mondat, ha vessző és azt is, hogy vége a mondatnak, és milyen írásjelet tegyen.
Hosszabb, nehezebb szavaknál felhívod rá a figyelmét, hogy ez nehéz szó, figyeljen.
De a legjobb, ha meghagyod a tanítónak, és ilyen otthoni gyakorláshoz csak mondjuk felmérő előtti 1 hétben nyúlsz... vagy ha rosszul sikerül a felmérő, utána 3-4 napig.
Ne idegeskedve utasítsad a gyakorlásra, hanem ülj le mellé türelemmel és nem emelt hangon javítsad ki, ha rosszul csinál valamit.
A tananyag elsajátittasa nem csupán tanítási folyamat, hanem nevelési is. Ha nem az lenne, csak magolásról beszélhetnénk.
Magadról is tudod, amit bemagoltál a suliban, ma már sehol nincs, de amit nem drákoi szigorral tanítottak meg, ma is emlékszel rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!