Hogy állapítják meg, mennyi GYES-re / GYED-re jogosult az az anyuka, aki még diák, tehát nem volt jövedelme?
(Csak az ítélkezés elkerülése miatt: a 20-as éveim közepén járok, egyetemen tanulok, férjnél vagyok.)
Részmunkaidőben dolgoztam már, és ott a kolléganőim az elmúlt évi fizetésük alapján tarthattak igényt támogatásra, de mi van azokkal, akiknek még nem volt jövedelmük, vagy csak minimális részmunkaidős vagy diákmunka? Ők mi alapján kapnak gyest és gyedet; hol lehet ennek utánajárni, hogy mikortól és mennyi támogatás járna?
A gyes mindenkinek ugyan annyi kivéve ha ikrek vannak a pocóban!
Gyed - gyermekgondozási díj. Tgyás helyett vagy ennek lejártát követően igényelhető. Megfelelő biztosítási jogviszony esetén ezt már az apa is kaphatja egészen a gyermek 2 éves koráig. Összege az átlagkereset 70 százaléka, maximum bruttó 96 600 forint (nettó 81 300 forint)
Gyes alanyi jogon jár annak, akinek nem jár tgyás és gyed, nem kell hozzá munkaviszony.
Tgyás és gyed annak jár, akinek a szülést megelőző 2 évben van legalább 365 biztosított napja és a szüléskor vagy igényléskor is biztosított.
Ha részmunkaidős vagy, ugyanúgy jár a tgyás és gyed, ha megvan a 365 napod. Viszont a diákmunkát nem számítják bele csak a rendesen bejelentett munka időtartamát.
Ha jár tgyás és gyed, akkor az, az átlagbér 70%-a.
Ha egyetemista vagy és nappalin tanulsz, akkor járhat diplomás gyed, ha rendes gyedre nem lennél jogosult. Itt 2 lezárt félévnek kell meglennie. A diplomás gyed 1 évig jár a gyerek születésétől és a minimálbér 70%-a.
Köszönöm a válaszokat! Sajnos rendes munkaviszonyból nincs még 365 napom; diákmunkásként dolgoztam a legtöbbet, illetve nyáron külföldön voltam bejelentve, de, gondolom, az sem számít. Meg az itthoni részmunkaidős állás havi átlagának 70%-a nagyon pici összeg lenne. Két alapszakon is tanultam és már a mesterképzést csinálom, így sajnos már államilag támogatott sem vagyok az egyetemen.
Első válaszoló: tehát gyed-et az apuka is igényelhet az ő fizetése alapján, akkor is, ha én maradok otthon a babával?
Bocsánat, ha kicsit értetlen vagyok; még csak most kezdek utánaolvasgatni, mi minden történik ilyenkor. :)
Kedves négyes válaszoló, rendben; én azért kérdezem, mert nem tudom, nem jártam még utána; fogalmam sincs, melyik jár alanyi jogon és melyik a fizetés után, és hogy egyáltalán melyik mit takar. Nyilván a kérdés lényege, hogy fizetés "helyett" nem kaphatok semmit, mert az nem volt még, és az első válaszból úgy értettem, az apuka fizetése is lehet irányadó...
Ti hová mentetek, hol kell ennek (időpontoknak, összegeknek, lehetőségeknek) utánanézni, kérdezni, igényelni? Nyilván nem a juttatás a lényeg, de valószínűleg minden babát váró háztartásban elfér egy kis segítség, és nem tudom, hol, mikor kell kezdeni az intézkedést, mire lehetünk jogosultak. Köszönöm a segítséget.
Apuka akkor mehet gyedre, ha a tgyásnak megfelelő idő lejárt, vagyis szülés után 168 nappal. Ha ekkor apuka elmegy gyedre, akkor az átlagbérének a 70%-a lesz a bruttó gyed. Viszont, nem dolgozhat a baba 1 éves koráig, tehát otthon kell maradjon. Ha te is otthon maradsz, akkor apának nincs értelme gyedre menni, hiszen kevesebb pénzt kap, mintha dolgozna. Így neked érdemes lenne elmenni dolgozni. Amint a gyerek betölti az 1 évét, akkor apa visszamehet dolgozni gyed mellett és te maradhatsz a babával, ha szeretnél. Vagy apa dolgozik, te meg gyesen leszel a baba 1 éves koráig és utána igényli meg a gyedet apa, te meg lemondod a gyest.
Ugyanakkor úgy gondolom, hogy jogosult vagy diplomás gyedre, hiszen nem az a lényeg, hogy államin tanulj, hanem hogy nappali tagozaton.
a gyermeke születését megelőző két éven belül állam
ilag elismert felsőoktatási
intézményben magyar nyelvű nappali képzésben legalá
bb két félév aktív hallgatói
jogviszonnyal rendelkezik, azzal, hogy egy félévre
csak egy aktív hallgatói jogviszony
vehető figyelembe. Két aktív félév megállapításához
a gyermek születését megelőző
két éven belüli aktív félévekben összesen 300 naptá
ri napi hallgatói jogviszonnyal kell
rendelkezni.
3.)
a gyermeke a hallgatói jogviszony fennállása alatt
vagy a hallgatói jogviszony
szünetelését, illetve megszűnését követő 1 éven bel
ül születik,
4.)
a gyermeket saját háztartásában neveli,
5.)
magyar állampolgár vagy másik EGT tagállam állampol
gára, és
6.)
a szülés időpontjában rendelkezik magyarországi bej
elentett lakóhellyel
OEP-nél tudsz érdeklődni, illetve ezt is olvasgathatod:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!