A GYED-et megigényelheti a férjem is? Kicsit bonyolult, lent részletezem.
Persze, egészen nyugodtan igényelheti bármelyik szülő.
Mi is így tettünk a férjemmel.
Még gyermekvállalás előtt megbeszéltük, hogy ő is szeretne a kisfiunkkal otthon tölteni egy kis időt- hiszen ez fontos lehet az ő kapcsolatuk szempontjából is.
Így is történt. A közel 2 évet ha nem is megfeleztük, de elosztottuk úgy, hogy az elején a nagyobbik részben én voltam otthon, aztán pár hónapig (több, mint fél év) ő.
Mindkettőnknek nagyon jó állása van, így még ez is egy szempont volt, hogy ennyi időt mindkét helyen készséggel vártak és visszavártak bennünket.
(a történethez hozzátartozik az is, hogy a férjem külföldi, náluk teljesen normális, megszokott és "vagány" dolog, ha apuka megy a játszótérre a picivel)
Hidd el, jó lesz, mert a kislány az apjával másféle dolgokat fog játszani, tanulni (csak egy példa: én inkább meseolvasós-kézműves, sétálós-éneklős típus vagyok, az apjával mentek játékból tömegközlekedéssel, elmentek a villamos kocsiszínbe megnézni a járműveket, dobálta-repülőztette, a nyakában hurcolta, futott babakocsival, amatőr kosármeccset néztek stb. :). Különben pedig sokkal előzékenyebbek, készségesebbek és segítőkészebbek voltak vele mindenütt és sok dícséretet kapott.
Külföldi létére még a kerekítő foglalkozásokra is eljártak (csak nem értette, hogy mi az, hogy CSÜCCS :) és a kicsivel együtt tanult meg egy-két magyar mondókát.
Ami szerintem nagyon fontos: elülni és pontosan tisztázni a munkamegosztást, ami értelemszerűen megváltozik azzal, hogy ki van otthon többet. Ezalatt az idő alatt ő teregetett és mosott, szeretett főzni is, rám pedig több ügyintézés-vásárlás maradt. Ez minden családban máshogy van, de muszáj előre átbeszélni, mert az nehezen fog menni, hogy te dolgozol, aztán otthon is caska tiéd a háztartás- így a kicsire nem fog semmi időd maradni és fáradt leszel. Ez pedig a kapcsolatotok rovására is mehet.
Tehát a jelszó: a babázással együtt jár a háztartás lapavető rendben tartása is, így ha te hazaérkezel, akkor tudsz babázni, a férjed pedig pihenhet, sportolhat, esetleg kiszakadhat egy kicsit bevásárolni egyedül stb.
Nekünk nagyszerűen működött, pedig 3 éve még nem volt még ilyen lehetőség, hogy bér is és ellátás is, tehát nem anyagi megfontolás volt az elsődleges.
Szép napot.
Azt nem írtam le (azt hittem egyértelmű, bocsánat), hogy a férjem dolgozna továbbra is, és munka mellett igényelné a GYED-et. Így is megigényelheti? A gyermek bölcsődében lenne.
Tehát mindketten dolgoznánk, és csak azért "cserélnénk", mert így több pénzhez juthatunk arra a pár hónapra.
Előző (hosszú) válaszoló vagyok.
Nem, ebben az esetben nem.
GYED alatt nem vehettek igénybe bölcsődét, mert ezeseben ti is és a bölcsőde is (itt állami normatív támogatás címszóval) ugyanannak a gyereknek a gondozására vesztek fel támogatást.
GYES-sel ez mehet, GYED-del nem.
(még az állami támogatást lehívó magánbölcsődékre is igaz ez- mi is jártunk úgy, hogy az egyik magánintézményben sorozatosan vették fel a gyed-en lévő szülők gyerekeit, nekünk is ajánlgatták, de szerencsére nem mentünk bele. az intézményt természetesen megbüntették- önkormányzatiaknál ez a veszély azért nem fenyeget, viszont ott általában helyhiány is van, főleg, ha nincs vagy alacsony a térítési díj)
Szóval jól ki van ez találva: mehetsz vissza dolgozni, de jól körbe kell járni, hogy közben kire tudod bízni a kicsit :)
Minden jót azért.
Tehát itt nem a GYed-munka a kizáró ok, hanem a gyed-bölcsőde.
Kedves utolsó!
"Szerencsére" nem helyes az infód, idén január 1-jével akkor is jár a GYED, ha a gyerek bölcsiben van.
Köszönöm.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!