Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogy működik pontosan a tgyás?

Hogy működik pontosan a tgyás?

Figyelt kérdés

Próbáltam összeszedni a hasonló kérdésekből, de még mindig nem világos. Ha tehát szülés előtt 28 nappal igénylem a tgyást, akkor azt maximum 168 napig igénybe is vehetem? Vagy van valami megkötés erre vonatkozóan?

A tgyást kinél kell igényelni és hogyan számolják? visszamenőleg hány hónapos fizetésem átlagát nézik?

Utóbbit csak azért kérdezem, mert ha táppénzre megyek 21. héttől, és a szülés előtti x hónap fizetés átlagát nézik, amiből a 70%-ot vonják, az nagyon kevés.


És valaki esetleg tudja, hogy a családi adókedvezmény, amire a Magzatom 90. betöltött napja után jogosult, meddig kaphatom?


Köszönöm a segítséget!!!



2013. júl. 24. 11:26
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

1. A TGYÁS mindenképpen 168 napig jár, teljesen mindegy, hogy a baba születése előtt 28 nappal igényled, vagy a baba születésekor. Utána igényelheted a GYED-et, ami a gyerek maximum 2 éves koráig jár. (Ez ugye attól függ, hogy mennyi ideig dolgoztál a szülés előtt.)

2.A TGYÁS igénylése: ha a munkáltatód kifizetőhely, akkor ott, ha nem, akkor az OEP-nél kell igényelni.

3. A számításnál a szülést megelő év átlagbére alapján számolnak, ebbe a táppénz nem számít bele.

4. Családi adókedvezményre addig vagy jogosult, amíg jövedelmed, amiből adót vonnak. (pl. TGYÁS, GYED, táppénz, fizetés stb.)Ha ilyen nincs, mert pl. GYES-en vagy, akkor a férjed/élettársad (a gyerek apja) is kérheti. A felső korhatárt nem tudom pontosan, de szerintem a gyerek 18 éves koráig biztosan jár.

2013. júl. 24. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
1. vagyok. Még annyi kiegészítésként, hogy a terhesség alatt csak Te vagy a férjed veheti igénybe az adókedvezményt, ha a baba megszületett, akkor már az élettárs is. A baba születése után újra kell igényelni, de folyamatosan fogod kapni.
2013. júl. 24. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm, hogy kifejtetted! :) Csak egy kérdésem lenne még, mert a többit világosan leírtad nekem!

A Gyed! Ha én nem teljesen 24 hónapot dolgozom (vicces de csak 23-at) akkor tehát 23 hónapig kapom a gyedet?

Viszont lehet, hogy én totál el vagyok tájolva. 23 hónapja dolgozom 1 helyen, szeretnék elmenni táppénzre, mert egyszerűen a munkakörülmények nem teszik lehetővé, hogy maradjak. Nagyon féltem a Babámat. Ha elmegyek táppénzre, akkor az is beleszámít a biztosított időszakba? Csak mert akkor bőven meglenne a 2 évem sőt több is..... Remélem érted amit kérdezek, mert elég zavarosan írtam le :)

Előre is köszönöm!!!!

2013. júl. 24. 12:51
 4/6 anonim ***** válasza:
A tappenz biztositott idoszaknak szamit, viszont a Tgyas osszegenek megallapitasanal nem veszik figyelembe. Tehat, h jovore szulsz, es most tappenzre mesz, akkor az elso 7 havi fizud atlagat veszik.
2013. júl. 24. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
1-es vagyok. Abban nem vagyok biztos, hogy a táppénz beleszámít-e a GYED időtartamának kiszámításába. Szerintem hívd fel az OEP-t, ott biztosan tudnak segíteni.
2013. júl. 24. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a sok segítséget! :) Felhívom az oep-et és megkérdezem. Leírom majd a választ, hátha hasznos lesz másnak is! :)
2013. júl. 24. 20:45

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!