Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogy működik az ellátás...

Hogy működik az ellátás rendszer? Gyes, Tgyás, Gyed, családi, stb?

Figyelt kérdés
Szeretnénk babát, ősszel kezdenénk el a próbálkozást. Aktív dolgozó vagyok, Kb 2 éve van egyazon cégnél munkaviszonyom. Mi fog járni nekem? Milyen mértékben? Ha nem bírok majd dolgozni mi jár nekem? Táppénz? Az 60 %? És ha elmegyek szülni, akkor mi jár? Köszönöm a válaszokat! :)
2013. jún. 2. 10:47
 1/2 anonim ***** válasza:

Mivel van 2 éves munkaviszonyod, szülés után járni fog a TGYÁS, majd a GYED is. Mindkettő a jövedelmed (ebbe minden adózott jövedelmed beleszámít) 70%-a , a tgyás-ból csak adóelőleget, míg a gyed-ből az adóelőlegen kívül 10 % nyugdíjjárulékot is vonnak. A szülés után jár egyszeri anyasági támogatás, ez jelenleg 64.100.-Ft (ha megjelensz legalább 4-szer terhesgondozáson)

A TGYÁS-t a szülés előtt 28 nappal igényelheted legkorábban, és 168 napra jár. Utána igényelheted a GYED-et, ami max. a gyermek 2 éves koráig jár. (Attól függően, hogy a szülés előtt mennyi munkaviszonyod volt. De ha megvan 2 év, akkor már járni fog.) A GYED-nek van maximuma, ami a minimálbér 2-szeresének (196.000.-Ft) 70 %-a.

A terhesség 91. napjától igényelhető a családi adókedvezmény, ami havi 10.000.-Ft. Ezt Te vagy a férjed igényelheti, tehát élettárs nem.

Ha a terhesség alatt nem tudsz dolgozni, táppénzre mehetsz, ez a fizetés 60%-a, és nem képezi a TGYÁS és a GYED alapját. Tehát nem a táppénz alatt kapott jövedelmedből számolják majd ezeket.

2013. jún. 2. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
1. vagyok. Kimaradt még, hogy a baba születése után jár a családi pótlék, ami egy gyerek esetén 12.200.- Ft.
2013. jún. 2. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!