Mennyi gyes-gyedre számíthatok így?
Segíteni nem tudok, de van itt egy kalkulátor ezzel nagyábból ki tudod számolni a különböző lehetőséget.
GYES: fix 25.650 Ft Ezt a gyerek 3 éves koráig kapod, ha mást nem veszel igénybe. (havi ennyire számíthatsz)
GYED: ha meg van a törvényben meghatározott munka viszonyod kb. 1-2 év akkor a fizetésed 70% kapod havonta
TGYÁS: 100 napig igényelhető a baba születése előtt legkorábban 28 nappal veheted igénybe, ebből nem kell adózni és szintén a fizetésed 70%
Na amikre oda kell figyelned feltétlenül:
Kérdezz meg olyanokat akik mostanában szültek, fognak szülni, tájékozódj a védőnőnél orvosnál is.
Nem jár táppénz amíg a lombik programban részt veszel? (ha előbb mész táppénzre mint, hogy a munkahely megtudja te lombikozól akkor nem rúghat ki táppénz alatt, feltéve, hogy több éve itt dolgozol és jár akár hónapokra is a táppénz)
Lombik után ha terhes vagy megint csak nem rúghat ki mert kismamát nem szabad kirúgni.
GYED-TGYÁS jár e a 6 órás munka viszonyra? Jár e a 4 órás munkaviszonyra? (én gy tudom igen)
Akkor jársz a legrosszabbul ha csak a GYES-t kapod mert az max a pelenkára elég. Próbálj jól utána járni és mindenképpen a főállásodat megtartani ha csak táppénz szinten is mert ha azt elveszted nincsenek jó kilátásaid.
Ha lombikprogramban veszel részt, akkor nem rúghatnak ki, már a program alatt védve vagy. Ha terhes leszel, mindenképp jelentsd be írásban és akkor védve vagy.
A tgyás-hoz és gyedhez 365 biztosított nap kell. Az mindegy hány órában vagy bejelentve, csak legyen meg a 365 napod.
A tgyás és gyed jelenleg a napi bruttó átlagbér 70%-a. Ebbe a 6 és 4 órás béred is beleszámít.
A tgyás nem 100, hanem 168 napig jár és lehet a szülés előtt 28 nappal igényelni. Gyed max. a gyerek 2 éves koráig járhat, ez függ a biztosításban töltött napok számától.
Összeget nem tudok neked írni, mert átlagot számolnak, ebbe a túlóra, pótlékok, prémium is beleszámítanak, minden adózótt jövedelmed és nem írtad le, mennyi a 4 órás béred bruttója.
Illetve az összeg függ attól, hogy lesz e 180 bérezett napod, amiből az átlagot számolják, az igénylést megelőző évben vagy a szülés napját megelőzően!
Az lemaradt, hogy a szülést megelőző 2 évben kell meglennie a 365 biztosított napnak.
A gyes alanyi jogon jár, ha nem lennél jogosult tgyásra és gyedre, akkor a gyerek születésétől jár a gyerek 3 éves koráig, ez kb. 25.600 Ft.
Ha jár gyed, akkor a gyed lejárta után tudsz gyest igényelni.
A magyar munkajogi szabályok ugyanakkor kiterjesztett védelmet nyújtanak: már a teherbeesés előtt is védik azokat a nőket, akik a gyermekvállalás céljából reprodukciós kezelés alatt állnak
Az egészségügyi törvény szerint ilyen beavatkozásnak minősül a lombikprogram, az inszemináció (mesterséges ondóbevitel), valamint a petesejt megtermékenyülését, illetve megtapadását elősegítő egyéb módszer. A védelem tehát nem csak a lombikprogramra terjed ki!
- A felmondási védelem a rendes felmondás ellen véd, és – hasonlóan egyéb védett állapotokhoz, például a terhességhez – nem terjed ki a határozott idejű munkaviszonyban állókra, a munkaerőkölcsönzés keretében foglalkoztatottakra, valamint a próbaidejüket töltőkre. Természetesen, amennyiben várandós leszel, a munkajogi védettség, így a felmondási tilalom már a terhesség miatt áll fenn.
- A felmondási védelmen túl a törvény munkavégzés alóli mentesítést is biztosít a vizsgálatok idejére, vagyis a munkáltató köteles elengedni a dolgozót a szükséges orvosi vizsgálatokra. Tudni kell azonban, hogy a munkaidő-kedvezmény ezen időtartamára fizetés nem jár, vagyis távolléti díjra ez az időszak sajnos nem jogosít.
A törvény csak a jogi kereteket adja meg, ugyanakkor a fenti kedvezmények csak akkor illetnek meg, ha a főnököt is beavatjuk az orvosi kezelés szükségességébe. A programban résztvevők a meddőségi intézettől, kórháztól kért és kapott igazolással tudják ezt jelezni (vagyis a háziorvos ilyet nem tud kiállítani). Tehát ne csak szóban értesítsük a fentiekről a főnököt, hanem kérjünk írásos igazolást az intézettől, hogy a bejelentésnek a későbbiekben maradjon nyoma.
A jelenlegi szabályok alapján a lombikot vagy más kezelést végző intézet a beültetés vagy egyéb beavatkozás miatt nem írhat ki táppénzre, azonban ha az intézmény vagy a nőgyógyász ilyen javaslatot ad írásban, akkor a háziorvos ezt teljes joggal megteheti!
Tehát én semmiképp nem szólnék júniusban, hogy majd augusztusban lesz lombikprogramod, csak akkor szólj, ha ezt már írásban tudod igazolni is, így már akkor nem rúghat ki. Ha írásban nem igazolod hogy ilyen beavatkozáson veszel részt és kirúgnak, akkor semmit nem tudsz szinte tenni. Tehát védve vagy, de csak akkor, ha orvosi papírral ezt igazolod is, hogy lombikon veszel részt, de én csak augusztusban szólnék, vagy mikor megvan az orvosi papír.
A másik gyes és gyed.
Gyed( gyermeknevelési díj): a napi bruttó átlagbér 70%-a. Ehhez kell meglenni a szülést megelőző 2 évben 365 biztosított napnak. Viszont az igényléskor biztosítási jogviszonyban kell állni munkáltató vagy álláskeresési járadék által. Ha kirúgnak és több mint 30 nap telik el míg új munkahelyet találsz vagy igényled a tgyást és gyedet, akkor sajnos az előző munkahelyen kapott jövedelmed már nem veszik figyelembe, de jogosult leszel tgyásra és gyedre, ha másik munkát találsz vagy épp álláskeresési járadékot kapsz. Sajnos az nem elég, ha magad fizeted a TB-t, ha esetleg nem lesz munkád mikor a tgyást és gyedet igényled.
A tgyás az a "szülési szabadság", szülés előtt 28 nappal, vagy a szülés napjától lehet igényelni és 168 napig jár, vagyis közel 5 és fél hónapig. Ez szintén a napi bruttó átlagbér 70%-a, de kicsit több mint a gyed, mert ebből csak SZJA-t vonnak, míg a gyedből SZJA mellett 10% nyugdíjjárulékot is. A tgyás lejárta után lehet a gyedet igényelni. A gyed nem jár automatikusan a gyerek 2 éves koráig, hanem a biztosításban töltött napok számától függ. Ha sikerül ezen a munkahelyen maradni, ahol 3 éve vagy, akkor jár a gyerek 2 éves koráig, ez a max. idő. Tgyás és gyed alatt semmilyen munkát nem lehet végezni. Egyébként a tgyás lejárta után az apuka is elmehet gyedre, ha megvannak a jogosultsági feltételek.
Gyes(gyermeknevelési segély): Ez alanyi jogon jár, ha valaki 3 év alatti gyermeket nevel. Ez úgy van, ha jogosult leszel gyedre, akkor miután a gyed lejárt (gyerek 2 éves korában), akkor tudsz gyest igényelni a gyerek 3 éves koráig, ez most nettóban 25.600 Ft. Gyes mellett a gyerek 1 éves koráig nem lehet dolgozni. Ha a gyerek betöltötte az 1 évet, akkor gyes mellett heti 30 órát lehet dolgozni. Gyesre egyébként az apuka is elmehet a gyerek születésétől, illetve a gyerek 1 éves kora után nyugdíjas nagyszülő, de a nagyszülő semmilyen munkát nem végezhet a gyerek 3 éves koráig. Ha nagyszülő igényli a gyest a gyerek 1 éves kora után, akkor ebben az esetben 28.500 Ft a gyes összege.
Remélem nem írtam túl bonyolultan:)
Ha van még kérdésed, akkor írj nyugodtan:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!