TP,csed,gyed kérdés?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Jelenlegi munkahelyemen 2018 óta dolgozók, de 2011óta folyamatosan van munkaviszonyom.

Második babánkat várjuk.

Kisfiam 2021ben született,azóta itthon vagyok vele,csed,gyed,gyes. Ezek már lejártak,megszüntettem a fizetés nélküli szabimat, a felgyűlt szabikból kivettem kb 2 hetet,azóta táppénzen vagyok a második babával a pocakomban.

Kérdések 😀

A táppénzt most gondolom az aktuális fizetésemből számolják. Most,ahogy újra állományba kerültem emelték a fizumat br. 491000re.

A csedet és majd a gyedet miből fogják számolni? Azt tudom,hogy ellátás ellátásnak nem lehet az alapja. Itt most ugye a csed előtt nem lesz 6hónapom,ami munkával telik .

Az utololjára 2020ban dolgoztam,létezik,hogy azt a fizetést veszik alapul a csednél és a gyednél? Az akkor csak br.270000 volt .

Köszi előre is a segítséget


jún. 25. 09:30
 1/10 Rakott karfiol ***** válasza:
66%
A régiből számolják.
jún. 25. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
32%
igen, a régi fizudból fogják.
jún. 25. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
25%

Az első 2 válaszoló rosszul tudja.


Az ellátások számításánál maximum a jogosultságot megelőző év január 1-ig lehet visszamenni amikor a 180 bérezett napot keresik. Mivel neked addig nincs 30 bérezett napod ezért az igényléskor fennálló szerződés szerinti béredből fognak számolni.


Ha az nagyobbik gyerek 4. születésnapja előtt születik a kicsi akkor érvényes a ledvezményszabály, azaz nem lehet kevesebb a csed alapja mint az előző gyerek csed alapja. De több lehet.

jún. 25. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
47%

3!

Én ugyan így csináltam, mint a kérdező!

Egyed után kivettem 1 hét szabit majd elmentem tp-re.

A másofikra fillérre pontosan ugyan azt az ellátást kaptam. Úgyhogy te nem tudod jól :D


2#

jún. 25. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
2 vagyok, hozzáteszem nem havibéres, hanem órabéres vagyok, így nincs 2 egyforma hónap bevételem...
jún. 25. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
53%

#4 Valószínűleg pont azért, mert nincs 2 egyforma havi béred és a szerződés szerinti új fizetésed alapján kevesebb csedre lettél volna jogosult, mint amikor a valós béredből számoltak, amiben benne lehettek műszak pótlékot, év végi jutalom, ezért a kedvezmény szabály alapján kaptad ugyanazt a csed-ez, amit az első gyerekre, mert azzal jártál jobban.


De akinek magasabb lesz az új szerződés szerinti bére, mint a szülés előtt számolt akkor az újat veszik figyelembe.

jún. 25. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek.

Akkor igazából majd kiderül,mert így a válaszok alapján bármi lehet 🫤

jún. 25. 13:15
 8/10 anonim ***** válasza:

[link]


"A 180 napi jövedelem keresésekor legfeljebb az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző naptári év első napjáig lehet visszamenni."


Amennyiben az 1. és 2. pontban meghatározottak szerint nem lehet a csecsemőgondozási díj naptári napi alapját megállapítani, akkor azt a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a harmincad részében kell meghatározni. Kivételt képez ez alól, ha a csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért – legalább 30 naptári napi – tényleges jövedelme, ennek hiányában szerződés szerinti jövedelme a minimálbér kétszeresénél kevesebb. Ez esetben a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem alapján kell a csecsemőgondozási díj alapját megállapítani azzal, hogy a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét nem haladhatja meg."


Magyarul a szerződés szerinti bérből számolnak, (ha az nem haladja meg a minimálbér kétszeresét), és az ez alapján megállapított alap magasabb, mint az előző gyerekre kapott.

jún. 25. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
A szerződés szerinti béredet fogják összehasonlítani az előző gyermek jogán kapott cseddel. Az fogod kapni, amelyik a magasabb összegű.
jún. 25. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Kedvezményszabály miatt a szerződés szerinti béred fogják nézni.
jún. 25. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!