Külföldön gyerekvállalás esetén? Többi lent
Ausztriában:
Férjed dolgozik? Tegyük fel, hogy igen. Ha már terhesen költöztök: Eddigi magyar kiskönyved tartsd/legyen meg. Azonnal el kell intézni az ÖGK-nál a Mitversicherungot, hogy legyen a férjed után biztosításod. Közben keress nőgyógyászt, mert a MuKi(osztrák kiskönyv) megléte alapfeltétele az osztrák KBG-nek (osztrák gyes). A családi pótlékot, a gyermek születése után automatikusan megigénylik, nem kell vele csinálni semmit. Kiköltözés után rövid időn belül legyen meg az Anmeldebescheinigung, a gyerek születése után a babának is kell (ez is kell a családihoz és gyeshez). Osztrák gyes jár, amennyiben az apa dolgozik(de meg kell igényelni, szülés után 6 hónapon belül). A lakhatási cuki gondolat😆 miért támogatnák, hogy odaköltözzetek? Van valami akkor, ha valamelyikőtök fogyatékkal él.
A te biztosításod miatt jobb lenne ha már legalább fél éve dolgoznál, mikor teherbe esel. Akkor Wochengeld is jár és saját jogon KBG. A gyermek papírjait pedig a konzulátuson tudjátok megcsináltatni.
Hollandiáról annyit tudok, hogy ott max. 4 hónapig támogatják az anyát abban, hogy otthon legyen, poénzbeli juttatás ezután nem tudom, mennyi jár, vagy jár-e.
Ausztriában 1 évig jár GYES mindenkinek függetlenül attól, hogy dolgozott-e, csak az összeg más, de elég magas annak is, aki nem dolgozott. 2 évig is el lehet húzni ezt az összeget lefelezve.
Ami fontos, hogy legyetek összeházasodva, ha Ausztriába mentek, mert kismamát már egy betegbiztosító sem fogad, ha nem házas. Mégha fogadna is, 2-300€/hó. Házasként a férjeden keersztül lehetsz biztosított családi biztosítás keretein belül.
Ausztriában jár a családi pótlék a gyerek 18 éves koráig, ez nem egy nagy összeg, de több, mint a semmi. Ausztriában az ovi, bölcsi fizetős a legtöbb helyen. Ez alól kivétel Burgenland és Bécs. A többi helyen 190€-tól indul az állami ellátás, ha azt szeretnéd, hogy délután is bent legyen pl. Niederösterreichban. Más tartományokban lehet ennél sokkal drágább is.
3-as, nem igazán egy év az otthonlét. 2 modell van. Egyik a jövedelem alapú, ez egy évig jár és az addigi fizuból számolják ki. De emellett is otthon lehet "karenz"-en 2 évig maximum. A másik modell pedig a "konto". Van egy fix összeg és az igénylő dönti el, hogy mennyi idő alatt kérik ennek a kifizetését (max 3 év lehet). De emellett is maximum 2 évig lehet karenzen lenni (ha van munkaviszonya az anyának).
És persze van még valami ami bonyolít kicsit. Ausztriában az apa is otthon lehet egy darabig a babával (1-6 hónap kb). Itt az anyának vissza kell menni dolgozni és az apa kap o.gyest. Egy hónapig akár ketten is otthon maradhatnak egyszerre.
Annyi magyar nyelvű ügyintéző van, ha nagyon nem mennek ezek a dolgok, mindenképpen keressetek egyet, mert elvesztek a részletekben.
De a kérdező nem akar kint munkaviszonyt, ez a lényeg. Úgy akar kimenni a párjával, hogy neki ne kelljen dolgoznia, hanem egyből gyerek legyen és rá kapjon támogatásokat. Ehhez pedig már fentebb írták többen hogy házasodni kell. De azt sem akar.
Szóval a válasz: akkor fizetned kell mindenért és ellátás sem jár a gyerekre.
Ha még mindig nem érted, akkor lehet hogy fogyatékossági ellátásra viszont jogosult vagy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!