Ha a WHO ajánlása szerint 3 éves korig nem ajánlott tejet adni, mi a helyzet a növényi tejekkel, joghurtokkal, túrókkal?
Rizstej, mandulatej, kókusztej mogyorótej, zabtej, chia/mandula/szója/kókusz joghurt/túró/puding alternatívák, ezekkel mi a helyzet? Szabad adni? Ha igen, hány hós kortól ajánlott?
Megjegyzem nem személyes véleményekre vagyok kíváncsi, hanem hivatalos ajánlásokra, esetleg ha valakinek az orvos, védőnő mondott valamit, akkor arra :)
Ebben a WHO ajánlásait követő csoportban már nagyon sokszor volt téma a növényi tejek kérdése. A csoport dietetikusa a rizstejet egyáltalán nem ajánlja 5 éves kor alatt a magas arzén tartalma miatt, ami a gyerekeknél testsúlykilogrammra vetítve káros lehet.
paleomedicina.com/hu/blog/2016/01/mandulatej-rizstej-gabonatejek-rosszabbak-mint-a-tej
Ez a cikk is érdekel.
A szakemberek véleménye szerint a változatos, kiegyensúlyozott táplálkozásnak lehet része a növényi tej a megfelelő életkorban, de a napi 500 ml tejalapú táplálékot nem helyettesítheti, mivel a valóságban semmi köze a tejhez a nevén kívül.
Anyukám allergiás a tejre. Én nagyon enyhén, ha 4-5 decit húzóra megiszok, akkor van csak problémám vele. Gyerekorvosnak említettük, ő azt mondta, hogy egy éves kor után próbáljuk meg. Legrosszabb esetben hasmenése lesz és akkor levonjuk a következtetést, hogy nem bírja.
Nem lett, így kapott, kap.
A növényi tejek (pl. mogyorótejnél) is allergiaveszély áll fenn. Ha mogyorót már kapott, és egyéb csonthéjasokat, akkor oké, de benne van a pakliban ilyen jellegű allergia is.
A mandulatejtől nem lesz baja, a tehéntejtől már nem biztos, hogy nem lesz...
Utolsó: többet kéne tanulnod, mielőtt nyilatkozol valamiről. Ha alaposan megnézed, miből van, amit nap, mint nap eszel, nah, az aztán az igazán undorító. Főleg, amikor egy fehér lisztes, cukros kakaóscsiga kiteszi egy felnőtt ember 2x-i ebédjének ajánlott szénhidrát tartalmát, a sok adalékról nem is beszélve.
A novenyi tejeknek semmi koze a tejhez, csak annyiban, hogy feher es folyekony.
Tejtermek adhato 8 honspos kor utan ( joghurt , turo , sajt )
Mandulatej allergizalhat azzal vigyazni kell.
Tudom, hogy semmi köze, de mivel az emberek többsége készít tejes termékeket, így valamivel csak helyettesíteni kell, ha az egész családnak főzünk úgy, hogy a gyerekek is ehessenek belőle.
Nem tudom, hogy a mandulában vagy a chiában egyesek szerint mi a káros (igen, tudom, hogy a csonthéjasok allergizálnak, de amennyiben nem intoleráns az ember, csupa hasznos tápanyag van bennük).
Ellenben a tehéntej a legújabb kutatások szerint nagyon is káros, nem csoda, hogy nem ajánlják a gyerekeknek. Nem csak a kálcium felszívódását akadályozza, de magas a telített zsírsavtartalma, ami súlyos problémákhoz vezethet, ráadásul jelentősen növeli a petefészek és a prosztatarák kialakulásának esélyét. Az óriási adag hormonról nem is beszélve, amit tartalmaz - persze, ez egy borjúnak jótékony, egy emberi kisbabának kevésbé. Arról nem is beszélve, hogy a népesség több, mint fele laktóz intoleráns.
Köszönöm a válaszokat, már csak arra lennék kíváncsi, hogy akkor melyik adható a legkorábban.
Illetve az is érdekelne még, hogy miért van, hogy a tejet kifejezetten egészségtelennek állítják be újabban, de a tejből készült egyéb termékeket - sajt, túró, joghurt - nem. Mi a különbség? Őszintén nem értem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!