BLW hogyan kezdjünk hozzá?
https://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__etele..
Itt az utolsó oldalon néhányan írtak már a BLW-ről.
A pürésített ételeket kanállal adom neki, de ő is kap egy kanalat. Először csak turkálni tud, de később már teszi a kaját a szájába kanállal - most 16 hónapos, ezt mostanában kezdte.
Más ételeket kisebb darabokra vágok, és elé teszem, hogy egye a kezével. Ezt sokkal korábban tudja csinálni.
Nem tudom, hogy ez-e a most divatos BLW de édesanyám velünk ezt csinálta, én tőle tanultam.
Facen lépj be a nagy blw csoportba. Ingyenes, és nagyon sok tudásanyagot találsz. Nem pürésítünk semmit, amit nem eszünk egyébként is püré formában.
Ajánlom Okos Timi könyvét, a sablonmentest, az oldalán tudod megvenni ebook formátumban. Az oldalon nagyon sok hasznos info is van a blw-ről.
Első és legfontosabb, megvárni, amíg a gyerek már készen áll rá. Ül, de legalábbis stabil törzstartása van, nem illeg-billeg, mint egy zsák krumpli, ha nem tartod. Megfogja és a szájába helyezi, amit elé raksz, érdeklődik, ha pedig esetleg megkínálod valamivel, nem löki ki egyből a nyelvével.
Ha ezek mind teljesülnek (tipikusan 6-7 hónapos kor körül, de valamikor később), akkor lehet kezdeni, megfelelő méretű és állagú ételekkel. Nem kell pürésíteni semmit, amit magad sem püré formájában ennél, tehát pl krumplipürét kaphat, de a pulykacombot répával ne turmixold le neki. Ökölszabályként a mogyoró méretű és keménységű dolgok tilosak, mert az fulladásveszélyes, az alma nyersen pl inkább egészben, hámozva menjen (nem baj, ha nincs még foga, az ínyükkel simán megoldják, saját tapasztalataim alapján is :D ), de amúgy ha párolod az almát, répát, akármit, akkor azt kb ujjnyi vastag darabokra vágd fel neki, hogy könnyen megfoghassa és nyammoghasson rajta.
A BLW-ben nincs bevezetési rend, egyből lehet komplexebb ételekkel is kínálni. Illetve nem cél az étkezés kiváltása, inkább tényleg csak ismerkedés, barátkozás a különböző ételekkel, állagokkal, ízekkel. Éppen ezért rád van bízva, mikor mit adsz neki, figyeled a gyereket, hogy neki mik jönnek be és mik kevésbé.
Én az egyszerűség kedvéért mindkét gyereknél úgy kezdtem, hogy először párolt zöldségek, gyümölcsök mentek, alma, répa, banán, barack, karalábé, cukkini, stb-stb, amik könnyen porciózhatók, egyszerűek, de azért alapjait képezik a mi mindennapi étkezéseinknek. Amikor láttam, hogy szívesen falatozzák ezeket is, akkor adtam nekik a saját ételünkből is- nyáron a 9 hónapos kisebbik lányom pl olyan élvezettel nyammogta a sajtos-tejfölös lángost, hogy öröm volt nézni, és meglepő módon fogak nélkül is nagyon ügyesen elbánt a csöves kukoricával is. Nyilván az, hogy tisztán, dobálásmentesen és maszatmentesen egyen, az persze nem elvárható még ebben a korban :D De minthogy nekem mindkét lányom BLW-s volt, a családban meg több gyerek nem, így a saját környezetemből kiindulva az én BLW-seim hamarabb tanultak meg vállalhatóan, kanállal-villával önállóan enni, nyitott pohárból inni, mint azok, akiknél a hagyományos hozzátáplálási módszereket követték, de ez nyilván egyéni fejlődés és nyitottság kérdése is lehet. Csak ugye, amikor az 1 éves gyerkőc egyedül kanalazza a levest, és a pohárból is alig fröccsen valami a nyakába, akkor arra úgy ránéznek az emberek, hogy nahát, de ügyes. Hát, ha hagyod, hogy megtanulja hamar ezeket, önállóan gyakorolgassa, akkor menni fog neki. Előtte persze én is hülyét kaptam a sok takarítástól és ruhacserétől, de ilyen ez a hozzátáplálás biznisz, gyanítom a pürésített spenótos trutymók azért nehezebben takaríthatóak, mint mondjuk egy rakott zöldbab, de ez csak az én privát fixaideám :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!