Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Ételek bevezetése » A fehérjeszegény táplálkozás...

A fehérjeszegény táplálkozás a szülőket is érinti?

Figyelt kérdés

Sokan írjak itt, hogy babakeksz, bundáskenyér, tejberizs, vajas kenyér sajttal, pékáru, gyümölcs egy-egy érkezése a picinek.


Ezek az ételek többségében szénhidrátot és zsírt tartalmaznak, fehérje alig van bennük. Amikor egy szülő ilyenekkel eteti a gyerekét, akkor maga is ilyen egyoldalúan érkezik? Vagy csak pici a gyerek és azért adnak neki ilyen ételeket? Nem kell egy fejlődésben levő gyermek étrendjében a felnőttek szükségletekhez arányosan hasonló fehérje?


márc. 1. 19:52
 1/4 anonim ***** válasza:
Igen.
márc. 1. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon különbözőek a családok. Sajnos sokan nem figyelnek erre felnőttként sem. Gyereknél lehet az, hogy amúgy még szopik mellette, és így fedezi a fehérjeigényét. A felsoroltak között mondjuk a bundás kenyér elkészíthető úgy, hogy elegendő fehérje legyen benne (ha jól megáztatod a tojásban). A sajt se olyan rossz fehérjeforrás (engem meglepett, de arányaiban annyi zsírt és fehérjét tartalmaz, mint a zsírosabbik fajta sertés darálthús). Olyan is lehet, hogy uzsonnára ilyesmit eszik, de az ebédhez volt hús és azzal már nagyrészt fedezte a fehérjeigényét. Az én gyerekemre az is jellemző, hogy három napig csak zöldséget hajlandó enni, utána három napig csak húsfélét, utána pár napig csak tésztát és kenyérfélét és ez így váltakozik. Úgy gondolom, érzi, mire van szüksége, nem erőltetem, hogy mást egyen (egy állandó tészta-krumpli-kenyér menünél persze már aggódnék).
márc. 1. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Igen, a többség maga is így eszik. De egyébként rengeteg dologban van fehérje, tehát ez a fehérjeszegénység túlzás, pláne a magyaroknál, akik húst hússal esznek.
márc. 1. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Én ezekből van, amit adok, és szerintem nem mind annyira rosszak.

Bundáskenyeret én pl. sokáig áztatom sok tojásban, férjemmel kettőnknek átlag 3-4 tojás fogy, az azt jelenti, hogy kb. megeszem másfél tojást, ami 10 g fehérje. Illetve most kifejezetten rákerestem arra a kenyérre, amiből szoktam csinálni, az is 7,8 g fehérje/100 g, szóval összesen akár a 15 g fehérje is meglehet nekem egy bundáskenyér reggeliből (magamra számolok, mert a kisfiam változó, hogy mennyit eszik, meg nem tudom, mennyit szopizik).

Tejberizst csináltam múltkor, 50 g basmati rizs 4 g fehérje, 150 g tej 4,5 g, összesen 8,5 g fehérje. Annyira szerintem nem gáz, ha mellette változatosan eszik az ember.

DM-es babakekszben 8 g fehérje van 100 grammban, mondjuk azt magában sosem adom, csak joghurttal vagy gyümölccsel és dióval.

Vajas kenyér sajttal: normálisabb rozskenyeret vagy magosat szoktunk enni, 8-10 g fehérje/100 g, sajtok fehérjetartalma 20 g/100 g fehérje felett szokott lenni.

Összességében fehérjetartalom szempontjából én nem látom ezeket olyan borzasztónak, inkább a szénhidrát vagy a telített zsírsav, ami problémás lehet, de nem kell minden nap ezt enni.


Vagy a kérdező szerint mi lenne jó? 🙂

márc. 1. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!