Kialakulna-e harmadik agyfélteke egy magzatnál, ha "trinaurális" ütemeket adunk neki?
#10 Vezesd le a logikus következtetés menetét.
Miért stimulálnána fejlődésben lévő agyat, hogy egy teljesen természetellenes állapot alakuljon ki?
Milyen genetikai lépések kellenek ehhez?
Mivel a dolog biológiai részéhez (hogyan fejlődik az agy, milyen mechanizmusok irányítják, stb.) nem értek, ezért a technikai oldalról közelítem meg.
Te, mint már rég megszületett, felnőtt ember, tudsz binaurális hangot hallgatni. Van két füled, felteszel rá egy fülhallgatót, amiben sztereóban szól a binaurális hang. A két füleden két különböző hanginger megy befelé, az agyad meg majd kezd velük valamit.
A magzat hallása egy kicsit másképp működik. Először is: a fejlődés korai szakaszában nincs neki füle, tehát nem nagyon tudod ráakasztani a fülhallgatót. Pedig bizony a fülhallgató ebből a szempontból jó dolog: a két fülbe bemenő hangokat nagyon jól el tudod vele különíteni, áthallás gyakorlatilag nincs a két csatorna között, a külső zajokat is jól szigeteli.
Nincs más megoldás: kívülről, hangszóróval kell a három különböző frekvenciájú hangot sugározni a magzat felé és várni, mi történik. Nagy valószínűséggel semmi: az anyaméhben jó vastag hangszigetelő réteg mögött úszkál a magzat a magzatvízben, zajforrásként pedig ott van az anya szívdobogása, gyomorkorgása és egyéb belső hangjai. Az emberi test sajátosságai miatt csak a mély hangokat érzékeli jól a magzat, de azokat is tompán - szegénynek olyan érzése lehet, mintha egy gyengén hangosított heavy metal-koncerten lenne, ahová csak a basszusgitáros és a dobos érkezett meg, a többiek valamelyik útba eső kocsmában úgy berúgtak, hogy a turnébuszban horpasztanak. Hogy te ilyen körülmények között milyen trinaurális hangot hozol össze, azt nem tudom, de biztos, hogy az összes frekvenciának alacsonynak kell lennie és egymástól messze kell esnie, hogy odabenn, az anyaméhben is elkülönüljenek egymástól. Sokat nem tudok a binaurális hangokról, de ha jól olvastam, 30 Hz-nél kisebb különbség kell, hogy legyen a két hangforrás között, hogy működjön a hatásuk. Szerintem ennek a tartománynak a legtetejét lehet megcélozni, de lehet, hogy még akkor sem fog elkülönülni egymástól a két hang a magzat számára.
Arról nem beszélve, hogy az a piszok kölök nem átall forgolódni odabenn. Ahhoz, hogy a trinaurális hang jól hasson, az kell, hogy azonos irányból érkezzenek az azonos frekvenciájú hangok. Hiába állítasz be három hangszórót megfelelő frekvenciákkal, ha a magzat máshogy fordul, tologathatod őket jobbra-balra. Ha meg még anyuka is mozog (elvégre szabad neki), teljesen felborul a hangsugárzó rendszered.
Egy magzatnak normális esetben bármit csinálsz 2 hallókérge lesz. Soha a büdös életben nem lesz 3 hallókéreg, meg főleg fül, mert körbehangszórózod.
A genetika nem így működik. Egy harmadik hallópályának a teljes rendszerbe kéne csatlakoznia agytörzsi és thalamikus szinten, amihez évezredek, milliók evolúciója és olyan környezet kell. Esetleg egy mutáns sziámi ikerpárnál... talán, mondjuk súlyos rendellenességek mellett.
Olyan lehetséges, hogy kapcsolati szinten modulálódik a neurális hálózat, fejlődési szinten, ha különféle speciális környezetben történik mindez.
Vegyük azt a kísérletet, amikor stroboszkóp alatt fejlődek macskák és éltek... a látókérgük ehhez adaptálódott kapcsolati szinten is. Ezért mikor kikapcsolták a villogó fényt, a cicák botorkáltak, mert nem láttak rendesen.
Hasonló lenne, ha egy magzat hallópályáit stimulálnád fixált környezetben. Valószínűleg rendellenesen fejlődne a binaurális hallás, akár irreverzibilis módon. Pl egyik hallópályára telepítesz egy adott latency-vel működő cochleáris implantátumot.
Majd a csecsemő agyát sejt szinten vizsgálnád nyitott koponyával, lézerszkennelő mikroszkóppal. Aztán leszeletelnéd az agyát és anatómiát csinálnál belőle, miként alakultak a hallópályák és hallókéreg összeköttetései.
Morbid kísérlet lenne az már biztos, még állatokon is eléggé az...
Ja és ezzel a kísérlettel csak a binaurális hallás kialakulásáról tudnál meg bármit is.
A trinaurális hallásnak ehhez semmi köze. Evolúció által sem fejlődött ki, mert teljesen felesleges. A legjobb hallású állatoknak is elég két fül, egy szenzorfúziós navigációhoz mondjuk.
Ez nem így működik. Véletlen mutációk során gyakorlatilag bármi kifejlődhet, viszont ha nem biztosít szignifikáns előnyt a túlélésben/szaporodásban, akkor nem fog tovább öröklődni. Inkább hátrányt jelentene, mert 3x-os redundáns rendszerben több a hibalehetőség, nehezebb fenntartani.
Nem elképzelhetetlen persze olyan környezet ahol a trinauralis hallásnak akár lehet előnye, mert léteznek állatok több szemmel, csápokkal stb... kitudja, ha egy trinaurálisan cincogó ragadozót jobban el tud kerülni... de ez már nagyon erőltetett.
Dobj le pár atombombát, vagy kezdd el masszívan módosítani az embriók genomját, akár véletlensserűen... talán kialakul, majd szaporítsd, klónozd tovább.
Tudatos mutációhoz még kevés a tudásunk, hogy megtervezzünk egy trinaurális triplet agykérget hallópályákkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!