Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogy nem halt ki az emberiség...

Hogy nem halt ki az emberiség az őskorban?

Figyelt kérdés

Csak elméleti kérdés!

Akinek mászó babája van, az tudja, hogy bármit képesek bekapni, amit a földön találnak és befér a szájukba.

Egy átlagos lakásban legfeljebb lecsúszik egy kis szöszmő, vagy kenyérmorzsa, kétszer jól megtaposva.

De mit csináltak az ősemberek? Sose tették le? A legtöbb dolog kint a szabadban ártalmas: bogyó, bogár, kavics, gomba, ürülék. Igazából nincs olyan, amit ha felszedeget és bekapja, akkor jó lesz neki.

Ezen ma így elakadtam, hogy ez az ösztönös viselkedés teljesen életellenes lenne kőkorszaki körülmények között.



2018. febr. 15. 09:24
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
91%
Mindenki nem fulladhatott meg:) De tuti, hogy akkor is voltak fulladásos, mérgezéses esetek.
2018. febr. 15. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem simán lehet, hogy sosem tették le, hanem „hordozókendőben” vitték a kicsiket (ma is vannak ilyen „bennszülött” népek, akik akár kétéves korig hordozzák a gyereket), másrészt nyilván nem is nagyon engedhették szabadon azért sem, mert a mérgezésnél nagyobb veszély jelentettek a ragadozó állatok.

És hát igen, mivel sok volt a veszély, sok gyerek meg is halt, de sok is született – de nem kell az őskorig menni, még úgy 100 évvel ezelőtt is azért szülték szekérderékszám a gyerekeket a nők, mert jó, ha 10-ből pár megérte a felnőttkort.

2018. febr. 15. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
97%
Ahogy 2. írja. Nagyanyáink idejéből általam ismert idős hölgyek nagyrészének volt halva született, kisgyermekkorban meghalt gyereke. Mert nem volt ennyi vizsgálat és ennyi óvintézkedés.
2018. febr. 15. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Akkor még jobban válogatott az evolúció. Sokan nem érték meg az akkori, 20 év körüli átlagéletkort és biztosan magasabb volt a csecsemőhalálozás.


De ahogy az állatoknál is, a legerősebb, legügyesebb érte meg azt a kort, hogy szaporodhasson. Ez valószínűleg hozzá is segítette a modern embert, hogy olyanná váljon, amilyen.


Másrészt ott vannak a főemlősök, ott se veszélyezteti EMIATT a kihalás őket. Ahol igen, ott az emberi tényező tehet róla. A kismajmok a Moro-reflex miatt kapaszkodnak az anyjukba, aki a maga módján tanítja és lassan leválasztja őket.

2018. febr. 15. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A matriarhcális társadalomban a nők alkották a közösség alapját, együtt vigyáztak a gyerekekre, jártak gyűjtögetni.

Így azért tudtak egymásra vigyázni.

Szerintem teljesen logikus az is, hogy egy elhunyt ősasszony gyerekeire is ügyeltek.

12-13 évesen már termékenyek lehettek, és onnantól fogva folyamatosan szültek.

A kicsit látták, hogy a piros bogyó ehető, a kék bogyóhoz nem nyúlnak.

Ha egy gyerek mégis bekajált kék bogyeszból... Tudjuk mi a vége.

Valószínűleg az ételt előre megrágták a kicsiknek.

Sokminden, amit ma evidensnek tartunk, a fajunk olyan úton tapasztalt ki, ami halállal van kikövezve. Őseink millióinak halálával.

2018. febr. 15. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Olvastam egyszer én is valami bölcs mozgásfejlődési cikkben, hogy sok természeti népnél összecsomagolva hordozzák a gyereket másfél-2 éves korig vagy ha épp nem, pl. kikötik a lábát járóka helyett, mégis megtanulnak járni.

Gyakorlatban meg én ma is látok szülőket, akik jó időben leteszik a max. 8-9 hós, négykézláb mászó gyerekük játszótéren vagy parkban a fűben (nem takaróra vagy az érintetlen zöldben kiránduláskor, hanem városban a cipős lábuk mellé). Aztán kéztörlés vagy se és vígan tízóraiznak. Én biztos nem merném, pláne ennyire picikkel, de azért remélem, ők is "életben maradnak".

Aztán meg egy-két évesen, de ez a "hajlam" is totál gyerektől függ, még bőven bekaphatnak ezt-azt - homokot, bogarat, termést leginkább - vagy kezdenek el madárkakit kapirgálni a csúszdáról és dugnak titokban kavicsot vagy ceruzahegyet az orrukba :) és hasonlók, ha nem elég szemfüles a szülő. (És itt a gyakorin is szokott lenni olykor "Nem találom sehol, vajon lenyelte-e a csokipapírt vagy a nagyobbik széthagyott játékát?" kérdés.)

2018. febr. 15. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Egyszerűen csak nincs benne logika, hogy a picikben ennyire benne van az ösztön, miközben ennyire veszélyes.

A természet pedig legtöbbször teljesen logikus.

Köszönöm a válaszokat!

2018. febr. 15. 12:55
 8/12 anonim ***** válasza:
Akkoriban 10 gyereke volt legalább egy nőnek és jó esetben 2-3 felnőtt.
2018. febr. 15. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Ha úgy vesszük, úgy egyben nem logikus, hogy az embergyekek ennyire bénán jönnek világra, és ilyen sok ideig tart nekik az önállósodás, hiszen nem csak felnyalnak mindent a földről, de járni sem tudnak sokáig, ahogy azt sem tudják elmondani, mi a bajuk, az egész fajra veszélyes, hogy üvöltve sírnak, stb.

Ugyanakkor nyilván mindennek megvan a funkciója: a baromi nagy agyuk miatt van szükség ennyi időre a felnövéshez. És ebből a szempontból a kíváncsiságnak is van értelme, hisz ez viszi előre az emberiséget.

A természet nem egyénekben „gondolkodik”, hanem fajokban, rendszerekben, tehát (ahogy fentebb is írták) ha egy nőstény képes sokat szülni, akkor egyáltalán nem számít, ha sok gyerek meghal. Sőt, ahogy szintén írták már, így a legéletrevalóbbak maradnak életben, így az ő előnyös tulajdonságaik öröklődnek tovább.

2018. febr. 15. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Utolsó, pont ennek az ellenkezőjéről, az orvostudomány "kontraszelektív" hatásáról láttam nemrég ezt az elgondolkodtató Czeizel-műsort:

https://www.youtube.com/watch?v=azcNugtbG9Y

2018. febr. 15. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!