A gyermekpszichológus hogyan tud segíteni egy gyereknek? Beszélgetéssel? Van itt olyan, aki gyerekkorában járt?
Kissé szkeptikus vagyok. Vegyünk egy hat-hét éves kisfiút, aki minden nap sírva megy haza az iskolából, mert a nagyobb gyerekek (felsőbb éves, nem mondom meg, milyen nemzetiségűek) elveszik a holmijait, lökdösik, gorombák vele. Nem akar többet iskolába menni. Mit csinál a gyermekpszichológus? Megkéri, hogy rajzolja le a családját vagy rajzoljon fát. Ez nem értem, mit segít vagy hogyan. A családját szereti, de a nagyobb fiúktól fél. Fát rajzolni? Egészséges fa, beteg fa, téli fa. Teszem azt, rajzol három egyforma elhelyezésű, méretű fát. Az egészséges fán van odú, mert az osztálytársai is olyan fákat rajzolnak, amin van odú, benne bagollyal, mert épp az a "divat" az osztályában. A pszichológus persze rákérdez az odúra, a gyerek meg nem tudja megmagyarázni, de azért megpróbálja, hogy mert az most menő. A beteg fán nincsenek levelek, a téli fán meg hó van meg mókus. Oké. De ettől még, ha a kisfiú visszamegy az iskolába, ugyanúgy szekálni fogják a nagyok, és farajzolástól meg beszélgetéstől arról, hogy milyen útvonalon megy iskolába, még nem fogja tudni megvédeni magát. Akkor hogy is van ez?
A kérdésem nem kitaláció, ismerős elbeszélését vettem alapul.
Óhaj... Itt komoly félreértés van!
1. A gyermekpszichológus mindig a szülővel is konzultál, a szülővel is köt szerződést (nem csak a gyerekkel)
2. Ha sikerült azonosítani a problémát és azt, hogy kölcsönösen mit szeretnének, akkor jön a vizsgálati fázis. (ez kb 4-5 alkalom) Ilyenkor a szakember feltérképezi a gyermek személyiségét, erősségeit, gyengeségeit, konfliktuskezelő készségét, lelki tartalékait, frusztrációtűrését, kudarctűrését stb. Ilyenkor vannak a rajztesztek, van a világteszt (világot épít a gyermek) , a projektív tesztek (képen játszódó történetekről kell mesélni) és a végén a képességmérő tesztek, ha szükséges. Van a gyermekkel is beszélgetés, nem beszélő, vagy rosszul verbalizáló gyermekkel játékos tesztek, dráma, bábteszt.
3. A probléma feltérképezése után jön a terápiás szakasz. Az általad leírt esetben ez kicsikkel játékterápiával történik (eljátsszák bábokkal játékosan a nehéz helyzeteket, a pszichológus mintát ad a konfliktuskezelésre, reagál a gyermekére, tanít, erősít stb). Nagyobbaknál lehet pszichodrámát alkalmazni, vagy kognitív viselkedésterápiát. Ez rengeteg gyakorlati munka, otthoni házik is vannak benne.
A gyereket ebben a szituban erősíteni lehet érzelmileg, megtanítani konfliktust kezelni és elkerülni. Az önbizalma fejlesztésével jelenősen csökkenni fognak azok a szituk, amikor belekötnek. (egy erős kisugárzású emberbe ritkábban kötnek bele, mint a bizonytalanba.)
A pszichológus a gyereknek segít feldolgozni azt, hogy más bántotta, nem pedig megtanítja "visszaütni"!
Viszont azt megtanulhatja, hogy mit kell tennie, ha megismétlödik az eset.
Az meg, hogy a gyerekkel rajzoltatnak, az egy jól bevált módszer a gyerek belsö világának a felderítésére.
Ezt azonban egy szülö, akinek fogalma sincs a rajzelemzésröl meg a gyermekpszichológiáról, nem fogja tudni értelmezni.
Nem véletlen ugyanis, hogy egy pszichológus hosszú évekig tanulja a szakmáját, amihet a szülö nem ért.
A szülönek nem kellene azon törnie a fejét, hogy meggyözze magát arról, hogy a pszichológus hülyeségeket csinál, hanem inkább hagynia kellene, hogy segítsen a gyereken.
A szülö feladata az lenne, hogy a gyereket megvédje, szóljon az iskolában, menjen a gyerekért, hoyg nem tudják megtámadni a nagyobb gyerekek - mert EZ az ö dolga, a gyerek lelkivilága meg a pszichológusé.
Én jártam 6-7 évesen pszichológushoz, és segített, egyértelműen. Az volt a problémám, hogy éjjelente bepisiltem. Miután kizárták a szervi okokat, elvittek pszichológushoz. Ha jól rémlik, 1-2 hónapig jártam, aztán el is múlt a probléma.
Kellet rajzolnom is, meg beszélgetni is, bár inkább játék közben. Nagyon szerettem oda járni, imádtam ott játszani, beszélgetni :) Ami nagyon megmaradt, az a világépítő, ezt most is használják a gyerekpszichológusok, egy nagy tepsibe szórnak homokot, és a készletben található rengeteg elem segítségével olyan világot készít a gyerek, amilyet csak akar. Van benne fából tavacska, házak, kórház, iskola, kerítés, fák, mindenféle. Emlékszem, készítettem egy nagyon klassz várost, tóval, gyümölcsfákkal a város szélén, sok sok házat, de iskolát nem raktam bele, és meg is mondtam, hogy az én városomban nincs iskola, mert amit kell, azt a gyerekek megtanulják a szüleiktől, és egész nap van idejük játszani emellett :)
Meg volt egy nagy "tornaterem" az alagsorban, ott is voltam egyszer, mindenféle eszközzel. Bordásfal, kötél, marha nagy szivacs építőelemek, trambulin, mindenféle méretű labdák, tök jó volt :)
Hogy az általad vázolt esetben pontosan mit csinál a pszichológus, azt nem tudom, én sajnos - bár tanultam pszichológiát - nem értek hozzá, nem ez a szakmám. De segíthet abban, hogy a gyerek el tudja kerülni az ilyen helyzeteket, meg tudja találni a megfelelő megoldást. Vagy megmondja a szülőnek, hogy a gyerekkel semmi gond nincs, és ezek a nagyobb gyerekek valószínűleg ugyanúgy csesztetnek mindenkit, úgyhogy vagy az ő gyereküket vigyék el onnan, vagy ezeket a nagyobbakat kell máshová vinni, de amíg egy helyen vannak, addig nem lesz nyugalom.
Én egyetértek veled. Én is vittem a gyerekemet, mert nagyon ajánlották. 4 alkalommal voltunk egy magánrendelőben, ez összesen nekem 40.000 Ft-omba került. A nő nem mondott el semmit, hogy mit csináltak, mert a gyerek az ügyfél, és őt köti a titoktartás. Mondjuk ez érdekes, mert a pénzt azért én adtam. A gyerek elmondása szerint a nő mesét olvasott neki meg rajzoltak. Inkább hordom most rajzszakkörre meg színjátszókörbe. Sokkal olcsóbb, és ugyanúgy jól érzi magát, és legalább szocializálódik.
Egy évig hordtam aztán ingyen a Nevtanba egy nőhöz, ott is báboztak, meg meséltek. Őszintén szerintem a pszichológust kellett volna kezelni. Pl. megállapította, hogy kényszeres, tehát autista a gyerekem, mert azt mondta, hogy most inkább nem nyúlna a bábokhoz, mert kicsit meg van fázva, és nem akarja, hogy aki utána jön, és itt játszik, az elkapja. Ebből mondjuk valóban tök egyértelmű, hogy autista a gyerek, igen. Én azóta nem is keresek pszichológust, szerintem egyik sem normális.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!