Ha a magyar utónevek listájára csak ejtés szerint írt név kerülhet fel, akkor a Richárd miért kivétel?
Jó kérdés :) Kb. az egyetlen ilyen név, nem igaz, hogy csak az újakra vonatkozik. Régen például még lehetett adni azt, hogy Jennifer, de már jó ideje nem, ez kikerült az adható nevek közül. A Richárd viszont maradt.
Bár én azt hiszem, a "ch" az egy önálló hang, nem teljesen felel meg a h-nak. Ha belegondolok, a technika szót sem úgy írjuk, hogy "tehnika".
Cintiát Cintiának ejtjük, van külön Szintia.
Régen tényleg voltak rajta "eredetileg írott" nevek, egy volt osztálytársam is Jennifer, a személyijében is.
Nekem mostanában a Joel borzolja a gondolataimat. Nincs az az Isten, hogy valaki is úgy ejtse, ahogy írják. Angolul is így van, Joel=Dzsoel. Ilyen alapon akkor én mondhatom, hogy legyen a gyerekem Carlie, mert én így szeretném ejteni, nem pedig Kárlinak? Aztán világéletében Kárlinak hívnánk?
A Richárdot egyébként ahány ház annyi módon szokták ejteni. Hallottam Rihárdként és Ricsárdként is.
A Jennifer szerintem a névadási kiskapu segítségével sikerült, ugyanis a listában nem szerepel. Ha valaki nemzeti kisebbséghez tartozónak vallja magát, akkor bizonyítási teher nélkül kérheti a másféle írásmódot.
Tehát, ha én azt mondom, hogy angol nemzetiségűnek vallom magam, akkor engedélyezni fogják, hogy a lányomat Jennifernek vagy Samantha-nak hívjam, ezzel az írásmóddal.
A Richárdot azért nem értem, mert az szerepel a listában, viszont a magyar abc-nek nem része a "ch" betű/hang. Igen, jövevényszavak esetében megtartottuk, de az abc-be nem emeltük be.
#1:
Van Attila és Atilla is és úgy tudom Rihárd is, C nélkül.
Kérdező, nem érted, mit írok? Nem kiskapu miatt van Jennifer, hanem azért, mert évekkel ezelőtt még nem volt olyan szabály, hogy csak fonetikusan leírt neveket lehet adni. Akkor még adható volt a Jennifer, sőt, a Jennyfer is, pedig az még ráadásul helytelenül is van leírva, de gondolom némelyik agyoniskolázott szülő nem tudta, hogy kell leírni angol nyelvterületen ezt a nevet.
A Richárd meg azért maradhatott, mert már nagyon nagyon régóta használatban van ebben a formában, és mert ezen felül gyakori név is.
Igen, én is olvastam, hogy a kilencvenes évek elején szigorítottak, addig kb minden adható volt bármilyen formában, aztán csinálták a listát, ami mostanában bővül hónapról hónapra, de szigorú szabályok mellett.
Ezeket találtam az utónévkeresővel: Achilles, Achillesz, Archibald, Joachim, Melchior, Richárd, Orchidea, Psziché
Fogalmam sincs, ezek miért vannak rendben és mások miért igazodnak annyira a kiejtéshez, hogy egyszerűen nevetségessé és adhatatlanná válnak. Nekem nem tetszik ez az egész szabályozás. Ha pl csak egy betű tér el, és egyébként nagyon hülyén néz ki (pl Dzsenifer), akkor simán engedélyezhető lehetne, Cintiát se ismerek egyet se, aki ne sz-el ejtené a nevét, hiába, hogy más a "szabály".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!