Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Akinek GYES alatt született...

Akinek GYES alatt született meg a 2. babája, annak a TGYÁS és a GYED mennyivel lett kevesebb, mint az 1. babája után?

Figyelt kérdés

Április végén jár le a GYED-em, de a 2. baba csak augusztus elején születik meg. Most azt a tanácsot kaptam, hogy ne vegyem ki a szabijaimat, hanem inkább GYES-en maradjak, mert így a TGYÁS és GYED alapja az eredeti fizetésem marad és nem a minimálbér.

Érdekelne, hogy ez pontosan mit jelent pénzben? Ugyanannyi lesz a TGYÁS-om, mint az 1. babánál?


Előre is köszi a válaszokat!


14 hetes kismama


2010. febr. 2. 13:23
 1/10 anonim ***** válasza:

Szia!

Rossz tanácsot kaptál. Minimálbérből soha nem számolnak tgyást, gyedet! Így is úgy is a szerződésed szerinti bérből fognak számolni tgyást és gyedet, annyi a különbség az elsőhöz képest, hogy a tgyásnak is van maximuma, ami ugyanannyi, mint a gyed maximum.

És az sem elhanyagolható, hogy ha kiveszed a szabijaidat, anyagilag az jóval több, mint a gyes. A gyest is kapod mellé, csak arra kell figyelni, hogy ha táppénzre kell menned, mert nem húzod ki szabin a baba születéséig, akkor a táppénz idejére add át apának a gyest.

2010. febr. 2. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Jajjj, én már kezdek ebbe beleőrülni... ezt az OEP-nél tanácsolták nekem... :-((((
2010. febr. 2. 13:59
 3/10 anonim ***** válasza:

Elég szomorú, hogy ők sem tudják, holott nekik kéne a legjobban tudniuk.


"Ha az anyuka nem rendelkezik a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságot megelőző évben és a

szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető

jövedelemmel, akkor a terhességi-gyermekágyi segély napi összegének alapja a jogosultság kezdő

napján érvényes minimálbér kétszeresének (2009-ben 143.000 Ft) harmincad része.

Ha azonban a biztosított – egészségbiztosítási járulékalapot képező – tényleges jövedelme az irányadó

időszakban nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a terhességi-gyermekágyi segélyt a tényleges,

ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani."

Forrás: oep honlap (igaz, ez 2009-es, de ez nem módosult tavaly

2010. febr. 2. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Szia!

Nálunk is hasonló a helyzet, kb. 4 hónap van az első baba 2. életévének betöltése és a 2. baba születése között.

A következő a helyzet: ha nem mondod le a fizetés nélküli szabit és otthon maradsz Gyese-en, akkor, mivel nincs bérezett napod a 2 baba születése között, akkor az aktuális szerződésed lesz az alapja, a Tgyás-nak és a Gyed-nek is, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Amennyiben a Gyed lejártát követően lemondod a fizetés nélküli szabit és kikéred a felgyülemlett szabidat, majd annak lejárta után a 15 nap betegszabit és a fennmaradó időszakra elmész táppénzre, akkor a bérezett napok alapján fognak számolni.

Az ellátások alapja a két baba közti bérezett napokból számolt átlag /de maximum a minimálbér kétszeresének 30-ad része/. Ez esetben az emelt béres szabadságos napokból + a 70%-os betegszabadságból számított napi átlagkereset 70 %-a. A táppénz nem lehet juttatás alapja, tehát azt nem számolják vele. Ugyanakkor, ha ezt választod, akkor add át a Gyes igénylését az apukának. Ez azért fontos, mert, ha a 2 baba között táppénzre is kell menned, akkor annak, aki a Gyest igényli másképp ítélik meg a táppénz összegét. Csak a gyes mellett ledolgozott napok mértékében mehetnél táppénzre (tehát, ha 23 napot dolgozott a gyes igénylése óta a „betegsége” kezdetéig, akkor csak 23 napi táppénzre lennél jogosult). Az első 180 napban a számítás alapja a minimálbér lenne, mértéke pedig csak 50 %: tehát nagyon karcsú lenne a táppénzösszeg! Ha apuka igényli a Gyest, ez rá is vonatkozik, de mivel te egyébként is otthon lennél, az első baba mindig számíthatna rád, apuci pedig ne nagyon betegeskedjen:)

2010. febr. 2. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Akkor most melyik éri meg jobban? A munkáltatóm már belement, hogy szabit vegyek ki, a fizetésem egész magas volt tehát pár hónapig jól járnék. Csak attól félek, hogy akkor utána a GYED alatt kapok majd nagyon keveset.

Kedves 4. válaszoló, ti hogy csináltátok?

2010. febr. 2. 16:04
 6/10 anonim ***** válasza:

Szia!

Mivel a Gyes nagyon kevés, muszáj valami + jövedelemhez jutnom arra a 4 hónapra, ezért én kénytelen vagyok visszamenni...

A Gyed pedig nagyjából ugyanannyi lesz, mint az első babával. Amennyivel több volt akkor a tényleges bérem, nagyjából annyit emelnek a bérkorrekció miatt.

2010. febr. 2. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"Az ellátások alapja a két baba közti bérezett napokból számolt átlag "

Ez igaz, ha a két baba közötti bérezett napok száma minimum 180 nap. Ha nincs 180 nap, akkor ugyanúgy a szerződésed szerinti bérből számolnak, mintha egy napra se mentél volna vissza dolgozni.

2010. febr. 2. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Nemrég kérdeztem rá erre:

"Ha jól értem, a 2. babával járó Tgyás, Gyed alapja, akkor is a 2 baba közötti bérezett napok lesznek, ha ezekből nincs meg a 180 nap?"

Ezt a választ kaptam:

"Jól látja, az ellátások alapja a két baba közti bérezett napokból számolt átlag /de maximum a minimálbér kétszeresének 30-ad része/."

2010. febr. 2. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Szia!

Ismét utánaérdeklődtem, ezúttal a következő választ kapta, most aztán végképp nem tudom, hogy van ez...(bár ahogy írtam, nekem mindenképp vissza kell mennem...)

"- Mindkét ellátásod, a tgyás is és a gyed is az aktuális minimálbér – 73.500.-Ft – kétszeresének alapulvételével számítódik majd, hiába több valamennyivel a szerződés szerinti béred, ha az irányadó időszakban nem lesz 180 bérezett napod. (Tehát a maximális gyed alapja 147.000.- , tehát a bruttó gyed: 102.900.-)

Tehát az ellátások összege szempontjából teljesen mindegy, hogy visszamész vagy nem, ha nem lesz 180 bérezett napod az irányadó időszakban. A nem mindegy az a negyed év, s az az összeg, amit a gyes mellett – a szabadság, betegszabadság, majd táppénz alatt befolyik a családi kasszába."

2010. febr. 2. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Először is szeretném mindenkinek megköszöni a nagyon hasznos tanácsokat! :-)


Tehát ha jól értelmezem, akkor teljesen mindegy, hogy visszamegyek-e vagy sem a 3 hónapra, mert a GYED és TGYÁS alapja ugyanaz lesz. Így viszont érdemesebb kivennem a 35 nap szabim + 15 nap betegszabi és utána kb. 1 hónap táppénz még (apa közben kapja a GYES-t majd). Ez idő alatt jóval több pénz kerül a családi kasszába, mintha GYES-en maradnék...

Még jó, hogy itt utánajártam, mert akkor elszomorító, hogy már az OEP-nél is rosszul tudják... csak nehogy ez a "szakember" bírálja majd el az igénylésemet... :-/

2010. febr. 3. 12:41

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!