Anyák, kismamák! Van köztetek olyan olyan akinek orvos a párja? Esetleg szülője, testvére, vagy te magad vagy az?
Igen ez így van.
Nekem sógorom(férjem testvére), gyerekorvos.
Habár messze lakik tölünk, és mindig mondja, hogy csak akkor hívom ha baj van, de mindig segít. Söt még barátnöim is zaklatják néha kérdésekkel.
Pl sógorom vette észre a gyerek kezén egy elváltozást, amit én száraz börnek véltem, de hónapokig ott volt, így az ö tanácsára mentem el az orvosunkhoz.
Mikor az elsö gyerek újszülött volt, pont a fertözö osztályon dolgozott és elmondta részletesen melyik betegség miért veszélyes.
Bocsi, hogy válaszolok, de nem bírom ki:D
Ha valaki nem nőgyógyász, akkor nem sokat ért a terhességgel kapcsolatos dolgokhoz. Nyilván többet tud, mint egy laikus, illetve képes utánanézni megbízható helyeken (a legtöbb laikussal ellentétben), de igazán nem ért hozzá.
Ahogy egy gasztroenterológus se ért a pszichiátriához, vagy ahogy egy traumatológus se az onkológiához.
3-as ebben nincsen igazad.
Az orvosok 6 évig az egyetemen általános orvoslást tanulnak. Itt minden részlegröl tanulnak. Majd a vizsgáik után elkezdenek szakosodni.
Èn írtam, hogy a sógorom gyerekorvos, ott pl a gyerekorvos szakosodásos évek alatt kell több hónapot UH részlegen lenniük. Vagy pl koraszülött részlegen, ahol a terhesekkel rendszeresen együtt dolgoznak.
Aztán pl egy gyereknél ugyan az a probléma is lehet mint felnöttnél, tudja melyik gyógyszer, milyen hatóanyagú, mit mikor lehet szedni, vagy nem...
Nem rég mentöt kellett hozzám hívni, tipikus töneteim voltak, amiket persze én nem tudtam. A mentös is már tudta, bent a korházban is, majd másnap a háziorvos is, és a sógorom aki gyerekorvos is tudta mi volt a bajom. Egyértelmö jelei voltak. Èn laikusként foggalmam sem volt. Habár mindenhol több szürést is csináltak, hogy más betegségek amiknek lehet hasonló tünetei kizárják, de egyértelmö volt a bajom az orvosoknak.
Pedig igaza van a 3-asnak.
Hiába tanulnak mindenről az orvosok, minden szakterületnek csak a felszínét érintik, azért is van, hogy az általános orvosi után még 5-6 év, mire szakorvos lesz valakiből. Tehát igen, jobban ért a témához, mint egy laikus, és igen, meg tudja ítélni, hogy ezzel menj el egy szakorvoshoz, vagy csak túlspilázod a dolgot, de diagnózist ne várj tőle.
3. vagyok, egyébként orvostanhallgató (utolsó év).
Igen, általános orvoslást tanulunk, az pedig egyáltalán nem szakorvosi szint. Annak ellenére, hogy pl. már leszigorlatoztam sebészetből (5-ösre), mégis olvasok itt olyan kérdést, amit nem tudok megválaszolni. Nem azért, mert nem tanultam meg rendesen az anyagot, és nem azért, mert már elfelejtettem, hanem egyszerűen azért, mert az egyetem alatt nem tértünk ki az adott dologra olyan részletességgel, mivel az már szakorvosi kompetencia.
Ha pedig az ember szakosodik, akkor még inkább egy területre specializálódik, arról még több mindent megtanul, de emellett természetesen a többi tárgy egyre inkább a homályba vész.
Természetesen vannak átfedések (pl. a gyermekgyógyászat és a terhességi diagnosztika között), ill. alap dolgokat azrt minden orvosnak tudnia kell. Mondjuk egy vakbélgyulladás, stroke vagy akár glaucomás roham tüneteit fel kell ismerni egy pszichiáternek is.
De mondjuk megnézném, hogy a traumatológus szakorvos unokatestvérem tudna-e arra válaszolni, hogy milyen kemoterápiás szerekkel kezelik az aplasticus anaemiát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!