Gyed/TGYÁS összege?

Figyelt kérdés
Hozzáértők vagy tapasztaltak válaszát várom elsősorban! Kérdésem, első gyermekem augusztus végén fogja betölteni a 3.életévét. Otthon vagyok vele gyesen. Szeptemberre várjuk második babánkat. Jól voltam bejelentve,maximális gyed járt az elsőnél. Körülbelül mire számíthatok a másodiknál? Kapok GYED-et, TGyÁS-t is? Hol tudok ez után érdeklődni, OEP?! Válaszokat előre is köszönöm!!
2013. febr. 20. 16:04
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
Tudtommal ha több napot voltál szülés előtt gyesen mint gyeden, akkor már nem a munkabéred lesz a gyed alapja, hanem csak a minimálbér. Különben miért nem mentél táppénzre az több lenne mint a gyes?
2013. febr. 20. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:

A bruttó béred 196000Ft-nál több ugye? Ha igen:


TGYÁS-od: a minimálbér kétszeresének a 70%-a ( idén bruttó 137200 Ft)


GYED:

Ha TGYÁS ( szülés) előtt legalább 12 nap táppénz vagy szabadság lesz, akkor a GYED ua. mint a TGYÁS ( minimálbér kétszeresének 70%-a, idén 137200 Ft).


Ha nem lesz ( ez nem derült ki pontosan abból, mit leírtál) akkor GYED alapja csak a minimálbér lesz ( érdemes tehát úgy „időzíteni”, hogy TGYÁS előtt min. 12 nap szabid/táppénzed legyen.


Táppénzre amúgy nem tudsz mostanában elmenni?


Ha a bruttó béred < 196 ezer Ft, akkor TGYÁS / GYED vagy az alapbéred 70%-a, vagy a GYED a minimálbérből számolódik ( az alapján, amit fent már leírtam).

2013. febr. 20. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat! Igazándiból felszámolás alatt áll a cégünk, ezért nem is firtattam a szabit, táppénzt. Akkor ezek szerint van még lehetőségem arra, hogy viszonylag normális pénzt kapjak...?!

Kereken 200 000 Ft volt a bruttó bérem. Ezek után elég jogtalannak tartanám, ha nem kapnék normális pénzt. Ez lenne a családok támogatása?!

Sajnálom, hogy lassan ott tart az ember, hogy nem tud felhőtlenül örülni, mert fél, mi lesz. :(

2013. febr. 20. 20:11
 4/23 anonim ***** válasza:

Van lehetőséged a "normális" pénzre ( ahogy előzőleg már részletesen leírtam)- már ha ez a normális kategória számodra:)


Mindegy, szóval az a lényeg, hogy a TGYÁS előtti + minimum 12 napra kellene gyúrnod ( táppénz vagy szabi), mert a GYED ekkor a minimálbér kétszerese alapján számolódik ( ha felszámolás alatt áll a cég, akkor a felszámolót keresd meg ezzel kapcsolatban, hiszen nem mindegy, később mennyi ellátása leszel jogosult).


Ha jól értem, a picúr augusztus végén tölti a 3-mat, a nagyobb szeptemberben érkezik, a kettő közötti időre mit terveztél?


Ha előbb akarod igényelni a TGYÁS-t ( szülés előtt 28 nappal lehet) akkor GYED csak a minimálbér alapján fog számolódni.


Érdemi tanácsért javaslom az alábbi oldalt, ahol kérdést is tehetsz fel: [link]


Illetve TGYÁS/GYED esetében OEP az illetékes,még tőlük tudsz információt kérni.

2013. febr. 20. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:

Ez a 12 nap honnan jön? Vagy mit szeretnél azzal??


Kérdező, ha június előtt elmennél táppénzre, akkor normális gyedet kapnál.


A tgyás alapja mindenképp a minimálbér kétszerese. A gyed alapja viszont, ha augusztusig gyesen maradsz, csak a minimálbér lesz, tekintve, hogy a gyed igénylést megelőző év az idei, és így idén 8 hónapot, tehát nagyobbrészt gyesen leszel.

Ha csak 5 hónapot lennél gyesen, majd táppénz és tgyás, akkor máris él a kedvezményszabály, és a tgyás alap lesz a gyed alap is -vagyis a minimálbér kétszerese.


Érdemes lenne azt is kiderítened, hogy áll a felszámolás, mert ha a terhességed alatt megszűnik a cég, akkor minden stornó, és lehet elkezdeni játszmázni pl. álláskeresésivel, hogy járjon a gyed.

2013. febr. 21. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:

Előző: a 12 nappal a TGYÁS 168 napjával együtt meglenne az a 180 nap, amit irányadó időszakként figyelembe vesznek a kedvezményszabály esetében GYED-nél ( ami már 2014-ben indul).

Mivel az irányadó időszakba vagy munkanap ( és/vagy szabi, ünnepnap) vagy csak TGYÁS/táppénz/GYED számít bele ( GYES nem), ezért érdemes TGYÁS előtt táppénzre menni/szabadságot kivenni ( hogy ne minimálbérből számolódjon a GYED).

2013. febr. 21. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:

Előző vagyok:nem a nagyobb rész GYES meg kisebb rész GYES az előző évben dönt a GYED-ről.


Irányadó időszak: vagy a jogosultságot megelőző év, vagy a jogosultságot ktlenül megelőző 180 nap ( neki nem lesz 2013-ban 180 napja, ezért a másik változat járható út).


GYED-nél ha az előző év ( 2013) alapján nincs 180 nap jövedelem, akkor az igénylést közvetlenül megelőző időszak az irányadó időszak. Ha ez történetesen a TGYÁS + 12 napnyi táppénz vagy szabadság, akkor jogosult a magasabb összegű GYED-re a kedvezményszabály miatt.


Az viszont igaz hogy a táppénzt érdemes hamarabb igényelni,mivel nagyobb összegű mint a GYES.

2013. febr. 21. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:

Te jó Ég hát nem egyszerű az élet, de milyen is lenne Magyarországon vagyunk :)

Remélhetőleg el tudok menni táppénzre, minél előbb. Gondolom akkor a gyes-t vissza kell mondani stb stb...

Azt mondjuk nem értem, hogy ha szülés előtt igénylem a tgyást, akkor miért nem jár a több gyed?!

És tényleg köszönöm a segítséget!

Kicsit megnyugodtam, hogy van még esély. Igazándiból már előbb szerettük volna a másodikat, csak sajnos kétszer elvetéltem :( Remélem most már minden rendben lesz!!!

2013. febr. 21. 21:51
 9/23 anonim ***** válasza:

Kedves 67%, te rettentő rosszul értelmezed a jogszabályt.


Az okfejtésed sajnos több oldalról is hibás.


1. a 180 napot, mint időintervallumot kizárólag a bérezett napok esetében lehet figyelembe venni. Irányadó időszakon belüli elszámolási időszak (nem is tudom jobban megfogalmazni, amit írtál) nem létezik.


2. valóban az irányadó időszakot kell nézni, de az irányadó időszak MINDIG igényléstől visszafelé számolva az igénylést megelőző év január 1-ig tart. Innen nem lehet egy tetszőleges időszakot kiragadni, hogy az legyen az ellátások alapjául szolgáló időszak, az egészet egyben kell tekinteni.


3. a 180 nap semmilyen időtartamnak nem a nagyobbik fele. Az évnek nem, mert az minimum 183 nap, az irányadó időszaknak meg azért nem, mert az majdnem 14 hónap a kérdező esetében.


A helyzet az, hogy az egészségpénztár nem keres jobb megoldást, egyféleképpen számol és pont.


Mivel nincsen bérezett nap, veszi az irányadó időszakot - kérdező esetében 2013. január 1-2014 február (kb. ekkor jár le a tgyás), és megnézi milyen megosztásban kapott ellátást. Ha augusztusig gyest kap, onnan táppénzt 12 napig, majd tgyást 168 napig, akkor megállapítják, hogy az irányadó időszakban volt 8 hónap gyes, és 6 hónap egyéb - és máris cseng a kassza a minimálbér után megállapított gyeddel.


Fogalmam sincs honnan szedted ezt a számítási módot, tényleg nagyon kedvező a jogosultakra nézve, csak semmivel nem lehet alátámasztani, hogy miért így számoljanak - ezért nem fognak így számolni.

Plusz akkor nem kaphatnának kedvezményszabály értelmében gyedet azok, akik pl. májusban szülnek, és mondjuk szeptembertől gyesen voltak - pedig kapnak, mert az irányadó időszakban 9 hónapot voltak gyeden, és ez számít.


Ha rákérdezel az OEP-nél, ott is el fogják mondani. A magyarázatukban szerepelt is pár éve, hogy hogyan kell ezeket értelmezni, ők használták a nagyobbrészt kifejezést. De a lényeg, ahhoz, hogy normál gyedet kapj, kevesebb, mint 6 hónapot lehetsz gyesen.

2013. febr. 21. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:

Én innen vettem a számítási módot:


"42/D. §(1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.

(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani.


48. § (1)

(2)A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját KÖZVETLENÜL MEGELŐZŐ NAPTÁRI ÉVBEN ELÉRT, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.

(3) HA a biztosított a (2) BEKEZDÉSBEN MEGJELÖLT IDŐTARTAM ALATT NEM RENDELKEZETT legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre JOGOSULTSÁG KEZDŐ NAPJÁT MEGELŐZŐ 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet LEGFELJEBB a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

(4) Ha a biztosított a (2)-(3) BEKEZDÉSBEN (IRÁNYADÓ IDŐSZAKBAN) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) BEKEZDÉSBEN FOGLALTAK KIVÉTELÉVEL - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.


(5)Ha a biztosítottnak AZÉRT NEM VOLT a (2)-(3) BEKEZDÉS SZERINT figyelembe vehető JÖVEDELME, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a KORÁBBAN FOLYÓSÍTOTT ELLÁTÁS ALAPJÁT KÉPEZŐ ÖSSZEG figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb."



Az irányadó időszak az előző naptári év. Ha nem volt előző évben 180 nap jövedelme, akkor a jogosultságot ktlenül megelőző 180 napot vizsgálják, amit LEGFELJEBB az előző év elejéig vehetnek figyelembe ( és nem KIZÁRÓLAG).

A 180 napot valóban pb eb jár. al. k. jöv. esetében vizsgálják (2)-(3), DE ha azért nem voltak bérezett napjai mert olyan ellátást kapott mint az (5) bekezdésben felsoroltak, akkor a korábban folyósított ellátás alapján kell számolni.


A jogszabályban hol van leírva, hogy ha előző évben nagyobbrészt GYES-t kap, akkor minimálbér alapú a GYED?


„Plusz akkor nem kaphatnának kedvezményszabály értelmében gyedet azok, akik pl. májusban szülnek, és mondjuk szeptembertől gyesen voltak - pedig kapnak, mert az irányadó időszakban 9 hónapot voltak gyeden, és ez számít. „


Nem. Ők azért kapnak kedv. GYED-et, mert ha pl. 2012. szeptembertől voltak GYES-en, előtte GYED-en és 2013. májusban szülnek, akkor az előző naptári évben( egészen a jogosultság napjáig) valóban nem volt 180 bérezett napja, de azért nem, mert ( ez alatt a több,mint 180 nap alatt, ami akár bérezett nap is lehetett volna) GYED-en volt (8 hónapot, ha szeptembertől GYES-re jogosult), amire a kedvezményszabály él.

2013. febr. 21. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!