Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mennyi lesz a gyed-em, ha...

Mennyi lesz a gyed-em, ha gyes alatt szülök? (2013-ban)

Figyelt kérdés

Gyes ideje alatt születik meg a második gyermekem. A szülést megelőző évben (2012-ben) Gyed-ne voltam. Tehát, ha jól értelmeztem a törvényt, akkor ugyan azt a pénzt kapom majd Gyed-nek, mint az első gyermeknél.

Kérem, valaki hozzáértő erősítsen meg a dologban!


2013. febr. 18. 18:41
 1/5 anonim ***** válasza:
Mióta leszel gyesen a szüléskor?
2013. febr. 18. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Szülés után először TGYÁS-t kapsz 24 hétig.

Ez max az aktuális minimálbér kétszeresének a 70%-a - minimálbér idén 98 ezer Ft- ill. -ha a béred ennél kevesebb - max annyi mint a béred 70%-a.


GYED: Nagy a valószínűsége, hogy az alapja ua.lesz mint a TGYÁS-é. Ha 2013-ban indul a GYED, akkor biztosan. Ha átcsúszik 2014-re, akkor lehet varia, de ez csak pár napon múlik.


Várhatóan mikor születik a baba ( hó, nap)?

2013. febr. 18. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

A baba várhatóan október végén érkezik, én pedig ez év májusától leszek Gyesen. Számít ez valmiben?

(Köszönöm az eddigi válaszokat!)

2013. febr. 18. 22:36
 4/5 anonim ***** válasza:

Igen, a GYED-nél számít.


A GYED így biztosan 2014-ben indul ( mivel szülés után (elvileg október vége után) 24 hétig TGYÁS-on leszel, ami "átnyúlik" 2014-re).


GYED-nél megnézik, volt -e az igénylés előtti évben( 2013-ban) vagy az igénylést közvetlenül megelőzően 180 bérezett napod.


- Alapesetben ha nem volt, akkor a GYED alapja a minimálbér ( idén 98000 Ft, ennek a 70%-a a bruttó GYED)


DE


- Ha azért nem volt meg a 180 nap mert TGYÁS-on/GYED-en vagy táppénzen voltál, akkor a GYED alapja ua. lesz mint a TGYÁS-é ( kedvezményszabály). Vagyis ha a TGYÁS a minimálbér kétszeresének a 70%-a, akkor a GYED-é is annyi.


Ha tehát a jövedelmed több, mint a minimálbér, akkor a 2. variációra érdemes - értelemszerűen- hajtanod.


Ez esetben én a helyedben ( hogy biztosra menjek) TGYÁS előtt kivennék min. 12 nap szabit vagy elmennék min. 12 nap táppénzre ( a TGYÁS 168 napjával együtt így biztosan meglesz a 180 napod a GYED előtti időszakban, amire él a kedvezményszabály).


Ha indokolt ( mert pl. veszélyeztetett terhes vagy) akár májustól is elmehetsz táppénzre ( egyből a GYED után),mivel az valszleg több lenne mint a GYES ( mondjuk nem tudom mennyi a béred, de még a minimálbér utáni táppénz is több, mint a GYES összege). Ez a későbbi ellátások ( TGYÁS / GYED) összegét nem befolyásolja negatívan.


Ha táppénzre mész / kiveszed a szabikat, akkor meg kell szakítanod a fizetés nélküli szabidat ( amin most is vagy), ezért célszerű ( lehetőleg írásban!) bejelenteni a munkáltatódnak a terhességedet. Fizetés nélküli szabi megszakítása után ugyanis nincs felmondási védelem, hacsaknem várandós vagy és ezt be is jelented.


Még egy info: a második baba után 91. naptól igényelhető ( vagy te vagy a férjed) a családi adókedvezmény, ezzel is növelhető a családi kassza bevétele.

2013. febr. 19. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a profi választ! :)
2013. febr. 19. 13:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!