Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Sajnos temetesre kell mennem...

Sajnos temetesre kell mennem a csaladdal, es kisfiamra senki nem tud vigyazni,5evesen nem tul korai elvinni magammal?

Figyelt kérdés
2012. nov. 2. 11:45
 1/7 anonim ***** válasza:
82%
Nyugodtan vidd el magaddal!Nem lesz semmi gond!a közösségnek formáló ereje van,nem kell kihagyni Őt ebből,ne legyen szerintem a halál tabu téma!Annyira okosak,a saját szintjén magyarázd el neki,hogy mi történik ott!Legfeljebb ne az első sorba állj vele hanem hátrébb!
2012. nov. 2. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Fél éves sem volt a kisfiam, mikor nagymamám meghalt. Vittük. Apukám tavaly augusztusban halt meg, kisfiam 3,5 éves volt, szintén ott volt. Na nem a sír szélén, addig Apukájával sétáltak. Édesanyám már rég nem él, hozzá is járunk temetőbe a fiammal, ha haza megyünk. Nálunk ebbe nőtt bele, neki ez az Élet velejárója. Ha eddig nem volt még temetőben, biztos sokat fog kérdezgetni már ennyi idősen. Nem tudom mennyire visel meg téged a temetés, mennyire közeli rokon hunyt el. Te döntöd el, elviszed magaddal, előtte felkészíted mi és miért történik, vagy kihagyod az egészből a kisfiad és majd később megtapasztalja, mi is ez az egész.
2012. nov. 2. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
86%
1 és 2 évesek voltak a lányaim, amikor anyósom meghalt, vittük magunkkal őket is, nem volt kire hagyni.
2012. nov. 2. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Én 5 éves voltam mikor meghalt a nagymamám és koporsós temetésen voltunk.

Nincs rossz emlékem róla, anyukámék elmagyarázták, hogy az idősek meghalnak, elalszanak. Az akkori értelmi szintemen felfogtam, és nincs róla tényleg negatív emlékem.

Szerintem semmi baja nem lesz, ha elviszed, csak előtte beszélgess el vele erről.

33 hetes kismami

2012. nov. 2. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
88%

Ha ő is ismerte, szerette azt, akit eltemettek, nem is kérdés, muszáj elvinned. Nem szabad megfosztani a gyerekeket attól, hogy gyászolhassanak, hogy lássák, másoknak is fáj valakinek az elvesztése, ez normális dolog, az élet része. Nagy „szakirodalma” van, hogy milyen káros, ha nem tudja egy gyerek feldolgozni a veszteségét, mert nem beszélnek vele róla, nem látja a temetést, hanem egyszer csak eltűnik az ott volt ember a környezetéből.

Ha nem ismerte, aki meghalt, szerintem akkor is jó, ha látja, hogyan gyászolnak az emberek, ha a halál nem egy tabutéma előtte.

2012. nov. 2. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
35%
ne vidd el ha nem muszály mert engem gyerekként elvitek a nagypapám temetésére és máig emlékszem hogy végig sírtam az egész temetés anyira szomoru voltam a nagypapa meghalt.
2012. nov. 2. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
86%

(Az 5. hozzászóló vagyok megint.)

Szerintem nincs igaza a 6. hozzászólónak. Igen, a temetés egy fájdalmas élmény, nyilvánvalóan mindenkinek az, hiszen egy szerettünk elvesztése is az. Azt is értem, hogy az ember próbálja a gyerekét megvédeni a fájdalmaktól. Azonban a halál ott van, a halál tény, a gyerek számára viszont egy ismeretlen fogalom, és ha azt látja, érzi, hogy eltitkolnak előle valamit, az szörnyűséges számára, mert el kell képzelnie, és rémeseket képzel felőle.

Gondoljatok csak bele logikusan: azt mondod egy ötévesnek, hogy most mindenki elmegy a nagypapa (vagy bárki) temetésére, de téged nem viszünk. Esetleg megkérdezi, mi az a temetés. Nagypapát berakják a földbe. Ti mit gondolnátok erről? Összegyűlik a család, és nagypapát bepakolják a földbe, remek! Én még csak ötéves vagyok, ezt nem láthatom, mert ez nyilván egy borzalmas dolog. És ki fog tudni jönni nagypapa a földből? Szegény! A gyerek félni fog, és jobb esetben (?) eltemeti magában a kérdéseit, félelmeit, mert tudja, hogy ő még kicsi, őt nem vitték el a temetésre sem, nyilván erről nem szabad beszélni.

Igen, értem én, hogy a felnőtteknek kényelmesebb, ha nincs ott a gyerek, könnyebb, mert nem kell magyarázgatni, meg hát mindenki jót akar a gyerekének, csak meg kéne érteni, hogy a titkoknál nincs rosszabb a gyerekek számára.

Arról nem is beszélve, hogy ha belegondolunk, mi a temetés lényege, akkor rájövünk, hogy nem a halottról szól, hanem az élőkről, rólunk, akik itt maradunk, akiknek segít, hogy együtt vagyunk, hogy kiadhatjuk a gyászunkat, a fájdalmunkat kisírhatjuk magunkból.

Miért gondoljátok azt, hogy egy gyereket meg kell fosztani attól, hogy kiadhassa a fájdalmát? Hogy lássa, nincs egyedül a félelmeivel, kételyeivel, veszteségével?

Olvassatok el néhány könyvet a gyerekek és a halál témájában, és megértitek, miről beszélek.

Ha pedig életből vett példákat szeretnétek, nekem kiskoromban meghalt egyik szülőm, és nem vittek el a temetésére, sőt, éveken át nem is beszéltünk róla. Egyedül kellett (volna) feldolgoznom – máig küzdök vele.

2012. nov. 2. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!