Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ha az apa marad otthon a...

Ha az apa marad otthon a gyerekkel, mi alapján állapítják meg a járandóságát?

Figyelt kérdés

Kicsit homályos még nekem a tgyás/gyes/gyed témakör, keverem, hogy melyik-melyik.


Gyerekvállalás előtt állunk és úgy tervezzük, hogy a szoptatási időszak után a férjem maradna itthon. Ebben az esetben mi alapján és a fentiek közül melyiket kapná?


2012. szept. 16. 14:38
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy tudom, TGYÁSt nem kaphat, csak GYEDet és GYESt.

A GYEDet normál módon számítják az ő fizetéséből, a gyerek két éves korától háromig pedig GYES jár, az mindenkinek ugyanannyi (most bruttó 28500)


Attól is függ, meddig tart Nálad a "szoptatási időszak".

2012. szept. 16. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Én meg úgy tudom,hogy ez változott,és már az apuka is igénybe veheti a TGYÁST.
2012. szept. 16. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Hát ezt előre nehéz megmondani, még terhes sem vagyok és első gyerek lenne. Fél év minimum, maximum kb 1 év.

Kivéve, ha a szervezetem dönt úgy, hogy előbb elzárja a csapot.


De ha létezik megoldás lefejésre és hűtve tárolásra, lehet, hogy kicsit lecsípnék az időből.

De tényleg nehéz előre megmondani. Fél évig mindenképp szeretnék otthon maradni, akár van tejem, akár nincs - utána helyzetfüggő.

2012. szept. 16. 14:46
 4/10 A kérdező kommentje:
Segítenétek még, hogy a tgyás/gyed/gyes pontosan mit takarnak, mennyit jelent (pl fizetés X százaléka) és mettől meddig jár?
2012. szept. 16. 14:46
 5/10 anonim ***** válasza:
Ha fél évig otthon maradsz,akkor a TGYÁS-kérdés nem is aktuális,hiszen az 168 napig jár(vagyis kb.a gyerkőc fél éves koráig)tehát csak a GYED,és utána a GYES,amire a férjed megy.Azt meg már fentebb megválaszolták.
2012. szept. 16. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Ha a munkaidőt nem töltöm ki a szülés napjáig (mondjuk előtte 2-3 héttel már nem dolgozom), az az időszak minek számít munkáltatói szempontból? Táppénz vagy fizetés nélküli szabadság? (feltételezve, hogy rendes szabadságom már nem lesz)
2012. szept. 16. 14:50
 7/10 anonim ***** válasza:
Az táppénz, vagy TGYÁS.
2012. szept. 16. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
A TGYÁSt a szülés várható időpontja előtt 28 nappal-tól lehet igényelni.
2012. szept. 16. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
A TGYÁS-t a szülés várható napja előtt 28 nappal lehet igényelni, de nem kötelező. Legkésőbb a szülés napjától kell igénybe venni, és 168 napig jár. Ez a fizetésed 70%-a (a jutalom is beleszámít). Utána jön a Gyed, ami szintén 70%, de maximálva van, bruttó 130 ezer körül van (mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a), nettóban 96 körül. A GYES pedig 2 éves korától jár, bruttó 28500 forint jelenleg.
2012. szept. 17. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
És talán még annyi, hogy jelen szabályok szerint TGYÁS és GYED mellett tilos bármilyen hivatalos munkavégzés, míg GYES mellett heti max 30 órában dolgozhat aki az ellátmányt felveszi.
2012. szept. 17. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!