Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Aki tud segítsen! Dolgozni...

Aki tud segítsen! Dolgozni szeretnék ameddig engednek és ameddig bírni fogom. Utánna mi jár?

Figyelt kérdés
Hogy van ez a tgyás,gyed,gyes dolog?Segítenétek eligazodni ezekben az anyagi dolgokban?Mi meddig jár?2 évig szeretnék otthon maradni a picivel.Úgy tudom utánna már csak nagyon kevés lenne a járandósság.
2012. aug. 7. 16:16
 1/3 anonim ***** válasza:

Ami egészen biztosan jár, akár dolgozol, akár nem, az a 3 GYES, de az kb. 25 ezer forint, kicsit talán több.

Ha volt egybefüggő x nap munkaviszonyod, nézz utána, hány nap kell, akkor kaphatsz GYED-et, ami több, mint a GYES, de ez csak 2 évig jár, mármint a gyerek kétéves koráig, és onnantól még egy évig kérhetsz GYES-t, de azt csak akkor, ha nem dolgozol 8 órában, hanem kevesebb órában.


Egyszerre azonban csak egyik jár, tehát ha az első két évben GYED-et kapsz, akkor GYES-t nem. Ha nem vagy jogosult a GYED-re, akkor meg GYES-t kapsz csak.


Ami jár még, az 12 ezer forint családi pótlék, ez is mindenkinek jár alanyi jogon, a gyerek után.


A TGYÁS kicsit már bonyolultabb, én azt GYED előtt kaptam fél évig, azaz hat hónapig.


Az egész igénylése nekem elég rég volt már, évekkel ezelőtt, szóval az új szabályozásnak nézz utána egy ezzel foglalkozó honlapon, írd be keresőbe, az a legbiztosabb szerintem.

2012. aug. 7. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

ahhoz, hogy kapj tgyást, majd gyedet, kell szülést megelőző 2 éven belül 365 nap munkaviszony, amiben lehet megszakítás.


Plusz a tgyáshoz kell az is, hogy a szüléskor éljen a munkaviszony, vagy a munkaviszony megszűnését követő 42 napon belül szülj.

A gyedhez kell a 365 napon kívül az is, hogy igényléskor éljen a munkaviszony, vagy maximum a tgyás ideje alatt szűnjön meg.

A tgyás nem 6 hónapig jár, csak 168 napig (ez nagyjából 5,5 hónap).


A gyed annyi ideig jár, amennyit a szülés előtt biztosításban töltöttél, de max. a kicsi 2 éves koráig, ha a minimális 365 napod van, akkor nagyjából a kicsi 1,5 éves koráig.

2012. aug. 7. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Így van ahogy az előttem szóló írta.


Ha tehát jogosult vagy a fentiek alapján TGYÁS-ra, azt kapod sorrendben leghamarabb ( feltéve, ha előbb nem mész táppénzre, mert akkor nyilván a táppénz lenne az első olyan ellátás,ami nem effektív munkabér:)


Szóval TGYÁS: mértéke a bruttó béred 70 %-a ( előző év naptári napi átlaga alapján számolják ki).

Ebből SZJA levonás van csak ( idén 16%).

Ha tehát most pl. 100000 a bruttó béred akkor nettó 84000 a TGYÁS.

Jó hír, hogy ez a nettó összeg "emelhető" a családi adókedvezmény mértékével, ami max havi 10 ezer Ft / hó egy gyermek után.


GYED: ez a TGYÁS után "jön", max a gyerek 2 éves koráig jár. Hasonlóan számolandó mint a TGYÁS ( bér 70%-a) azzal a különbséggel, hogy a GYED-nek van maximuma (a minimálbér 2X-esének 70%-a/hó), ez idén 130200 Ft.

Ebből SZJA és nyugdíjjárulék kerül levonásra ( ezek idén 16% illetve 10%). A családi adókedvezmény itt is igényelhető.


A GYED után jön ( jöhet ) a GYES, ami minimális, huszonixezer forint.


A gyerek születését követően egyszeri anyasági támogatásra ( hatvanvalahányezer forint) illetve havi rendszeres családi pótlékra vagy jogosult ( alapesetben 12200 Ft).

2012. aug. 7. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!