Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Melyik lehet ritkább: bárányhi...

Melyik lehet ritkább: bárányhimlő súlyos, életveszélyes szövődménnyel, vagy bölcsőhalál?

Figyelt kérdés

Hollandiában élünk, be akarom oltatni a két éves fiamat bárányhimlő ellen, hogy ne hozza haza a 10 hónapos húgának és nekem, mert még én sem voltam. Kifejezetten a magyar gyerekorvos ajánlotta, hogy mielőtt közösségbe menne, oltassam be.

Na itt az olyannyira nem létezik, hogy mikrobiológus és kórházi gyerekorvos beleegyezése után rendeli meg nekem a háziorvos az oltóanyagot Belgiumból!!!

Közben amióta megy a téma, az összes sógornőm, a szomszéd, az orvos asszisztense, mindenki azt akarja megtudni, hogy jut eszembe olyan marhaság, hogy ilyen ártalmatlan betegség ellen védőoltást kérek?! Ha én azt mondom, hogy a magyar gyerekorvos nagyon határozottan ajánlotta, hogy oltassam be, arra az a válasz, hogy még nem láttak olyan gyereket, akinek súlyos lett volna. És hogy holland weboldalon mást írnak. Kb. már bizonygatnom kell, hogy a magyar orvosok sem csokicsomagolásban találták a diplomájukat! Nagyon gáz.

Na de ez csak egy kis körítés volt, de jól esett leírni, bocs érte, ha idegesítő!

Szóval visszatérve hollandék viszont a bölcsőhalállal vannak úgy, hogy s.o.h.a nem tennék a csecsemőjüket hasra! Mindegy, hogy gyenge a nyakizma még 7 hónaposan is, hogy a feje eldeformálódik (majd adnak rá valami visszadeformáló sisakot), nem teszik hasra a babát a bölcsőhalál miatt.

Gondoltam, ezt felhozom példának a hollandoknak (ezt most az engem körülvevő hollandokra értem, nem állítom, hogy ez t ebben az országban mindenki így gondolja), hogy a bölcsőhalál sem gyakori, én nem ismerek senkit, akinél bekövetkezett volna, és a gyerekorvosunk azt mondta, hogy bár hivatalosan nem ajánlhatja, de fektessem hasra a gyerekemet, akinek gyenge volt a nyakizma. Mégsem buzdítok senkit rá, hogy ugyan már, nem kell attól félni, a bölcsőhalál NAGYON ritka!

Igazam lenne, ha ezt mondanám? A bölcsőhalál sem gyakoribb, mint a bárányhimlő SÚLYOS szövődménnyel?


2012. márc. 29. 21:49
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

A bárányhimlő ellen létezik az oltás. Sok minden ellen létezik. El fognak térni a vélemények, hogy be kell-e adatni, és mivel a szakma sem egységes ebben a tekintetben, soha nem lesz kötelező az oltás. Érdemben hozzátenni annyit tudok, hogy mi a saját gyermekünk mi nem fogjuk beoltatni, mert így látjuk jónak. De ha te máshogy érzed, adasd be.


Ne haragudjatok, hogy máshoz is hozzászólok, de: a magyar orvosok külföldön igen keresettek, tárt karokkal várják őket, és abszolút nem kisegítőnek. Nem tudok emellett orvosként elmenni, hiszen abszolút ostobaság, és kicsit sértve is érzem magam. Rendkívül magasan kvalifikáltak a magyar szakemberek, Németországban és Svédországban, illetve Belgiumban is létezik kórház, ahol magyarul zajlanak a megbeszélések is. Arról nem is beszélve, hogy Debrecenben például európai szinten egyedülálló módon angolnyelvű, teljes értékű orvosképzés is működik, és a svéd ill. norvég orvostársadalom jelentős hányada innen kerül ki. No, erről ennyit, de rossz volt olvasni...


34 hetes km

2012. márc. 29. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
És még egy: a kérdezőnek igaza van, a gyermek feje folyamatos háton fektetéstől deformálódhat.
2012. márc. 29. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

A bölcsőhalál szerencsére hihetetlenül ritka, vannak hajlamosító tényezők, amelyekre illik odafigyelni, de nem kell a dolognak túl nagy feneket keríteni.

Az, hogy hason alvós babáknál gyakoribb a bölcsőhalál abból az aspektusból igaz, hogy egy időben kitalálták, hogy hason kell altatni a babákat, gyakorlatilag mindenki hasra is tette, így nyilván a bölcsőhalállal meghalt kisbabák is épp hason feküdtek... Volt is erről egy tanulmány.

Amire figyelni kell, hogy ne legyen fűtőtest mellett a babaágy, ne legyen a babóka túlöltöztetve, ne tudjon megfulladni párnától, takarótól, plüssakármiktől... Ezen kívül hajlamosító tényező pl. a dohányzó szülők - na de értelmes ember nem is dohányzik, pláne, ha kisbabája van.

A bárányhimlő az egyik legártalmatlanabb gyerekbetegség és sajnos tényleg feleslegesen van a hisztéria itt Magyarországon. Illetve megvan az oka: a gyógyszergyárak keményen fizetnek a dokiknak azért, hogy népszerűsítsék a termékeiket.Ennyi.

A bárányhimlő amúgy a herpeszvírusok családjába tartozik, gyermekkorban szinte kizárt a mellékhatás, még különösebben lázzal sem járó gyerekbetegség, orvosi kezelést nem is igényel. Viszont: épp nemrég volt a tv-ben egy riport valami járványügyi szakival meg egy specialistával, akik nagyon nyomták az oltás szükségességét, ugyanakkor elmondták, hogy amíg gyerekkorban ártalmatlan betegségről van szó, addig felnőttkorban igen komoly, sokszor életveszélyes következményei lehetnek. Minél idősebb korban kapja el valaki, annál inkább. Az oltás viszont limitált ideig véd, szemben a természetes úton megszerzett immunitással, amely egy életen át tart. Az oltott gyerekek 7szervezetéből felnőttkorra - de nem tudni, mikorra - kiürül az oltóanyag hatása, így előfordulhat, hogy mondjuk

2012. márc. 30. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:

A magyar orvosok igenis elismertek az egesz vilagon!

A mi magyar oktatasi rendszerunk nagyon is jo. Lehet hogy kulfoldon esetleg jobban felszerelt gepek vannak, de egy magyar orvos szaktudasa nagyon is ertekes.


Kulfoldon elek, tanar vagyok.

Itt sem oltatnak baranyhimlo ellen, de a terhessegre nezve gondot okozhat.

A bolcsohalal sincs tulreagalva.

2012. márc. 30. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm azoknak, akik megvédték a magyar orvosokat, én is így hallottam a témáról! És bizony nekem is nagyon rosszul esik, hogy itt úgy érzik, hogy az egész magyar egészségügyet fikázhatják.

Korábbi harcaim: toxoplazma. Nekem még az sem volt (hurrá), itt pedig mindenkinek van macskája. Akkoriban még csak látogatóba jártunk ki. Hááát, ők még ilyenről soha nem hallottak! Nekik is van macskájuk, mégis egészségesek a gyerekeik! Épp csak azt nem mondták ki, mekkora hülyeség. De amikor azt mondtam, hogy Franciaországban és Amerikában kötelező a szűrése terhesen, akkor abbahagyták a fennhangon hitetlenkedést.

Vagy: itt nem néznek szülés előtt magzatvizet. Majd ha elmegy, kiderül, hogy koszos-e. Amikor mondtam az egyik sógornőmnek (a családban egymás után szültünk öt gyereket, így toptéma az ilyesmi), hogy nálunk van ilyen vizsgálat, mondja, hogy neeem, az nem szükséges! Mégis milyen jogon??? Oké, ő is kórházi nővér, de nem egy akadémiai orvosprofesszor, aki esetleg kiejthet ilyet a száján! Mint ha nem is tudom, Zimbabvéból vagy Kenyából jöttem volna!

Úgy érzem, hogy a magyar gazdasági helyzet miatt úgy érzik, hogy holland kontra magyar kérdésben automatikusan a hollandnak van igaza. Pedig biztos vagyok benne, hogy ez az orvosokra nem vonatkozik! Lehet, hogy lepukkantak a kórházak, sz@r a kaja, van hálapénz, de a tudás a megkérdőjelezhetetlenül magas.


Ennyit offba.

Még azt mondja már meg nekem valaki, aki azt írja, hogy teljesen ártalmatlan betegség a bárányhimlő, hogy mire alapozza? Hány esetet látott már? Mire alapozza azt, hogy ha nem is tudom, más azt állítja, hogy 100-ból kettő lesz súlyos, akkor ő látott már kétszázat és egy sem lett komoly?

Én úgy gondolom, hogy ez egyszerűen annak a kérdése, hogy ki mekkora kockázatot vállal. És azt nem igazán érzem helyénvalónak, hogy akit beoltanak gyerekként, majd lehet, hogy felnőttként kapja el, mert felnőttként majd kap egy emlékeztető oltást és kész.

2012. márc. 30. 08:55
 16/24 anonim ***** válasza:

Az én fiam egy oltást fog kapni a bárányhimlő ellen. Ettől még elkaphatja, de kisebb az esély szövődményre, és gyorsabb, enyhébb lefolyású lesz.

És hogy miért oltatom be? Azért mert mikor én elkaptam gyerek koromban a bárányhimlőt, én egy hétig kórházban voltam vele, mivel valahogy az agyamra is átterjedt. Nem tudom hány éves voltam akkor, de arra emlékszem, hogy szó szerint forgott velem a szoba, nem tudtam megállni a lábamon. Akkor még nagy divat volt hogy azt a futós szoba növényt a plafonon futtatták egyik faltól a másikig. Na azok szabályosan forogtak nekem a fejem fölött. Egy hét kórház volt, anya nem maradhatott bent velem.

Ettől én ha lehet, szeretném megkímélni a fiamat. Tudom, hogy nem törvényszerű, hogy ő is így fogja megélni ezt a betegséget, de mivel én tudom milyen rossz volt, szeretném őt ettől megvédeni! De azt is szeretném, hogy azért essen át rajta, ezért fog csak egy oltást kapni!


Bölcsőhalál: én sem hallottam még róla a közvetlen környezetemben. Kb 1,5-2 hónapos korától hason alszik a fiam. Most 2 éves elmúlt.

2012. márc. 30. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

11. vagyok, valahol Gabka és a kérdező között bújkálhat az igazság.


Először is a természetes úton szerzett védelem sem véd örökké, pont úgy csökken idővel a hatása, mint az oltásé.

DE! Mivel az oltás valóban hamarabb fut le (azaz kevesebb ideig véd, és akkor is gyengébben, mint a természetesen szerzett immunizáció), az elért eredmény általában az, hogy az ember gyermekként nem találkozik a bárányhimlővel, azaz akkor, amikor még minden bizonnyal gond nélkül vészelné át ezt az igen enyhe betegséget. Ellenben beteg lesz legkésőbb akkor, amikor az ő gyermeke átesik ezen, és az már igen nagy, életveszélyes szövődményekkel járó kórkép.


A másik: őszintén hinni próbálom, hogy nincs olyan kolléga, aki meggyőződése ellenére javasolja az oltást, bár tudom, naiv a feltételezés. Jelenleg a helyzet az, hogy a betegek netes tudással felvértezve érkeznek a rendelőintézetekbe, klinikákra, és már előre elgondolt kezelési tervekkel állnak az orvos elé - ami kimondhatatlanul, végtelenül hibás rendszer, hiszen mindenféle szisztematikus szemlélet és tapasztalatok nélkül hinni, hogy értek a kérdéshez óriási tévedés. De el kell fogadni, hogy ez is szolgáltatássá válik, és szülőként, ebben a konkrét helyzetben például mérlegelni kell (amolyan tudatos vásárlóként), hogy szükségem van-e erre az oltásra, avagy sem. Ebben a döntésben jó, ha mellettem áll egy olyan orvos, akiben megbízom, és akinek adok a véleményére, mert nyilván többet tud majd mondani a szituációról, mint amennyit egy laikus mindenféle klinikai, élettani és egyéb ismeret nélkül összekapar a netről.


Amennyiben ez nincs meg - egyéni kockázatvállalás kérdése.


Jelenleg két nagy gondot látok: azt, hogy azt gondolod, ki lehet küszöbölni a szövődményeket az oltással, ami alapvetően téves, hiszen lehet, hogy 10-12 éves koráig el sem kapja, de ha 26-30 évesen meg igen, akkor az összes komoly szövődmény esélye ugrásszerűen fog megnőni, és már valóban életveszéllyel kell számolni, adott esetben. A másik tévedés szerintem, hogy összehasonlíthatónak látod a bölcsőhalált és a bárányhimlő súlyos szövődményeinek kockázatát. Nem az (nem ugyanazt a csoportot érinti, tökéletesen eltérő kórképek). De ha nagyon erőltetném, akkor azt mondanám most, hogy a bölcsőhalál még mindig gyakrabban fordul elő, mint az életveszélyes szövődményekkel járó bárányhimlő. De van, aminek még nagyobb az esélye - pl. hogy elüt az autó az utcán.


Rástresszelni egyikre sem szabad, hiszen mindkettő prevenciója mögött igen kemény üzleti érdekek húzódnak, és mint ilyen, el is vannak túlozva. A bölcsőhalál esetében ki kell küszöbölni a kockázati tényezőket, ami egy érett csecsemőnél lehetséges otthoni módszerekkel is, egy igazán veszélyeztetett dysmatur újszülötthöz pedig minden neonatológián "csatolnak" rendes, kórházi légzésfigyelőt, nem azt, amely kereskedelemben kapható, hiszen annak minőségéről inkább nem is nyilatkoznék.


Tehát ismét: a személyes véleményem - mi nem oltatunk, mert ez ellen feleslegesnek véljük. De ha te nem alszol nyugodtan bárányhimlő oltás nélkül, akkor te oltass, de tudd, hogy lehet, hogy amit most kivédesz későbbre tolódik, és már valós veszélyt jelenthet majd. Innentől mérlegelni pedig kizárólag te tudsz.

2012. márc. 30. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
Én nem adattam be-4 éves a gyerkőc,2 évesen át is esett rajta-(és a most születendőnek sem fogom), az orvosunk javaslatára.Tökéletesen egyet értek Vele azon érvelésében.hogy mivel ez egy viszonylag új oltás,fogalma sincs senkinek,hogy hosszú távon mit okoz,illetve meddig nyújt védettséget.Mert ha a kamaszkor után már nem véd,igen nagy károkat okozhat,ha akkor kapja el.Amit mi beadattunk:Menjugate(agyhártyagyulladás ellen véd),Prevenár(pneumococcus baktérium ellen véd,ami tüdőgyulladást,agyhártyagyulladást,fülgyulladást,illetve vérmérgezést okozhat),kullancs elleni oltás kapta meg eddig.Az én dokim véleménye az-30 éve gyerekorvos-hogy nem szabad nagyon leterhelni a gyerekek immunrendszerét.Ahol én szülni fogok-az István kórházban-már arra is van lehetőség,hogy ne adják be az 1-2 napos gyereknek a BCG-t(ha viszel a gyerekorvostól igazolást,hogy Ő beadja),hanem csak 1-2 hónapos korában,amikor már sokat erősödött.Szóval megoszlanak a vélemények.Ettől függetlenül azt gondolom,hogy a magyar orvosok nagyon nagyon jók,és szakmailag bármely ország orvosaival felvehetik a versenyt.
2012. márc. 30. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

Bocsánat, elszállt a net és most jött vissza. :S

Szóval az utsó mondatom: előfordulhat, hogy pl. 70 évesen bárányhimlő szövődményébe hal bele az egyébként oltott embekre.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy mindennek vannak mellékhatásai, a bárányhimlő oltás mellékhatásait majd 15-20 év múlva fogjuk tudni, amikor felnő az első oltott generáció.

2012. márc. 30. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

Szerintem ez attól is függ ki esett át már rajta, és kinek milyen szövődményei voltak.

Én nem voltam bárányhimlős, se a férjem...pedig folyton azt hallom, hogy óóóó ugyan, nincs olyan gyerek aki ne esne át rajta.

Hát mi nem estünk át rajta.

Így én örülök, hogy van ez ellen oltás, és gyerkőccel együtt beadattuk magunknak.


Aki meg átesett rajtam, gondolom tök másként gondolkozik, és nem aggódik annyira, mint mondjuk én.

Pedig nem vagyok egy nagy oltás-párti.

2012. márc. 30. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!