Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogyan lehet nevelésbe venni...

Hogyan lehet nevelésbe venni egy gyermeket?

Figyelt kérdés
Illetve családbafogadni. Délegyházán élünk, van egy felnőtt lányunk, szeretnénk családbafogadni egy gyereket, de nem ismerjük a menetét.
2012. febr. 16. 12:07
 1/7 anonim ***** válasza:
Bementek a gyámhatósághoz és elmondjátok, mit szeretnétek. Ha megfelelőnek találnak titeket első körben akkor megindítják a vizsgálatot, ha minden rendben akkor jó sok huzavona után kaphattok is egy gyerkőcöt.
2012. febr. 16. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Bocs, hogy offolok, csak a helységen akadt fent a szemem... én is délegyházi vagyok (voltam).


Sok sikert a családba fogadáshoz. :)

2012. febr. 16. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Igen ám, de kicsit meg vagyunk kavarodva. Nem örökbefogadni szeretnénk, nem hivatásos nevelőszülőkké avanzsálnánk, hanem családba fogadnánk. Szóval a gyámhatósághoz kell mennünk. És a gyerek csak az illetékes körzetből, vagy tulajdonképpen bárhonnan jöhet?


Köszi, délegyházi! :) Mi csak ár éve lakunk itt!

2012. febr. 16. 12:14
 4/7 anonim ***** válasza:

A hatályos jogszabályokat át kell nézni. Gyermekvédelmi törvény pl.

A családba fogadás azt jelenti, hogy egy család gyermekét a gyerek szülei kérelmére nálad helyezik el gyámhatósági engedéllyel. Pl ha tartósan beteg, vagy valami olyan ok jön közbe a vér szerinti szülőnél ami lehetetlenné teszi hogy ellássa gyermekét.

Gondolom a nevelőszülőségre gondoltál.



Helyettes szülő


49. §

(1) A helyettes szülő a családban élő gyermek átmeneti gondozását - a működtető által készített egyéni gondozási-nevelési terv alapján - saját háztartásában biztosítja.


(2) Helyettes szülő az a huszonnegyedik évet betöltött, cselekvőképes, büntetlen előéletű személy lehet, aki

a) személyisége, egészségi állapota és körülményei alapján alkalmas a gyermek átmeneti gondozására, és vállalja, hogy a szükséges ideig a nála elhelyezendő gyermeket gondozza, neveli, feltéve, hogy vele szemben nem áll fenn a 15. § (8) bekezdésében meghatározott kizáró ok, és

b) a külön jogszabályban meghatározott tanfolyamon eredménnyel részt vett.


(3) A helyettes szülő egyidejűleg - saját gyermekeit is beszámítva - legfeljebb négy gyermek gondozását végezheti.


(4) A helyettes szülőket a működtető

a) külön jogszabályban meghatározott szakmai követelmények figyelembevételével kiválasztja, felkéri, felkészíti, nyilvántartásba veszi, és

b) tevékenységükben folyamatos szakmai tanácsadással segíti, továbbá

c) folyamatosan ellenőrzi a nevelési díj és a külön ellátmány felhasználásában, a szakmai tevékenységük ellátásában.


(5) A helyettes szülőt a gyermek ellátására az 56. § szerinti nevelési díj (az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 120%-a) és külön ellátmány illeti meg.


(6) Indokolt esetben, így különösen testvérek együttes elhelyezésénél, a helyettes szülő kérelmére vagy beleegyezésével a (3) bekezdésben meghatározott gyermeklétszámtól - a gyermek érdekében - el lehet térni.


(7) A helyettes szülő tevékenységét az e törvényben meghatározott helyettes szülői jogviszonyban végzi.



A nevelőszülővé válás menete


A leendő nevelőszülőnek a lakóhelye szerint illetékes TEGYESZ nevelőszülői hálózatánál kell jelentkeznie. A Fővárosi TEGYESZ Budapestről és a főváros agglomerációs körzetéből fogad jelentkezőket.

A nevelőszülői hálózat szakembere - a fővárosban a kerületileg illetékes nevelőszülői tanácsadó - környezettanulmányt készít a jelentkező otthonában.

A jelentkezőnek és a felnőtt családtagoknak be kell szerezniük egy három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítványt.

Az egészségügyi, fizikai alkalmasságot háziorvosi - esetleg szakorvosi - véleménnyel igazolni kell.

A jelentkezőnek nyilatkoznia kell arról, hogy nem folyik ellene eljárás, illetve nem ítélték el jogerősen gyermek sérelmére elkövetett szándékos bűncselekmény miatt, szülői felügyeleti jogát a bíróság nem szüntette meg, illetve nem szünetelteti gyermeke átmeneti nevelésbe vétele miatt (Gyvt. 15. paragrafus (8).

A leendő nevelőszülőnek és házastársának (élettársának) a törvény által kötelezően előírt 60 órás felkészítő tanfolyamon kell részt vennie. Ennek során meggyőződhetnek saját alkalmasságukról, és ismereteket szerezhetnek a nevelőszülői munka mikéntjéről. A tanfolyam első részében csoportmunka keretében folyik a képzés - ez tulajdonképpen egy döntés-előkészítés, amelyet szakirányú felkészítés követ.

A tanfolyam sikeres elvégzése után hagyományos nevelőszülőként fogadhatnak családjukba gyermekeket. Hagyományos nevelőszülőnél a saját gyermek(ek)kel együtt maximum négy gyermek nevelkedhet egy családban. A hagyományos nevelőszülőség nem jelent munkaviszonyt.

Mód van több gyermek nevelésére is, de ez már hivatásos nevelőszülői jogviszony. Itt a gyermekek létszáma legalább három, illetve a saját gyermek(ek)kel együtt legfeljebb hét lehet. A hivatásos nevelőszülő a TEGYESZ alkalmazottjaként dolgozik. Az alkalmazás előfeltétele a magas színvonalú hagyományos nevelőszülői tevékenység mellett egy 300 órás tanfolyam elvégzése, ahol megszerezhető a nevelőszülői szakképesítés. Természetesen a hivatásos nevelőszülőknél előfeltétel a megfelelő nagyságú lakás, ahol a több gyermek is elhelyezhető a jogszabályi előírásoknak megfelelően.

A felkészítő képzés elvégzése után a Közigazgatási Hivatal Gyámhivatala által kiadott működési engedély birtokában a TEGYESZ írásbeli megállapodást köt Önnel nevelőszülői jogviszony létesítésére. Ezután megkezdődhet annak a gyermeknek a kiválasztása, akinek az Ön családjára van szüksége.

Ha a szakemberek és Önök együtt megtalálták ezt a gyermeket, akkor a helyezési értekezlet után egy pár hetes ismerkedési, barátkozási időszak következik. Ez alatt kialakul az a kezdeti bizalom, melyre a további kapcsolat épülhet.

A helyezési értekezleten készül el a gyermekre vonatkozó elhelyezési javaslat és egyéni elhelyezési terv, amelyet a Szakértői Bizottság javaslatával együtt a TEGYESZ felterjeszt az illetékes gyámhivatalhoz. A nevelőszülői kihelyezésről a gyámhivatal határozatot hoz, s ezután kerülhet a gyermek ténylegesen is a családba. A Gyermekvédelmi törvény értelmében a nevelőszülő elvállalhatja a gyermek teljes vagy részleges gyámságát is, melyet a gyámhivatal a határozatban rögzít.

A nevelőszülő természetesen ezután sem marad magára: a TEGYESZ nevelőszülői tanácsadója folyamatosan segíti őt munkájában, támogatja a felmerülő problémák megoldásában, kezelésében. A nevelőszülő működésétől kezdődően félévente 6 órában továbbképzésen köteles részt venni, melyet a Szakszolgálat biztosít számára.

2012. febr. 16. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Pedig nem erre gondoltam, ez a nevelőszülőség. Gondolkozom a megfelelő kifejezésen.
2012. febr. 16. 13:04
 6/7 anonim ***** válasza:
Örökbefogadó szülő, nevelőszülő, vagy hivatásos nevelőszülő, vagy helyettes szülő. Ezen kívül nincs több alternatíva. Mindháromhoz meg kell felelni bizonyos feltételeknek.
2012. febr. 16. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Galgóczy Anna ***** válasza:

Az biztos, hogy nem könnyű pótszülőnek lenni. De az se mindegy, hogy milyen nemű gyereket és hány éveset akartok örökbe fogadni. A lányotok hány éves? Bár azt írtad, hogy felnőtt, akkor el tudja fogadni a gyerkőcöt. A gyereknevelés eléggé fárasztó dolog, de megéri. Bár ezt nektek nem kell bemutatnom. Én ezekből sok erőt merítettem:

[link]

[link]

[link]

2012. febr. 21. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!