Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Szakértők, ez tényleg így...

Szakértők, ez tényleg így van? 5 év babázás alatt összegyűlt 73 nap szabiból csak 13-at lehet pénzben megváltani?

Figyelt kérdés

Kicsit keveslem... Február 14-én jár le a 73 nap szabim.

A munkahelyemen átalakítások voltak és már kezdenem kéne, de nem engedhetik állítólag, mert csak 13 napot fizethetnének ki a törvény szerint.

Ez tényleg így van vagy csak hülyítenek?

Köszi!


2012. jan. 10. 07:19
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Nem tudom de ez engem is nagyon érdekel és érint mert én is így vagyok /leszek közel 5 év összegyűlt szabijaival.
2012. jan. 10. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

Nem így van.

A munka törvénykönyvében ez áll:


136.§

"A gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadság megszűnését követően, ha a munkavállaló a gyermek ápolása, gondozása miatt kapott fizetés nélküli szabadság első hat hónapjára járó szabadságot nem kapta meg, azt a felek megállapodása alapján pénzben is meg lehet váltani."


A fizetés nélküli szabit a gyed/gyes időszakára kéred, gondolom az 5 év nem egy gyerek alatt gyűlt össze. Durván gyerekenként fél év az (pótnapok, életkor függvényében) 13 nap körül van, szóval szerintem itt az lehet a gond, hogy egy gyerekre számolja a munkáltató a megváltható szabi mértékét.

2012. jan. 10. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
de egy gyerekre miért fél év (13 nap) szabit kell nézni? Most lett erre valami új törvény?
2012. jan. 10. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

A MT úgy szól, hogy kapsz rendes szabit a szülési szabi idejére (általában tgyás), és a fizetés nélküli szabi első fél évére. Ez durván egy év. Most már. Amikor még mi jöttünk el babázni, akkor még a fiz. nélküli szabi első évére járt, azaz durván 1,5 év járt. Viszont akkor még nem lehetett pénzben megváltani a szabit.

Most úgy szól az MT, hogy a fizetés nélküli szabi fél évére járó szabit lehet megváltani pénzben, ezért kell gyerekenként fél évvel számolni, ami lehet akár 13 is.

2012. jan. 10. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Bocsánat már hogy szegény kérdező topikját szétoffolom, de akkor 5 év után jár évente kb.25-26 nap azaz összesen 5 év alatt 125-130 nap amit ki kell venni de azidő alatt nincs se fizetés (hiszen nem dolgozik ténylegesen) se gyed mert ugye annak már vége? És mindebből csak 13 napot adnak ki úgy hogy fizetnek is valamit az összes többi napon meg se fizu se gyed? (azért érdeklődöm mert nekem is nemsoká esedékes ez és ha így van akkor basszus több hónapra előre félre kell tennem pénzt hiszen ez több hónap akkor amit ki kell adniuk/vennem,.)
2012. jan. 10. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

Bocs a másolásért, így egyszerűbb válaszolni:


"Bocsánat már hogy szegény kérdező topikját szétoffolom, de akkor 5 év után jár évente kb.25-26 nap azaz összesen 5 év alatt 125-130 nap amit ki kell venni


Nem. Már leírtam, de leírom még egyszer. Nem öt évre jár a szabi, hanem a szülési szabi idejére (ez 168 nap, durván 0,5 év) és a fiz. nélküli szabi első fél évére (nekünk még első évére). Feltételezem az 5 év otthonlét két gyerekből áll össze, akkor ez durván 3 év szabija, cirka 65-70 nap szabi (függ az életkortól és a pótnapoktól). Aki most kezdi a fiz. nélküli szabiját, annak már ugyanez a felállás 2 év szabi lesz, cirka 50-55 nap.


"de azidő alatt nincs se fizetés (hiszen nem dolgozik ténylegesen) se gyed mert ugye annak már vége?"

Nem. Ez fizetett szabadság. Magyarul már állományban vagy, mintha dolgoznál, de ténylegesen szabadságon vagy, azaz otthon vagy. Ez ugyanúgy van, mint amikor még dolgoztál a gyerekek előtt és szabira mentél. Nem jártál be a munkahelyedre, de kaptál pénzt, hiszen fizetett szabadságodat töltötted.


"És mindebből csak 13 napot adnak ki úgy hogy fizetnek is valamit az összes többi napon meg se fizu se gyed?"


Nem. Durván gyerekenként 13 nap az, amit pénzben, egyösszegben megválthat a munkáltató. Magyarul kifizeti és nem letöltöd otthon.



"(azért érdeklődöm mert nekem is nemsoká esedékes ez és ha így van akkor basszus több hónapra előre félre kell tennem pénzt hiszen ez több hónap akkor amit ki kell adniuk/vennem,.)"

Ha megírod, hogy mikor szültél, a szülés évében hány éves voltál, volt-e adott évről még szabid, a gyerek után járó szabit melyik évben ki vette igénybe, van-e még 16 éven aluli gyerek, mikor akarsz visszamenni dolgozni, akkor ki tudom számolni, hogy hány nap szabid van, ebből mennyit lehet pénzben megváltani.

2012. jan. 10. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Aha, értem, köszönöm a segítséget!

2 gyerekkel voltam tgyás-on/gyed-en, akkor ez nem azt jelentené, hogy 2*13 nap váltható meg?

Vagy van erre valami elévülési idő? Vagy számít, hogy mikor kezdtem meg a fiz.nélküli szabimat? Mert az igazgató valami ilyesmivel jött, de azt mondta, hogy még utánanéznek.

2012. jan. 10. 11:29
 8/17 anonim ***** válasza:

Jaj de jó köszi!

2007-ben szültem októberben. Előtte 4 héttel megkezdtem a tgyást előtte pedig dolgoztam végig. Bent maradt az egész évi szabim.

Aztán tgyáson voltam 168 napot, majd gyeden. 2 éves volt a fiam pont amikor megszületett a hugi. 2009.októberében. Ismét tgyás jött majd gyed, most pedig gyesen vagyok, október óta (terveztünk harmadik babát de most annyira rossz kezd lenni a helyzet hogy mégse vállaljuk így mennék vissza dolgozni mielőbb!!!

2012. jan. 10. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

Kérdezőnek:

A 13 csak egy kb. szám. De a lényegét már érted. Igen, 2x13 (vagy amennyit a két gyedes időszak első fél évére járt).

2012. jan. 10. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Az egyik válaszolótol kérdezem: akkor mi van ha gyed után maradok gyesen és ahogy az lejár felmondok. Akkor ki kell fizetni az egészet. Nem?

Adataim: 1. baba született 2008. Nov. Előtte aug-tól táppénz és szabi az arra az évre járó. 2.baba 2010. szept. 3. Babát úgy tervezzük hogy mikor lejár a 2.-kal a gyed akkor tethes legyek megyek táppénzre. Ha nem gogan meg addig akkor először gyes és ha összejön táppénz. Megszületik kb 2013. Ápr. Vele gyed 2015.04. Majd gyes 2016.04-ig. Akkor felmondanék.

A könyvelő mostanig 73 nap szabit számolt. A pótszabikat én kapom.

82-ben születtem.

2012. jan. 10. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!