Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Miért rácsos ágyban alszanak...

Miért rácsos ágyban alszanak a babák? Vajon honnan ered és mióta használják?

Figyelt kérdés
2011. dec. 17. 14:50
 1/5 anonim válasza:
100%
Gondolom, egyrészt nem esik ki belőle, másrészt meg kilát ldalra is ha akar és az jó.
2011. dec. 17. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

igen szerintem is.


Gondolom a régi-régi bőlcsőket váltották fel a rácsos ágyak...amíg nagyon pici a baba nem lehet túl sok gond...de ha már emelgeti a buksiját,felül...igen könnyen kieshet belőle...és nem nagyon köti le magát benne a baba..hisz nem sokat lát a külvilágból...

praktikusabb a rácsos kiságy:)

2011. dec. 17. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Szerintem azért, hogy az anyukának ne legyen gondja rá, ott hagyhassa a gyereket egyedül - merthogy nem tud belőle kiesni, kimászni.

Hogy mióta használják? Kultúra-függő. Gondolom, egymástól függetlenül, a népek életmódjához idomulva alakult ki, már ahol kialakult ennek a hagyománya. Vannak népek, főleg a "primitív"-nek tartott indián törzsek és az afrikai bennszülöttek, ahol a törzsi életmódból is kifolyólag, mindig van aki vigyázzon a pöttömökre, és nem hagyják magára a csecsemőt, kisgyereket egyáltalán, ott értelemszerűen nincs szükség kiságyra sem. Ahol viszont kiscsaládos modell dívott régóta (pl mongolok), és szükségszerű volt néha/gyakran egyedül hagyni a babát, ott kénytelenek voltak megoldást találni, és akkor jött a rácsos ágy.

Gondolom én. :)


(Amúgy mi nem használunk kiságyat, velünk alszik, és viszem magammal mindenhová. ;))

2011. dec. 17. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Szia! Nagyon jó kérdés, megpróbáltam utánanézni, de sajnos az ágyakról szóló könyvünkben csak a 18. századig vannak bútorok, és még csak a bölcsők különféle formáiról ír.

Viszont találtam egy könyvet online (a linket lentre másolom, mert hosszú), és ennek a 3. oldalán azt írja a szerző, hogy a gyermekágyak a 19. század közepének találmányai. „Miután a gyermek a bölcsőt kinőtte, és a felnőtt ágy még túlságosan nagy volt számára, állítható magasságú rácsokkal ellátott kiságyba fektették. A gyerekek áltlában iskolás korukig aludtad ilyen rácsos ágyban.”


Ebben a vicces, hogy mi örököltünk egy rácsos ágyat, ami legalább 80 éves (még a nagypapa is ebben aludt gyerekként), képzelheted, milyen jól meg van csinálva a maiakhoz képest, semmi baja. Ráadásul akkora, hogy a 6 éves gyerek simán alszik benne (az egyik oldalán a rács lehajtható).


Röviden összefoglalva, amiket találtam a témáról: a bölcső különféle formáit használták a csecsemőknél, azután sokáig dívott az együtt alvás szokása, ráadásul a „nép” körében kicsi házak voltak, így nem is volt hely külön gyerekágyra. Léteztek kerekes ágyak is (a 17. századtól), amiken az „alacsonyabb rangú” családtagok alhattak, ezeket betólták a normál ágy alá, hogy helyt spóroljanak.

A 19. században a tehetősebb polgárcsaládoknál már volt külön gyerekszoba, és ezt a tendenciát követte a bútorkészítés is, megindult a „sajátos gyermeki szükségletekhez igazodó berendezési tárgyak” gyártása… a rácsos ágyé is.

Az, hogy rácsos az ágy széle azonban már a bölcsőknél is divat volt (ld. [link] „sráglás bölcsőnek” hívták ezeket.


Itt a link:

[link]

2011. dec. 18. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2011. dec. 18. 22:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!