Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Gyermekem édesapja (egyelőre,...

Gyermekem édesapja (egyelőre, különböző okok miatt) nem akarja a nevére venni a közös gyermekünket. Mi lesz ilyenkor a hivatalos procedúra?!

Figyelt kérdés

Ha nem ír alá a születéséig teljeskörű apasági elismerő nyilatkozatot, akkor a terheskartonon szereplő adatok alapján (amin megneveztem őt minden adatával együtt) megkeresi őt a gyámügy (hivatalból) a baba születése után, az én újbóli megkérdezésem nélkül?


KÉREM, HOGY A NEM A KÉRDÉSRE VÁLASZOLÓK(!) ÉS A "TIPPELŐK(!) NE ÍRJANAK! CSAK OLYANOK VÁLASZÁT VÁROM, AKIK 100%-BAN BIZTOSAK A VÁLASZBAN! KÖSZÖNÖM SZÉPEN!


2011. júl. 22. 17:19
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
100%

A gyámhivatalt nem érdekli, hogy az apa a nevére veszi-e a gyereket. A te vezetéknevedet fogja kapni.

Ha neked valamilyen követelésed van az apával szemben /pl. gyerektartás/, akkor neked kell bizonyítanod az apáságát, bírósági tárgyaláson.

2011. júl. 22. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
100%
A gyámhivatal nem keresi meg.A terheskönyvben lévő adatok gyakorlatilag senkit nem érdekelnek(mármint az apáé).A te nevedre anyakönyvezik a kicsit,akinek a jogállását 3 éves koráig rendezni kell.Ez azt jelenti,hogy ha az apa később sem ismeri el a gyermeket,és te nem mész bíróságra,akkor egy kitalált nevet írnak a gyermek anyakönyvi kivonatába utólag.
2011. júl. 22. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:

ha nincs apasági nyilatkozat akkor a te vezeték nevedet kapja, te hiába nevezed meg őt mint apát akkor sem fogja az ő nevét kapni és nem is keresi fel senki.

Tesóméknál így volt, nem töltötték ki a nyilatkozatot,mert minek, és hiába mondta a születéskor, hogy ő elismeri hogy az ővé akkor is az anya nevére került, nem keresték fel a gyámügytől.

2011. júl. 22. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:

A szülésnél ki kell tölteni egy papírt mi lesz a gyereke neve, ott sem kérdeznek semmit, de csak akkor anyakönyvezik automatikusan a gyereket az apa nevére, ha tett apasági nyilatkozatot vagy házasok vagytok.

A gyámügyhöz nem kerül automatikusan az ügy, illetve téged keresnek meg, hogy rendezd a gyerek státuszát. Az, hogy te hol és kit diktálsz be apának ez lényegtelen.

2011. júl. 22. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 A kérdező kommentje:

De ha megnevezem az apát, akkor a gyámügy talán csak beidézi, hogy nyilatkozzon... vagy nem?!

Egyből apasági per, és kész?!?!

2011. júl. 22. 17:38
 6/24 anonim ***** válasza:
100%
eleve azt nem értem, hogy miért nem akarja elismerni?Ha most nem teszi akkor valószínűleg akárki is keresi fel akkor sem fogja.
2011. júl. 22. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:
Még nem vált el. Addig nem tartja szerencsésnek, hogy mindenhol az ő nevén fusson a Babánk. Én pedig nem akarok vele konfliktust. Ha beidézik,és azt mondja, hogy nem vállalja, akkor automatikusan pert indítanak, ahol kiderül, hogy ő az apa (mert ez 100%) és akkor fizetheti a DNS teszt költségét és a bírósági eljárás díját is... Ezt szeretném elkerülni...
2011. júl. 22. 17:46
 8/24 anonim ***** válasza:

Jajj, mik vannak :)


Te 2 külön dologról beszélsz!


1. Apuka ELISMERI a gyereket, hogyha még szülés előtt elmentek az anyakönyvvezetőhöz, és apuka aláírja, hogy gyerek az övé.

2. Apuka a NEVÉRE VESZI a gyereket, azaz hozzájárul, hogy a kicsi az ő vezetéknevét kapja.


Tehát úgy is el tudja ismerni az apaságot, hogy nem veszi a nevére - bár gondolom ez a neves ürügy jó kifogást szolgált a kötelességek alól való kibújásra, de bátran hivatkozz erre!


Hogyha pedig nem ismeri el az apaságot, perelj, úgyis meg fogod nyerni, apuka meg rosszul jár, mert ezesetben a perköltséget is vele fizettetik meg.

2011. júl. 22. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:

A gyermek elismerése


Az a férfi, akitől a gyermek származik, a fogamzási idő kezdetétől fogva a gyermeket teljes hatályú nyilatkozattal a magáénak ismerheti el, ha a törvény értelmében nem kell más férfit a gyermek apjának tekinteni és a gyermek legalább tizenhat évvel fiatalabb mint a nyilatkozó.


A nyilatkozat teljes hatályához szükséges az anyának (vagy ha az más személy: a kiskorú gyermek törvényes képviselőjének) és a gyermek hozzájárulása is, ha tizennegyedik életévét betöltötte.


Az elismerő nyilatkozatot és a hozzájárulást anyakönyvvezetőnél, bíróságnál, gyámhatóságnál, illetőleg magyar külképviseleti hatóságnál jegyzőkönyvbe kell venni vagy közjegyzői okiratba kell foglalni.


Apa nélkül anyakönyvezett gyermek családi jogállásának rendezése bármely települési önkormányzat jegyzője, illetve gyámhivatal illetékes.


A teljes hatályú elismerő nyilatkozat az apaságot egymagában megállapítja.


A teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot:

a gyermek születése után vagy

azt megelőzően - a fogamzási idő kezdetétől - lehet megtenni, és

képzelt apa bejegyzését követően is sor kerülhet rá.


A családi jogállás rendezésére irányuló eljárás megindítását:

a szülő vagy

más törvényes képviselő,

a gyermeket magáénak elismerni szándékozó férfi, valamint

a 14. életévét betöltött gyermek is kérheti

.

Benyújtandó iratok köre

Ha a gyermek még nem született meg:

apa, anya személyi igazolványa, lakcímkártyája,

terheskönyv,

jogerős válóperi ítélet vagy halotti anyakönyvi kivonat, illetve hajadoni igazolás (népesség nyilvántartástól)

orvosi igazolás a fogamzás vélt és a szülés várható időpontjáról


Ha a gyermek már megszületett:

apa, anya személyi igazolványa, lakcímkártyája,

gyermek lakcímkártyája,

gyerek születési anyakönyvi kivonata,

jogerős válóperi ítélet vagy halotti anyakönyvi kivonat, illetve hajadoni igazolás (népesség nyilvántartástól)


Az eljárás illetékmentes.


Ugrás a lap tetejére


Az apaság illetve az anyaság bírósági úton történő megállapítása


Ha a gyermek apja sem az anya házassági köteléke vagy utólagos házassága, sem teljes hatályú apai elismerés, sem pedig reprodukciós eljárás alapján nem állapítható meg, az apaságot bírósági úton lehet megállapítani.


A bíróság a gyermek apjának nyilvánítja azt a férfit, aki az anyával a fogamzási időben nemileg érintkezett, és az összes körülmény gondos mérlegelése alapján alaposan következtethető, hogy a gyermek ebből az


Az apaság bírósági megállapítását maga az apa, a gyermek, a gyermek halála után leszármazója kérheti.


Az anyaság bírósági megállapítását az is kérheti, aki azt állítja, hogy ő a gyermek anyja.


Ha a gyermek mindkét szülője ismeretlen hivatalból kell intézkedni az iránt, hogy a születési anyakönyvbe a gyermek szülőiként, illetőleg apjaként képzelt személyt jegyezzenek be.


Ha csak az apa nem ismert, úgy az apa családi nevéül az anya legközelebbi ismert anyai ági férfi felmenőjének családi nevét kell megállapítani. Az anya azonban kérheti, hogy saját családi nevét, vagy más családi nevet kell megállapítani, ha az más jogos érdekét nem sérti.


Szerintem ebből egyértelmű hivatalból a gyámügy nem csinál semmit. Bírósági úton történő rendezést is valakinek kérnie kell.

2011. júl. 22. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:

Elcsúsztam a válaszommal, addigra már megírtad a kommentet.


Nos, ez esetben ha elismeri a gyereket, jogilag nem számít, hogy a nevére vette-e. De ha úgyis elválik, akkor lényegtelen a dolog, nem?

2011. júl. 22. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!