Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Kötelesek visszavenni a...

Kötelesek visszavenni a munkahelyre GYED, GYES alatt?

Figyelt kérdés
Én úgy tudom, hogy kötelesek, méghozzá azzal a fizetéssel, amit azóta emeltek a hasonló, vagy ugyanolyan munkakörben lévőnek. Ha meg kirúgják az embert, gondolom a végkielégítés jár a megszerzett munkaidő arányában. Mit tudtok erről?
2009. ápr. 2. 14:48
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy tudom, hogy GYED alatt nem köteles a cég visszavenni. Legalábbis volt kolléganőmnek ezt mondta a munkaügyes. Ha talál máshol munkát fel kell mondania.

A munkáltató csak a GYES után bonthat szerződést, és igen, jár a felmondási idő és a végkielégítés is. Ha jól tudom a GYES lejárta után 3 hónapig nem lehet elküldeni, de erre az időre ki szokták írni a felgyűlt szabikat.

2009. ápr. 2. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Gyed alatt nem dolgozhatsz.

Gyes alatt, után és +30napig vissza kell vennie és nem mondhat fel.

Emelnie kell az eredeti béred.

A végkielégítés és a felmondás attól függ, hogy mióta vagy a cégnél illetve hogyan szól a kollektív szerződés, ha van olyan.

2009. ápr. 2. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
sziasztok, én itt kérdeznék egyet, s bocsánat h nem tudok válaszlni...nkem okt 7 ig van gyesem itthon vagyok...jún 30ig van szerződésem már 5 éve hosszabbítja....vissza nem fog venni gyes után ezt megbeszéltük...nincs hely...akkor mi lesz velem jún 30-okt 7 között??Hosszabbítania kell??Szetetek??
2009. ápr. 2. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Gyed alatt is dolgozhatsz, csak akkor már nem kapsz GYEd-et csak GYES-t. Na ezt jól megfogalmaztam. Tehát, ha a baba betöltötte az 1 évet, akkor visszamehetsz dolgozni, de nem kapsz GYED-et, de igényelhetsz GYES-t.

Remélem érthető voltam.

2009. ápr. 2. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Vagyis az utolsó úgy akarta mondani hogy gyed alatt nem lehet dolgozni, de ha te találsz előbb munkát akkor lemondod a gyedet és igényelsz gyest.

Gyes lejárta után tutira kötelesek, kiadják a szabidat aztán max egy hónapig kötelesek alkalmazni én egy hónapot tudok. Én legalább is így értelmezem, hogy szabi lejár és után egy hónap max ami kötelező nekik.

De van ahol gyed lejárta után gyes mellett is visszavesznek, de olvastam már olyat hogy nem vették gyed után hanem mondták neki hogy gyes után csak. Mert ők úgy értelmezik a jogszabályt. Úgyhogy a te munkahelyeden tudd meg! Az a tuti!

A fizetést is hallottam már hogy már a szabi letöltése alatt a vele egy munkakörben dolgozókéra emelték, volt akinek csak a szabi lejártát követően emelték mert még a szabi a múltra vonatkozott és olvastam már olyat is, hogy csak pár hónap múlva emelték neki. De legalább őt nem rúgták ki mégha kevesebbet is kapott! A mai világban ez is nagy dolog! Csak az gáz ha 6 éve ment onnan gyedre, akkor jó keveset kaphatott szegény azalatt a pár hónap alatt!

Végkielégítés csak bizonyos idő után jár. Ezt a szerződésedben meg tudod nézni, valamint ha van vmi kollektív szerződés még pluszba, részleteket ott találsz. Vagy munkahelyeden érdeklődj ha olyanok!

2009. ápr. 2. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszi csajok, tündérek vagytok! Igazából azért írtam ki ezt a kérdést, hogy a hasonló cipőben járók is megtudják MI AZ, AMI JÁR ANNAK AZ ANYUKÁNAK, AKI VISSZA KÉNYTELEN MENNI DOLGOZNI IDŐ ELŐTT!

MINDENFÉLE, FAJTA VÁLASZ ÉRDEKEL EZZEL KAPCSOLATOSAN MÉG!

2009. ápr. 2. 16:02
 7/9 anonim ***** válasza:

Szia!

Sokrétű a kérdésed.

Amíg tgyást kapsz, addig nem köteles visszavenni.

A gyed, gyed ideje alatt (mint mindenki) te is fizetés nélküli szabadságon vagy, ami egy lehetőség, de nem kötelező vele élni, akkor mondhatsz le róla, amikor akarsz. Ebben az esetben kötelessége visszavenni. Ezt jelezni kell a munkáltatónak, neki viszont kötelessége minél előbb megteremteni a körülményeket.

Ha visszavesz a gyerkőc 1 éves kora előtt, akkor munkaköri orvosi alkalmassági véleménnyel kell ezt tennie. Ebben az esetben az állapotodnak megfelelő munkakört tölthetsz csak be, illetve a meglévő munkakörödet kell alkalmassá tennie. Ebben az esetben nem jár a gyes, mert a gyes mellett csak a gyerkőc 1. éves kora után lehet dolgozni.

Ha a munkáltató a működési körében felmerült okból a munkavállaló nem tud munkát végezni, akkor erre az időre személyi alapbér (állásidő) jár a munkavállalónak.


A rendes felmondással kapcsolatban:

Amikor megszünteted a fizetés nélküli szabadságodat, a felgyűlt szabidat kell először kivenned. Amikor ténylegesen visszamész dolgozni, akkor még +30 napig védett vagy. Viszont ha a baba még nem töltötte be a 3. évet és te gyesen vagy úgy dolgozol, akkor a gyerkőc 3. éves koráig (vagy amíg a gyesre jogosult vagy) addig tart a védett időszak, szóval addig rendes felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyodat. Ez nem vonatkozik a közös megegyezésre, ha te mondasz fel, viszont vonatkozik a csoportos létszámcsökkentésre.


Végkielégítés:

Akkor jár, ha a munkáltatói rendes felmondással szűnik meg a munkaviszony vagy jogutód nélkül szűnik meg a cég.

Az összege attól függ, hogy mennyi ideig dolgoztál a cégnél:

min. 3 év esetében 1 havi átlagkereset

min. 5 év esetében 2 havi

min. 10 év esetében 3 havi

min. 15 év esetében 4 havi stb.

Ezekbe az évekbe nem számítható be a 30 napot meghaladó fizetés nélküli szabadság, kivéve ha azért voltál fizetés nélkülin mert a közeli hozzátartozódat vagy a 10. éven alul gyerkőcödet gondoztad, ápoltad.

2009. ápr. 2. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Az első bekezdésből kimaradt, hogy természetesen ha a gyed folyósítása alatt mondasz le a fizetés nélküli szabadságról és mész vissza dolgozni, akkor a gyedről is le kell mondanod és gyest kell igényelned.
2009. ápr. 2. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Van még valami:


Szoptatási munkaidő-kedvezmény :)

A nőnek a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy óra ezt követően a kilencedik hónap végéig egy óra munkaidő-kedvezmény jár. Ikrek esetében a munkaidő-kedvezmény az ikrek számának megfelelő mértékben jár.


Ezt, meg az előzőeket a Munka törvénykönyvéből szemezgettem, szóval ha bármelyik munkáltató valamelyik pontját nem tartja be, akkor irány a munkaügyi bíróság. Nyert ügy.

Üdv mindenkinek!

2009. ápr. 2. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!