Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Milyen ellátásra kerülnék, ha...

Milyen ellátásra kerülnék, ha gyed után rögtön terhes lennék és nem állnék vissza a munkába és ennek összegét mi alapján számolnák ki?

Figyelt kérdés
2010.márciusától voltam táppénzen, októberben szültem. Tervezzük a második babát, de ennek idejét befolyásolja az anyagi. Nem tudom hogy járok jobban, ha gyed után dolgozom, vagy mindegy.
2011. jan. 4. 17:02
 1/6 anonim ***** válasza:

Ha gyed után esnél teherbe a gyes ideje alatt, akkor két lehetőség van:

vagy megszülsz a gyes alatt, ám akkor a minimálbér alapján fogják számolni az ellátásokat.

A másik, hogy kiveszed a szabikat, és utána táppénzre mégy. Ekkor a szabi alatt kapott teljes bér és a betegszabi (keresőképtelenség első 15 munkanapja) alatt kapott 70%-os bér összege alapján számolnak.

2011. jan. 4. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Marad még a lehetőség, ha nem akarják kiadni a szabiajidat (sajna én így jártam), akkor ha elmész táppénzre rögtön a betegszabi (távolléti díj 70%-a) lesz a tgyás és gyed alapja.
2011. jan. 4. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ahhoz hogy biztosan kiadják a szabikat azt kell közölni, hogy ismét felveszed a munkát. Így a munkáltató köteles azzal kezdeni, hogy kiadja a szabikat. Ha meg lejár a gyes, akkor így is úgy is köteles azzal kezdeni, mert ténylegesen nem kezdhetnéd meg a munkát amíg bentvan az elmaradt szabadság.
2011. jan. 5. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítő válaszokat. Már csak az az eshetőség maradt, hogy ha gyed alatt lennék terhes, akkor az eredeti munkabér alapján számolnának? Ugyanis jó bruttóm volt.
2011. jan. 5. 10:20
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha még gyed alatt, vagy a gyes első kb. 4 hónapjában megszülnél, akkor igen.


Azért mert az alapján számolnak, hogy az irányadó időszakban (igénylés előtti év) miért nem volt 180 bérezett nap. Ha azért, mert nagyobbrészt (6 hónapot meghaladóan) gyeden voltál, akkor az ellátások alapja a szerződéses béred lesz.

Ha azért, mert ugyanennyi időt gyesen voltál, akkor viszont a minimálbér.


Így tudsz számolni:

májusban lesz a nagyobb 2 éves, a kicsi novemberben születik - akkor a tgyás alapja és a gyes alapja is a szerződéses béred.

Ha mondjuk februárban születik, akkor már 8 hónapot voltál gyesen, így a minimálbérből számolják.


Viszont ha pl. a nagy szeptemberben lesz 2, akkor akár következő év júniusában is születhet a tesó, mert a szerződéses bér lesz az alap. (hiszen az irányadó időszakban szeptemberig - majd 9 hónapot - gyeden voltál.)

2011. jan. 5. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ja, bocs, most látom, hogy októberben szültél:)

Akkor 2013 július 17-ig kell megszülessen a tesó.


Azért eddig, mert így a tgyás utolsó napja december 30. a gyed első napja dec. 31, mindkettő alapja 2012-es év, amikor nagyobbrészt gyeden voltál.

Ha később születik a baba, akkor a gyed alapja már nem 2012, hanem 2013 lesz, és abban az évben már gyesen voltál nagyobbrészt, és akkor a minimálbér alapján kapod a gyedet.


Ha így alakulna, akkor szülés előtt mindenképpen szabi, mert ha egyetlen bérezett napod is van, akkor az lesz az alap.

2011. jan. 5. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!