Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Változik-e a tgyás összege,...

Változik-e a tgyás összege, ha veszélyeztetett terhesként táppénzre vesznek?

Figyelt kérdés
Azt szeretném kérdezni tőletek, hogy szenvedjek-e a munkahelyemen, hogy a tgyás és a gyed összege még elfogadható legyen, vagy elmehetek táppénzre? Szóval ha táppénzen vagyok, akkor kevesebb lesz a juttatás?
2010. nov. 28. 05:35
 1/8 anonim ***** válasza:
20%

Ha MOST táppénzre mész és:


- IDÉN szülsz, akkor nem befolyásolja a tgyás összegét, csak a gyed összege lesz kevesebb 2012-ben.

- JÖVŐRE szülsz, akkor kevesebb lesz a tgyásod és a gyeded is.


Ez azért van így, mert mindig az igénylés megelőző év bruttó jövedelmét veszik alapul. Tehát ha jövőre szülsz, akkor az idei bruttó béred számít, ami a táppénz miatt kevesebb lesz.

2010. nov. 28. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
77%

A táppénznek sem a napjai, sem az összege nem számít bele a tgyás, gyed alapjába.

Ami beleszámít, az a betegszabadság, ez 70%-os bért jelent, de ha volt ezenkívül egész évben jövedelmed, akkor ez nem fogja lehúzni a bruttódat.


Ha idén szülsz, akkor a gyedet érinti az idei év jövedelme, ha jövőre szülsz, akkor mindkettőt érinti, de egyik sem lesz feltétlenül kevesebb.


A 2012-es gyedet kizárólag akkor érintené, ha 2011. július 17 után szülnél.



Kb. így tudsz számolni:

havi 100 ezret keresel bruttóban.

Dolgoztál októberig, utána betegszabi, majd táppénz.

Az éves jövedelmed így alakul: 9*100ezer+ kb. 50ezer a 15 munkanap betegszabira (ez a valóságban 20 nap)

Ezek alapján az éves jövedelmed 950 ezer, a bérezett napok száma 290 nap, a gyed alapja naponta 3240Ft.

Ha nem mégy táppénzre, akkor az alapja: 3280Ft.


Ebből is látszik, hogy a kettő közötti különbség elenyésző, maximum bruttó 1200 forint havonta. Vagyis ha táppénzre mégy ennyi fizetéssel, akkor a gyeded kb. 300 Ft-al lehet kevesebb havonta.



És abban az esetben, ha a béred 210 ezer felett van havonta bruttóban, úgy semmit nem fog érinteni a táppénz.

2010. nov. 28. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Megvan a szükséges ledolgozott napod, ami jogosultságot ad a tgyásra és gyed-re?
2010. nov. 28. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló valószínűleg 2011-et akart írni a 2012 helyett.

Ezen kívül NEM FELTÉTLENÜL lesz kevesebb a tgyás-gyed összege.

Ahogy a második írta, a táppénz semmilyen formában nem számít bele az éves bruttó jövedelmedbe. A betegszabi beleszámít, de egyáltalán nem biztos, hogy emiatt csökken bármelyik juttatásod összege.

Ha pl. idén szülsz, most mégy táppénzre, és a bruttód 175 ezer volt, vagy ennél magasabb, akkor olyan, mintha nem is mentél volna táppénzre.

Ha ennél kevesebb, akkor meg minimális eltérés lesz a juttatások összege között, ahogy a második ezt is leírta.

A betegszabi akkor okozhat gondot, ha pl. januárban már betegszabin vagy, és nem dolgozol szülési, és mondjuk augusztusban szülsz. Ilyenkor a gyed alapja csak a betegszabi alatt kapott béred lesz, így lehet kevesebb a gyed. De gondolom nálad nem erről van szó.


Mikor szülsz, mióta dolgozol, mennyi a havi béred?


Ha idén szülsz, akkor az idei béred nemcsak 2012-ben érinti a gyed összegét, hanem 2011-ben. Menet közben már nem változtatnak a megállapított juttatáson, csak legfeljebb minimálbéremelésnél.


- JÖVŐRE szülsz, akkor kevesebb lesz a tgyásod és a gyeded is.


Ez azért van így, mert mindig az igénylés megelőző év bruttó jövedelmét veszik alapul. Tehát ha jövőre szülsz, akkor az idei bruttó béred számít, ami a táppénz miatt kevesebb lesz.

2010. nov. 28. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Bocsi a második részért, csak az első válaszoló válasza is belekerült, nem akartam ismételni sokszor előttem leírtakat, és elfelejtettem kitörölni.

A végét ne vedd kérlek figyelembe, és még egyszer bocs.

2010. nov. 28. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Sziasztok! Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszokat! Egy kis konkrétum: bruttó bérem 160.000 Ft/hó. Most 8 hetes terhes vagyok. Februártól szeretnék táppénzre menni, mert a munkaidő beosztásom enyhén szólva is embertelen (De hát dolgozni kell:( ) Július elején szülök (remélem:). Szóval a táppénz és a tgyás alapja a 2010-es évi bruttó keresetem. És a gyed így hogy fog alakulni?
2010. nov. 29. 09:41
 7/8 A kérdező kommentje:
Még valami:) (Kissé szétszórt vagyok:) Az elmúlt két és fél évben ugyanannál a cégnél dolgozom és egy napot sem voltam sem betegszabin, sem táppénzen.
2010. nov. 29. 09:43
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha július 17-ig születik a gyerek, akkor a gyed alapja is a 2010-es év lesz.

Ha július 17 után születik, akkor a gyed alapja már a 2011-es év lesz (gyed jogosultság csak a tgyás lejárta után indul)

Mivel 2011-ben egy hónapig dolgozol, majd februártól betegszabin leszel, így ha a gyed alapja 2011, akkor az összegét az egyhavi béred+ a betegszabi alatt kapott 70%-os bér határozza meg.

Egy gyors kb. számítás:

januárban dolgozol 31 napot, februárban 21 napot (ez a betegszabadság, ami 15 munkanap)

összesen tehát 52 bérezett napod lesz, amire januárban 160, februárban meg 77,3 ezer bruttót kapsz.

A gyed alapja: 237,3/52=4560Ft naponta


Ha még július 17 előtt szülsz, akkor a gyed alapja: 5260 naponta.


Tehát azt javaslom, ha július 18-ra vagy későbbre vagy kiírva, akkor kezd el a tgyást hamarabb, hogy a gyed alap is 2010 legyen, mert akkor több pénzt kapsz havonta 3-4 ezer forinttal.


A tgyást megkezdheted legfeljebb 28 nappal a szülés előtt, de kérheted akár két héttel a kiírt időpont előtt is.


És bocs, hogy csak most sikerült válaszolni, de nem láttam, hogy kommenteltél, olyankor sajnos nem teszi előre a rendszer a kérdést.


160000+

2010. dec. 9. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!