Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogy lehet kezelni türelmesen...

Hogy lehet kezelni türelmesen a hasonlókat, mi a módszeretek?

Figyelt kérdés

18 hós kislányom, tudom jön most majd a dackorszak is, de a napokban extrém idegesítő szokást vett fel.


Ma is percekig ordít az arcomba az asztalnál ilyen magas fülsértő hangon hogy “BAAA, BAAA!” Már vérzik a fülem, a vérnyomásom meg az elején még ok, de egy idő után az egekben.


És hiaba mondom neki hogy, nem, NE, ugyanúgy csinálja tovább, mintha nem is értené hogy ne, volt amikor röhög is után és úgy csinálja.


Van valakinek hasonló, hogy ilyeneket nyom? Volt mar egy kis ideig ilyen korszaka. Akkor is idegtépő volt, most nem tudom miért jött újra elő. szerint mert fáj a foga/torka, de nem tudom..


A lényeg, hogy amikor így sikít, és percekig csinálja, mit lehet tenni? Volt hogy Egymással se tudunk ilyenkor kb beszélni mert folyton nyomta….

Próbálok türelmes maradni, nem is vagyok türelmetlen típus, de ez már nekem is sok.


Amikor elvesztettem a kontrollt és kiakadtam,mert már nem bírtam tovább, meg nekiállt sírni, meg megölelt.. Persze ölelés után ment tovább a játék meg minden, de nekem szar utána..


Szóval a hasonló helyzeteket hogy lehet kezelni szépen?



ma 14:16
 1/6 anonim ***** válasza:
84%

Ebben a korban ugy, hogy nem is reagalsz ra.

Azzal hogy latja, hogy ez barmilyen reakciot kivalt beloled, csak azert is csinalni fogja.

Most eppen nalunk a csunya a beszed van porondon, amit a bolcsibol hozott haza🥲

De ugyanez. Az elejen en hulye meg raszoltam, na akkor durvan mondogatta, aztan ha ra se neztunk kozben, megunta.

ma 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Ahh, igazad van 1-es, egy ideig próbáltam is így, de folytatta..


Közben betoltam a chat gpt-nek is kínomban, a válaszát bemásolom ide, mert egész értelmes tanácsokat kaptam. hátha más is idetéved, akit érint:


“Nagyon ismerős helyzet(-igen ez a mondat tőle vicces :D-)és teljesen érthető, hogy ennyire megterhelő! A 18 hónapos kor nagy fordulópont: elkezdenek egyre jobban próbálkozni a határaik feszegetésével, kifejezni az akaratukat, és az is előfordul, hogy újra felbukkan egy-egy régebbi viselkedés.


A sikítás, ordítás több okból is lehet:


Figyelemfelkeltés – Ha rá figyelsz (még ha dühösen is), az már megerősítés lehet neki.

Frusztráció – Nem tudja máshogy elmondani, hogy mit szeretne.

Öröm vagy játék – Lehet, hogy egyszerűen csak tetszik neki a hangja, vagy teszteli, meddig mehet el.

Fizikai ok – Ha fáj a torka, füle, vagy a fogzás miatt feszít a feje, az is okozhat ilyen reakciót.


Mit lehet tenni?

1. Ne adj rá túl sok reakciót


Próbáld meg a lehető legkevesebb figyelmet adni rá. Ha azt látja, hogy ez hat rád (akár pozitívan, akár negatívan), akkor valószínűbb, hogy folytatja. Ne nézz rá ilyenkor, ne szidd le, csak nyugodtan mondd: „Látom, hogy nagyon izgatott vagy, de ez túl hangos.” És menj tovább.


2. Mutass más reakciót


Ha sikít, reagálj úgy, ahogy neki nem annyira „érdekes”. Például halkan mondj valamit: „Csak akkor hallak, ha csendesebben mondod.” Ha rájön, hogy így tud figyelmet kapni, csökkenhet a sikítás.


3. Adj neki más módot az önkifejezésre


Ebben a korban még nem tudja jól elmondani az érzéseit. Próbálhatod segíteni:


„Dühös vagy?”

„Szeretnél valamit?”

Ha van már pár szó a szókincsében, próbáld rávezetni, hogy máshogy is ki tudja fejezni magát.

4. Taníts neki halkabb hangokat játékosan


Játszhattok „ki tud halkabban beszélni” játékot. Próbáld ki, hogy te halkan beszélsz, suttogsz, és kérd meg, hogy próbálja utánozni. Sok gyereknek ez működik, mert még mindig utánozással tanulnak.


5. Legyen egyértelmű, de nyugodt határ


Ha tovább folytatja, mondd nyugodtan: „Ez fáj a fülemnek. Ha így kiabálsz, egy kicsit odébb megyek.” A lényeg, hogy következetes legyél: ha azt mondod, hogy ha sikít, akkor nem figyelsz rá, ezt minden alkalommal így kell kezelni.


6. Ha nagyon sok, tarts egy kis szünetet


Ha érzed, hogy kezd elfogyni a türelmed, inkább lépj ki egy pillanatra a helyzetből, vegyél egy nagy levegőt, vagy menj arrébb egy percre. Ez teljesen normális, és sokszor segít elkerülni a kiakadást.


Ha már kiakadtál?

Ne marcangold magad emiatt! A legjobb, amit ilyenkor tehetsz, hogy ha lenyugodtatok, elmondod neki egyszerűen: „Anya nem szereti, ha így kiabálsz, mert fáj a füle. Kérlek, mondd inkább így…” És mehet tovább a nap.


Néhány hét alatt általában elmúlik, ha következetesen kezeled. Kitartás, ez egy nehéz időszak, de nem vagy egyedül vele!”

ma 14:32
 3/6 anonim ***** válasza:
És ezt még nem is azért csinálja, hogy idegestsen... majd lesz olyan is - pár év múlva ;)
ma 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
87%
Egy 18 hónaposnak semmilyen észérvvel nem magyarázod meg, hogy ne csináljon ilyet, egyszerűen tetszik neki, hogy reakciót kap a cselekedetére, hogy kivált egy erősebb érzelmet belőled. Annyit tudsz tenni, hogy nem reagálsz rá, egy idő után majd megunja és abbahagyja.
ma 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
A 18 hónapos még nem is igazán dacol. Tetszik neki, hogy óbégat. Van ilyen, nem kell vele foglalkozni, majd abbahagyja. Pont férjemmel beszéltük, hogy régebben én azaz ember voltam, aki annyira szerette a csendet, hogy zajszűrős fejhallgatóval járt mindenhova, nem hallgattam semmit, csak gyűlöltem a hangzavart. Van 2 gyerekem, mostanra teljes lelki nyugalommal tudok ülni mellettük, miközben nyomogatják a zenélő könyveket, dumálnak, énekelnek, hangokat adnak ki, stb. Ettől régen levert volna a víz. De mostanra megszoktam, hogy a gyerekek hanggal járnak. Akkor is, ha normálisak.
ma 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
75%
Őszintén irigylem a problémádat
ma 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!