Az egyik kollégám most 6 hónapos terhes,3 műszakban dolgozunk, az ő munkája elég megerőltető, már rég pihennie kellene, az orvosa is javasolta, de azt mondja, hogy csak az utolsó 1 hónapban hagyja abba munkát, hogy meg legyen neki a 2 éve. ?
16.héttől tilos éjszaka dolgozni! Ezt tudja a kolléganőd??
Megbüntet(het)ik érte őt is és a munkaadóját is!
Ahhoz,hogy a gyerek 2 éves koráig gyedet kapjon másfél év munkaviszony kell.
A táppénz is beleszámít ebbe az időbe.
Nem kell neki két év.
Valószínű arra gondol, hogy a gyerek két éves koráig szeretne gyedet, mert az jóval több, mint a valóban alanyi jogon járó gyes.
Viszont téved, egyrészt, mert a biztosítotti napok száma a táppénz alatt is ketyeg, tehát teljesen mindegy, hogy a szülésig hátralévő három hónapban dolgozik, vagy táppénzen van, mert mindkét esetben ugyanannyi biztosított napja lesz.
Másrészt azért is téved, mert ahhoz, hogy a kicsi két éves koráig gyedet kapjon, nem kell két év biztosítotti idő, csak 562 nap, vagyis kicsivel több, mint másfél év.
Ennek oka, hogy a gyed jogosultság csak a tgyás lejárata után indul, vagyis legfeljebb a gyerek 168 napos korától két éves koráig jár. Ehhez meg pont 562 nap kell.
Most nemrég indult csak be a 3 műszak, neki állítólag azt mondta a védőnője, hogy nem kötelessége elvállalni az éjszakást, csak ha ő akarja.
A gond ott van, hogy ráaádásul dohányzik is, és én úgy tudom, hogy a rendszeresen dohányzó kismamáknál gyakoribb a koraszülés.Ha így folytatja, a szalag mellől viszik majd szülni...Köszi a válaszokat.
Utolsó válaszoló nincs tisztában a dolgokkal.
Terhesen nem lehet éjszakázni!!! Sőt, TILOS!!
Utolsó válaszírónak: sajnos volt ennél kellemetlenebb tapasztalat is, a volt munkahelyemen 12 órás műszakban éjszaka forrasztott egy várandós kismama....
"A multiknak mindent szabad"...Kérdőjel nélkül.
Bocsi, nem propagandának szántam - természetesen.
Első válaszoló vagyok
Itt le van írva minden:
És egy részlet belőle:
"A nőt terhessége megállapításától a gyermeke 1 éves koráig éjszakai munkavégzésre nem vehető igénybe -még beleegyezésével sem-, ami számos esetben csak azzal biztosítható, hogy a munkáltató a munkavállaló nőt ideiglenesen más, olyan munkakörbe helyezi át, ahol mód nyílik a nappali, illetve délelőtti műszakba való beosztásba. Ilyen esetben is joga van korábbi átlagkeresetére. Tilos a rendkívüli munkavégzés elrendelése."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!