Mikor kezdődött a gyerekednél az "én jobban tudom" korszak? Egyáltalán korszak ez?
Az agyamra megy vele, olyan 6 évesen kezdődött nála, hogy ő már nagy, nem kicsi, és azóta csak fokozódik, tekintélytisztelet nulla, realitásérzék nulla. Persze tudom, hogy tudja, hogy kicsi és nem ért semmihez, nem tud megoldani dolgokat, nem ismer dolgokat, nem mer megtenni dolgokat, de olyan rohadt beképzelt nagyképű szájhős, aki a hibát keresi a másikban, hogy a falra mászom tőle(meg mások is). Mellékszál, hogy korabeli barátnője 1-2 éve vette fel ezt a stílust, ami az enyémnek már 3 éve megvan, a másik kislány is kikészít másokat, és egy, az enyémtől független barátnője is ilyen a kislánynak, tehát ez az ő sulijában is jelen van, az én lányom egyik osztálytársa ilyen csak, utálják egymást, de az a kislány is ez a jobban tudom típus. Többiek rendesek.
Olyan pl, hogy nem mer bemenni a szobába, ha ott egy légy, de ő felfedezné a dzsungelt és elbánna a nagy rovarokkal, ami az egyik mesében van és kétszer lecsapná a mérgespókot is és te béna vagy, ha megijedsz a poloskától a sötétben vagy nem kézzel rakod ki a pókot. Vagy pl nem mer egyedül aludni sem, nem tud rengeteg mindent a világ működéséről, de ingatlanügyekbe, műszaki dolgokba, oktatási dolgokba(véletlen elkapott felnőtt beszélgetések) meg bármibe belekotnyeleskedik és jobban tudja, és úgy csinál, mintha te hülye lennél, de akkora mértékű marhasággal, hogy az ember agya leszakad tőle. Ha belekérdezel, hogy rávilágíts mennyire nem tud semmit, totál szégyentelen. Most épp azon buktam ki, hogy elrontott egy összeadást, amit már 4 éve is tudott, mondtam, hogy ellenőrizze, közölte, hogy az jó és ellenőrizte, mikor láttam, hogy nem ellenőrzött. 3x játszottuk el ezt az ellenőrzős dolgot(4+2 nem hét), le akartam vele számoltatni az ujjain, de tiltakozott és kiabált, hogy ő jól csinálta és én hülye vagyok, hogy nem tudom rendesen, ő jól csinálta! Persze helyre raktam a túlfejlett egóját, kiszámoltattam vele az ujjain, de semmi megbánás nem volt benne utána, csak hogy "jaa tényleg". És ez csak egy, téli szünet óta sok ilyen van, de a sulijában is gond ez a magatartás, az osztálytársai okoskodónak tartják, és a tanárnővel is volt már összetűzése ilyen neki igaza van és a másik téved miatt.. Egyszerűen nem látja a hibáját, azt hiszi tévedhetetlen és kikéri magának, hogy kicsi, mikor az ember derekáig ér fel, tudása meg szinte semmi egy felnőtthöz képest.
Nem az önállóság hiányzik, kap lehetőségeket, csak nem él velük, nem csinálja. Pl berendezhetné a szekrényét(nem meri/akarja), leküldöm dolgokért a kertbe(néha mer, néha nem, nem akarja), átküldtem a szomszédhoz(nem mer egyedül lenni kerítésen kívül), megmoshatná a saját haját, készíthette volna a mézeskalács formázását, elláthatná az állatát élelemmel, díszíthette volna a fát, választhat magának itthonra ruhát, ételt is sokszor, aludhatna egyedül, de nem akar. Átszabja a szabályokat is, mert ő jobban tudja(pl mézeskalácsnál nem lisztezett, bele is ragadt a formába a tészta, direkt hagyta ki és hiszti volt utána) Érzem, hogy többnek gondolja magát, mint ami és fogalmam sincs, miért nem elégedett, mert ugyan több területen alulteljesít a korához képest pl a leírtakban, de más dolgokban meg kimagasló. Nem értem miért felnőttekhez méri magát, mikor csak korabeli gyerekekhez "kellene", ő nem egy súlycsoport felnőttekkel, nem kell annak lennie, és hiába mondom, nem fogja fel, esküszöm direkt ragaszkodik a hülyeséghez vagy fogalmam sincs.
Mintha elfelejtené, hogy gyerek, amit értenék is, ha felnőtt dolgokat kellene tennie, de semmi ilyet nem tesz, tehát nincs esélye "minifelnőtt létre", szinte semmi házimunka(csak néha szobarend, de az is ritkán és segítséggel), meg babusgatás, bátorítás megy, kierőszakolt elvárásokkal, mint pl az önállóság apró dolgokban, akár csak mosson fogat egyedül magától.
Elvileg lélektani érés a kisiskolás korosztálynál, de nem lehet mindegyik ilyen elviselhetetlen, ráadásul a fiúk tök rendben vannak baráti körében is, meg az osztályában is. Ha összetalálkoznak a játszótéren a lányokkal, kész pokol, amilyen hangsúllyal beszélnek velünk, ráerősítenek egymásra, de az én gyerekem engem jobban idegesít ugye, főleg mivel neki időszakonként vannak ilyen dolgai.
Legutóbb kétségbevonták a másik szülő sportteljesítményét, teljesen abszurd volt, nehogymár két másodikos mondja meg, hogy az egyik felnőtt tényleg indult-e tollasversenyen és kifigurázva nevetgélnek rajta, kikérdeznék a szabályokról, amikről egyébként nekik fogalmuk sincs, mert ha megkérdezzük milyen labdával játsszák a tollast, azt mondják kerek. Szóval nagyon csúnya-buta viselkedésük van, ami instant provokáció, de MIÉRT? És nem fix ember iránt, mert több helyen is van ilyen gond, ahol valaki többet tud náluk, akár felnőtt, akár gyerek, ahol esélyt látnak pöffeszkedni és magukat sztárolni a másikban hibát keresni, ott lecsapnak. Persze tudnak kedvesek is lenni, együttérzőek meg ilyesmi, de ez a viselkedés kiöli az emberből a kedves érzéseket.
Ilyeneknél amúgy szigorral lépünk fel és elmondjuk mit csinálnak rosszul, de semmi haszna, csak reménykedek, hogy valami személyiség-érési folyamat része, ami az enyémnél hamarabb kapcsolt be(korábban estek ki a fogai is) és hamarabb múlik el talán..
Nekem ebből az jön le, hogy te, mint felnőtt, komoly önértékelési problémákkal küzdhetsz, ha úgy érzed, a 6 éves gyereked le tud nyomni téged.
A gyerek 6 éves. Neked kéne felnőttként állni a dolgokhoz, kezelni a helyzetet, ehhez képest sértetten hisztizel, mint egy német juhászkutya, akinek a kedvenc bokrát lepisilte egy tacskó.
A párod hogy viselkedik veled? Ő is tiszteletlen veled? Mert én ilyet azoknál a családoknál láttam, ahol az anyával apuka (vagy néha anyós és após is) úgy beszélt, mint a kapcaronggyal. Aztán csodálkozott anyuka, hogy a gyerek átvette a stílust. Hogy nem tiszteli benne a szülőt, a felnőttet.
"tudja, hogy kicsi és nem ért semmihez." Pont ezzel a degradáló hozzáállással erősíted ezt a magatartást.
Amúgy van, akinél ez a korszak örökké tart🤷🏼♀️
Az "én jobban tudom" korszak általában a gyerekek egocentrikus fázisához tartozik, amely a 4-7 éves korosztályban fordul elő leggyakrabban. Ebben az időszakban a gyerekek még nem tudják teljes mértékben megérteni a mások szemszögét, így gyakran azt gondolják, hogy ők mindenben jobban tudják, mint mások. Ez a viselkedés általában természetes része a gyermek fejlődésének, és idővel általában elmúlik.
Annak érdekében, hogy kezelni tudd ezt a viselkedést, fontos, hogy megértsd, hogy ez a fázis része a gyermek fejlődésének, és nem kell személyesen venned. Próbálj meg nem sértődni, ha a gyereked azt mondja, hogy ő jobban tudja, mint te, és inkább próbálj meg vele beszélgetni a témáról, hogy megtudhasd, miért gondolja úgy. Ha a gyereked nem tud megfelelően indokolni az álláspontját, akkor segíthetsz neki megérteni, hogy miért nem értenek egyet.
Az önálló gondolkodás és a kérdések feltevése fontos része a gyermek fejlődésének, mivel ezek segítenek a gyerekednek megérteni a világot és a körülötte lévő dolgokat. Emellett ezek az eszközök segítenek a gyerekednek kritikusan gondolkodni és megoldást keresni bizonyos problémákra. A gyerekedet ösztöndíjazni az önálló gondolkodásra és a kérdések feltevésére azt jelenti, hogy teret adunk neki ahhoz, hogy saját gondolatait megfogalmazhassa és kérdezhessen, valamint segítjük őt abban, hogy saját gondolatait kritikusan megvizsgálhassa.
Ha szeretnéd ösztöndíjazni a gyereked az önálló gondolkodásra és a kérdések feltevésére, akkor több dologra is figyelj:
Biztosíts számára teret ahhoz, hogy kérdéseket tehessen fel: Kérdezz vissza, ha a gyereked valamit kérdez, és ösztönződ ahhoz, hogy további kérdéseket tegyen fel.
Segíts neki a kérdéseinek megfogalmazásában: Ha a gyerekednek nehézségei vannak a kérdéseinek megfogalmazásában, segíts neki ebben.
Ösztönződ ahhoz, hogy saját álláspontját megfogalmazhassa
Ne szabadítsd ki a gyerekedet a nehéz helyzetekből: Ha a gyerekednek nehézségei vannak valamivel, akkor segíts neki megoldani a problémát, de ne vedd ki helyette a részét.
Biztosíts neki olyan lehetőségeket, amelyek segítenek az önálló gondolkodás fejlesztésében: Például olyan játékokat, amelyek elősegítik az önálló gondolkodást, vagy olyan könyveket, amelyek kérdéseket feszegetnek.
Mutasd meg neki, hogyan kell kritikusan gondolkodni: Például mutasd meg neki, hogyan lehet egy állítást alátámasztani, vagy hogyan lehet megtalálni az igazságot egy állítás mögött.
Az "én jobban tudom" korszak általában természetes része a gyermek fejlődésének, de ha úgy érzed, hogy a gyereked viselkedése már nem normális határokon belül van, akkor érdemes lehet szakemberrel beszélni erről. Egy gyermekpszichológus vagy családorvos segíthet neked megérteni a gyereked viselkedését, és adhat neked hasznos tanácsokat a kezelésére.
Üdvözlettel: J.Krisztián
De te meg mit versenyzel egy 6 evessel, konyorgom? Mert ordit rolad, hogy mennyire buszke vagy ra, hogy te mindig mindent jobban tudsz.
Hat persze, mert jo esetben te mar reg elmultal 6 eves. A gyerek is erzi am, hogy milyen vagy, ezert is olyan, amilyen.
Pszichologus, de nem a gyereknek, hanem neked, surgosen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!