12 éves kor után nem jár táppénz a gyerekre, hogy is van ez?
A gyermekvédelmi törvényben nincs benne, hogy hány éves kortól hagyhatom itthon a gyereket.
Én simán itthon szoktam hagyni a 12 éves lányomat. Viszont a családsegítő meg azt mondta ne csináljam, mert veszélyeztetésnek minősül. Viszont táppénz sem jár utána 12 éves kortól ha beteg.
Akkor most mi van? Ugye senki nem gondolja, hogy szabadságra kell menni állandóan ha beteg (nincs is ennyi szabadság, mellesleg a felével a munkáltató rendelkezik), és nem mindenki háziorvosa olyan jófej, hogy saját jogon kiír (enyém sem az sajnos).
Szerintem 12 évesen már van annyi esze, hogy nem gyújtja magára a lakást, ha baj van el tud érni, ki is tud menni mert van lakáskulcsa (egyedül jár iskolába). Szerintem ez a túlzott féltés már káros, sose lesz önálló ha mindig a fenekében vagyunk.
Szerintetek?
12-es, ennyi erővel a feleségem betegsége után is járhatna nekem, a férjének táppénz, mert egy felnőtt ember is lehet ilyen beteg. Milyen szép is lenne, mindenki otthon csücsülne táppénzen a házastársa, felnőtt gyereke, bármelyik vele egy háztartásban lakó családtagja betegsége esetén. A TB meg fizesse, mi? A munkahelyed meg oldja meg a hiányzásodat, mi? De azért megy a sírás-rívás, hogy a gyerekes álláskeresőket nem szívesen veszik fel a munkáltatók. Nem látod az összefüggést a kettő között?
Hát nem!
Vannak ilyen szélsőséges esetek, ilyenkor az ember kér szabadságot és kész. Ha kicsit is normálisak, akkor 2-3 napot adnak. Ha meg annyi idő után is ilyen nagy a baj, akkor úgyis kórházba fog kerülni. Vagy fizetni kell egy ápolót, ha hosszú távú a probléma (pl. agyvérzés utáni lábadozás).
Az, hogy pl. egy fekvőgipszes családtagod miatt 6 hétig táppénzen legyél (most függetlenül attól, hogy 13 éves gyereked vagy 40 éves házastársad vagy 70 éves apukád) az teljesen irreális.
A csaladsegitoben hulyeseget mondtak. Ott is emberek dolgoznak, és sajnos sokszor ők sem ismerik a pontos jogszabályt, vagy "így szoktuk" alapján működnek a dolgok, aminek nincs jogi alapja.
Annyi igazság van benne, hogy ha egyedül hagyod a 12 év fölötti, magatehetetlenul fekvő gyerekedet, akkor ha valami baja esik, ti, a szülei lesztek érte a felelosek.
Megjegyzem, indokolt esetben kérhető méltányossági alapon tappenz 12 év feletti gyerek után is.
A másik része meg az, hogy igen, itthon a szülőnek a megítélésére van bízva, hogy mennyi idősen hagyja egyedül otthon a gyerekét, de továbbra is ő felel érte. Ez nem azt jelenti, hogy maradjon otthon vele akkor is, ha már nem jár utána tappenz, hanem hogy oldja meg, hogy biztonságban legyen akkor is, ha beteg. Egy 12 évesnek már ki lehet készíteni lázcsillapítót, ennivalót, innivalót, és még hagyni lesz neki, hogy mikor vegye be a gyógyszerét, mit egyen, feküdjön, mit tegyen, ha baj van. Nem kell feltétlenül egész nap őrizni, számtalan megoldás lehet, akár telefonon bejelentkezni x időnként, akár megkernk valakit, hogy párszor nézzen rá napközben, ha szükséges.
Mondjuk ideális esetben a csaladsegito tényleg családSEGÍTŐ, és nem családCSESZTETŐ lenne, és lenne kapacitás ilyen esetben a szülőket azzal segíteni, hogy kijar valaki nap kétszer ránézni a gyerekre, vagy ilyesmi. Jó, tudom, ez nem az az ország, de igazából törvényileg lenne rá mód.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!