Ha a bíróság az anyát jelölte ki a felgyügyeleti jog gyakorlására akkor az apának milyen kötelességei vannak? Illetve beleszólhatok így a gyermek nevelésébe? Kell e az engedélyem ahhoz hogy pl a másik utcába költözzön az anyjával?
Az apa kötelessége a gyerektartás fizetése. Ezen kívül más nincs.
Beleszólni meg végképp nem tudsz abba, hogy az anya hol alkik a gyerekkel, egyedül akkor kérdeznek meg, ha külföldre akarna költözni, de még akkor sem tudod megakadályozni csak rosszindulatból!
Elég szemét valaki lehetsz, ha azon töröd a fejed, hogy tudnál még ezek után is ártani az anyának meg a gyereknek!
1 ki mint él úgy ítél. Inkább te lehetsz valami rosszindulatú perszóna, miután úgy gondolod, hogy az apa csak jövedelemforrás, de amúgy kuss a neve.
Meg mindjárt feltételezed, hogy ártani akar.
A megállapodás szerint láthatáshoz van joga, sőt jelentheti a gyámhatóságnál, ha az anya ezt megakadályozza rendszeresen. Kérheti az elhelyezés újratárgyalását is, ha pl. valami putriba költözik, ahol melegvíz sincs, vagy összeköltözik valami drogossal.
Ezt az új (2013-as Ptk szabályozza) Marha nehéz volt rágooglizni. Tessék:
4:175. § [Közösen gyakorolt szülői felügyeleti jogok]
(1) A különélő szülők a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben közösen gyakorolják jogaikat akkor is, ha a szülői felügyeletet a szülők megállapodása vagy a bíróság döntése alapján az egyik szülő gyakorolja, kivéve, ha a gyermekétől különélő szülő felügyeleti jogát a bíróság e tekintetben korlátozta vagy megvonta.
(2) A gyermek sorsát érintő lényeges kérdésnek tekintendő a kiskorú gyermek nevének meghatározása és megváltoztatása, a szülőjével azonos lakóhelyén kívüli tartózkodási helyének, huzamos időtartamú vagy letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási helyének kijelölése, állampolgárságának megváltoztatása és iskolájának, életpályájának megválasztása.
(3) Ha a különélő szülők egyes, a (2) bekezdésben meghatározott, közösen gyakorolt felügyeleti jogosítványok tekintetében nem tudnak megegyezni, erről a gyámhatóság dönt.
4:176. § [A különélő szülő tájékoztatási kötelezettsége]
Ha a bíróság a gyermekétől különélő szülőt feljogosítja a gyermek gondozásával, nevelésével összefüggő egyes feladatok ellátására, a vagyonkezelés és a gyermek vagyoni ügyeiben a törvényes képviselet gyakorlására, a szülői felügyeletet e tekintetben a különélő szülő gyakorolja. A különélő szülő tevékenységéről a szülői felügyeletet egyébként gyakorló szülőt tájékoztatni köteles.
4:177. § [Közvetítés a gyámhatósági eljárásban]
A gyámhatóság, kérelemre vagy a gyermek érdekében hivatalból, a szülői felügyeletet gyakorló szülő és a gyermekétől különélő szülő közötti megfelelő együttműködés kialakítása, a különélő szülő jogainak biztosítása - ideértve a különélő szülő és a gyermek közötti kapcsolattartást -érdekében a szülők számára közvetítői eljárás igénybevételét rendelheti el.
4. A kapcsolattartás
4:178. § [A kapcsolattartás joga]
(1) A gyermeknek joga, hogy különélő szülőjével személyes és közvetlen kapcsolatot tartson fenn. A gyermeket nevelő szülő vagy más személy köteles a zavartalan kapcsolattartást biztosítani.
(2) A gyermekétől különélő szülő - ha a bíróság vagy a gyámhatóság eltérően nem rendelkezik - jogosult és köteles gyermekével kapcsolatot tartani.
(3) A szülőnek joga van gyermekével kapcsolatot tartani akkor is, ha a szülői felügyeleti joga szünetel, kivéve, ha a gyermek vagy a gyermekkel közös háztartásban élő hozzátartozója sérelmére elkövetett cselekmény miatt elrendelt távoltartó határozat hatálya alatt áll.
(4) Kivételesen indokolt esetben, a gyermek érdekében azt a szülőt is fel lehet jogosítani a gyermekkel való kapcsolattartásra,
a) akinek a szülői felügyeleti jogát a bíróság megszüntette;
b) aki hozzájárult gyermekének a másik szülő házastársa által történő örökbefogadásához; vagy
c) akinek szülői felügyeleti joga a gyermek ismeretlen személy által történő örökbefogadásához adott hozzájárulásával vagy azért szűnt meg, mert a szülő a gyermeket - annak érdekében, hogy más nevelje fel, személyazonosságának feltárása nélkül - egészségügyi intézményben, arra kijelölt helyen hagyja, a gyermekért hat héten belül nem jelentkezik, és a gyermek örökbefogadására nem került sor.
(5) * A (4) bekezdés szerinti esetben a szülőnek a gyermekkel való kapcsolattartásra való feljogosításáról a szülői felügyeletet megszüntető bíróság vagy - ha a gyermeket nevelésbe vették - a gyámhatóság dönt.
Természetesen ha férjhez akar menni, abban nem akadályozhatod meg, ehhez joga van.
Ha nem egyezel bele, akkor a gyámhatósághoz fordulhat, ők pedig értelemszerüen engedélyezni fogják!
Az egyedüli dolog, ami szóba jön, mint téma, hogy a láthatást továbbra is biztosítani kell, az esetleges többletköltséget (utazás, ha más, messzebbi városba költözik) az elköltöző félnek kell állnia.
Te most az anya vagy az apa vagy? Mert az utolsó kommented alapján inkább az anyának tünsz.
Pár utcával arrébb minden "engedély" nélkül költözhetsz, más városba esetleg külföldre az apa beleegyezésével. HA a beleegyezést megtagadja, akkor a gyámhatóságohoz lehet fordulni, ök felülbírálhatják az apa véleményét, ha a gyerek érdekeit képviseli a költözés.
Abba nem szólhat semmi esetben bele, ha az anya újra akar házasodni, a gyerek érdeke meg az, hogy az anyjával maradhasson, ezért a költözés indokolt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!