Két vezetéknév vagy két keresztnév, esetleg mindkettő?
Amióta eszemet tudom, mindig is két keresztnevet szerettem volna a gyerekemnek, nincs kifejezett oka, nem hagyomány a családban. (Ha lehet mellőzzük, hogy két keresztnevet adni értelmetlen, minden érvelés nélkül, nem ez a kérdés lényege.)
Házasságkötésnél meg kell adnunk a majdani gyermekek vezetéknevét, és szóba került, hogy kötőjellel megkapná az én nevemet is, mivel ritka és jól is hangzik együtt. Viszont párom szerint két keresztnévvel nagyon hosszú lenne a gyerek neve ebben az esetben, amiben igaza van. Bár nekem tetszenek a hosszú nevek is, de nem akarnék kiszúrni a leendő gyerekkel/gyerekekkel.
A vezetéknév 6 szótagos lenne (2-4), ha csak az ő nevét kapná, akkor 4 szótagos lenne. Nevekből a fiúknál a 2-4 szótagosok tetszenek nekünk, lányoknál pedig a 2-3 szótagosak jellemzően; de nyilván nem választanánk két kifejezetten hosszú nevet, inkább két rövidebbet, vagy 1 hosszabbat és 1 rövidet.
Ti melyiket tartanátok fontosabbnak: hogy továbbvigye a ti neveteket is, vagy azt, hogy két keresztnevet adjatok neki, mint ahogy mindig is szerettétek volna?
"Ti melyiket tartanátok fontosabbnak: hogy továbbvigye a ti neveteket is, vagy azt, hogy két keresztnevet adjatok neki, mint ahogy mindig is szerettétek volna?"
Igazából mindkettőt fölöslegesnek tartom. Pedig nekem sincs bajom a hosszú nevekkel, az enyém is az. De az a tapasztalatom, hogy a 2 keresztnevet szinte senki nem használja, aztán ügyintézésnél csak a baj van vele. Hivatalban dolgozom, mondja a nevét, hogy Fehérvári János. Nem találom... Aztán kiderül, hogy jah, amúgy Fehérvári János István. Meg a papírjai egyik felén csak János, a másik felén meg János István, össze-vissza...
Ott tartom még valahol érthetőnek a két keresztnevet, ha Kovács János, és azért kap második nevet, hogy hívják úgy, mint 300 másik embert. Vagy ha valaki családtag emlékére adja mondjuk az elhunyt papa nevét is.
A vezetéknév kötőjelezése meg egyszerűen nem tetszik a házassági neveknél sem, szóval biztosan nem adnám mindkettőnk nevét a gyereknek. Teljesen megszokott, hogy az apja vezetéknevét kapja, nem csak Magyarországon, hanem a legtöbb helyen a világon.
"lesz belőle Kovacs-Bodrogkövi Elemer Kálmánné Szabo-Fehervari Emília Karola"
Mint régen az arisztokratáknál, csak nekik volt mire így használni a nevüket... :D
21!
Hollandiában élek és itt mindennaposak az ilyen több kilométeres nevek, főleg mivel itt az alap változat a házasságkötésnel a kötőjeles változat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!