Van itt olyan akinek gyermekét 5 éves kora előtt röntgenezték, esetleg többször is?
Unokaöcsémet 1 éves kora körül kellett, mert azt hitték, hogy lenyelt egy elemet.
Ha muszáj, akkor muszáj, nyilván nem szórakozásból megy az ember röntgenre. De egyébként nagyon kis dózisú sugárral dolgoznak.
Koraszülött osztályon a gyermekünknek volt tüdőgyulladás miatt 3 röntgenje.
Szobatársam kisfiának kb 40!!! Azt mondták az orvosok, hogy ez a 40 is kevesebb sugárterheléssel jár mint 1 ct. És van olyan gyerkőc, akinek akár több ct-je is készül.
Lekopogom eddig egyikünk gyerekénél sincs baj, 7 évesek múltak.
Köszönöm a válaszokat.
Kedves utolsó! Akinek 40et csináltak kisfiú, velük is tartod a kapcsolatot?
Nekem kisovisként vagy talán bölcsisként kiment a könyökön, és gondolom azt is röntgenezni kellett (bár nem emlékszem rá igazán, csak a mesélésből).
De egy-egy ilyen röntgenezés okozta sugárterhelés nem több, mint amennyit pár nap alatt összegyűjtene az ember amúgy is a háttérsugárzás miatt. Vagy mondjuk egy repülőút alatt. Szóval nem sok. Lehet, hogy 0,000001%-kal megnöveli a kockázatát, hogy valami baja legyen az embernek, de ilyen kis kockázatok miatt nem kell már annyival is, hogy nem a legrövidebb úton megy haza és eggyel többször kell átmennie a zebrán.
Ez úgy működik egyébként, hogy bár a sugárzás okozhat hibákat a sejtekben, a szervezet ezeket kijavítja. Csak ha rövid idő alatt nagyon-nagyon sok sugárzás érkezik, mint például egy daganat sugárkezelésénél, na akkor már nem tud elég gyorsan javítani. Jó esetben egyszerűen elpusztul az érintett sejt, rossz esetben elkezd hibásan működni. Ezért van, hogy egy bizonyos limit alatti sugárterhelés lényegében teljesen ártalmatlan, mert annyi hibát még kijavít a szervezet.
Amúgy mindig csak akkor rontgeneznek, ha a sugárzás várható kockazata kisebb, mint az adott állapot kockázata.
Itt jól leírja mennyi természetes hattersugarzasnak felel meg egy egy rtg felvetel
Az én lányomnak sok volt, mert májbeteg volt 3 éves koráig. (kihat a gerincre, koponyára)
Sokat röntgenezték a gerincét (hát derék nyak), koponyáját.. Diagnosztizáló és kontroll röntgenek.
Akkor 7 hónaposan volt májbiopsziája, akkor azután az intenzíven volt neki röntgen (vagy ct? Ilyen mobik eszköz volt a kórteremben). Ez azért kellett, hogy műtét után kizárják a ptx-et.
Plusz tavaly eltört a kulcscsontja. 2x röntgenezték meg.
Hidd el, a röntgen volt a legkisebb baja...
2 CT 1 MRI, 3 és 8 hetes kora között. Szívbeteg és gyógyszertúladagolás miatt figyelni kellett a fejét is, hogy okozott-e valamit az a “bedrogozott” állapot. Az MRI-hez altatták is.
Nem okozott semmi bajt egyik vizsgálat sem, egyedül annyi maradandó hatása volt a kórházi heteknek, hogy mind a 2 kézfején és az egyik lábfején is megmaradt az infúziók nyoma.
2-es vagyok
Igen, tartom. Semmi baja a fiúnak.
Vannak gyerekek, akiket nem egyszer ct-znek és nekik sincs semmi bajuk, pedig 1 mellkas ct kb 100 mellkas rtg sugárterhelésével egyezik meg.
Ha nem muszáj, nem küldenek gyereket röntgenre, ct-re. De nagy bajt lehet időben végzett diagnosztikával kivédeni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!