Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Jelenleg a 2. babát várom, a...

Marcsi1984 kérdése:

Jelenleg a 2. babát várom, a másik gyerekem 20hónapos gyeden vagyok, meglehet-e szakítanom és gyes helyett, amire majd decemberre mennék mert akkor telik le a 2év gyedem, elmenni táppénzre a 2. gyerek születéséig? írjatok

Figyelt kérdés
2010. júl. 25. 15:53
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
Persze, lehetőséged van elmenni táppénzre, csak a munkaügyissel/könyvelővel tb ügyintézővel számolj utána, hogy mi lesz a leendő gyermekeddel járó tgyás és gyed alapja, ugyanis a táppént a 15 napra járó betegszabadsággal kezdődik, ami ugye munkabérnek minősül. Ha abból számolják a tgyást és gyedet, nem biztos, hogy jobban jársz, mintha gyesről mennél szülni.
2010. júl. 25. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:

Nme úgy van ilyenkor, hogy az eredeti bérből számolnak megint? Így csak annyi a különbség, hogy táppénz idején az eredeti béred (azt hiszem:) 60%-át kapod, aztán tgyás, aminek maximuma van, mert nem volt meg 2 gyerek között a 180 bérezett nap, aztán újra ugyanolyan összegű gyed. Én így tudom, de lehet, tévedek.

Kiemeled majd a kérdést? Hátha sikerül tiszta vizet önteni a pohárba:)

Meg még annyit tudok, hogy ellátás nem lehet másik ellátás alapja, tehát táppénzből nem számolhatnak sem gyást, sem gyedet. De ezt a betegszabis dolgot nem tudom. Mi a különbség a betegszabi és a táppénz között?

2010. júl. 25. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
Én is úgy tudom, hogy ha a 2 gyerek születése között nem dolgoz le 180 napot (ebbe beletartozik a szabi, viszont a táppénz nem), akkor a szerződéses fizetése lesz a tgyás alapja, viszont 2. gyereknél ennek már van maximuma, így ha a szerződése alapján sokat is kapna, nem fogja, mert a max. gyed összegénél nem lehet több ilyenkor a tgyás.
2010. júl. 26. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
3. válaszoló vagyok: csak hogy a kérdésedre is válaszoljak: természetesen megteheted, hogy "visszamész" dolgozni: ekkor először kiadják a bent maradt szabijaidat (erre az időre normál fizetés jár), majd azt követően táppénzre mehetsz szülésig. Táppénz alatt pedig a fizetésed 60%-át kapod.
2010. júl. 26. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:

A betegszabadság munkabérnak minősül, tehát naygon is lehet alapja ellátásnak. Mégpedig azért, mert a főszabály szerint a megelőző év az ellátás alapja, ha a biztosított rendelkezik legalább 180 bérezett nappal. Ha ezzel nem rendelkezik, akkor az ellátást megelőző 180 bérezett napot veszik figyelembe. Ha ez sincs, márpedig nincs, akkor a tényleges jövedelmet, na ez lesz a betegszabadság. A szerződés szerinti bér, de maximum a minimál bér kétszerese akkor jön számításba, ha nincs tényleges bér. ha a kérdezőnek nincs extra nagy bére, és mondjuk a 15 napra járó betegszabadsága mondjuk 70 ezer ft lesz, akkor a tgys alapja bizony ez a tényleges bér lesz.

A betegszabadság és a táppénz között pedig az a különbség, hogy a betegszabadság munkabérnek minősül, a munkáltató fizeti, és járulékot kell belőle vonni, a táppénz pedig egy egészségbiztosítási pénzellátás, amiből nem vonnak járulékot.

2010. júl. 26. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
lányok én annyira irigyellek titeket hogy igy vágjátok ezt a témát!! Nekem ez annyira kínai! Minden elismerésem a tiétek!!!
2010. aug. 24. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
Én szakértőtől kértem tanácsot mert sík h..e vagyok hozzá, nekem azt tanácsolta, hogy a gyest kérjem az anyukám részére, én pedig menjek vissza vegyem ki a szabijaimat és utána menjek el táppénze. A hölgy azt mondta, hogyha a gyest én kapom, akkor az is beleszámít a következő gyedem számításába és marhára lerontaná egy huszonx ezer ft...Hogyha van anyukád, apukád vagy anyós-após aki nyugdíjjas akkor így jársz a legjobban, mert ugyebár ő még a gyest is odaadja neked és a melóhelytől is kapsz pénzt.
2010. aug. 24. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
:) Igaz. De egy kérdés: miért anyukád legyen gyesen? Miért nem a férjed? /Engem továbbra is érint a kérdés, csak még nem aktuális/
2010. aug. 24. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó! Ez a te szakértőd azt kell, hogy mondjam, nincs a helyzet magaslatán. Az első és legfontosabb szabály az az, hogy pénzellátás alapja (azaz tgyás, gyed, vagy táppénz) csak és kizárólag egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem lehet. Márpedig a gyes nem az, ugyanis csak nyugdíjjárulékot vonnak belőle.

A kérdező, ha elmegy táppénzre, akkor először 15 munkanap nap betegszabadságot fog kapni a munkáltatójától, majd táppénzt. Ha a tgyás igényléséig nem lesz legalább 180 bérezett napja (értem itt bérezett napként azt az időszakot, amire akár fizetett szabadságot, akár betegszabadságot kapott) akkor a szerződés szerinti bérét fogják a tgyás alapjának tekinteni. DE! Ha van tényleges jövedelme, akárcsak egy napra is, akkor az lesz az ellátás alapja. A kérdező esetében ez a tényleges jövedelem az x nap szabadságra járó bér + betegszabadság összege.

Ha gondolod, és leírod priviben az adataidat előző kérdező (milyen ellátást kapsz most, meddig, mikorra várod, tervezed a következő gyerkőcöt, stb), én kalkulálok nekeed, hogy hogyan is járnál a legjobban. Azt semmiképpen se felejtsd el, hogy a gyes nem lehet ellátás alapja.

2010. aug. 24. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó!

Úgy látszik megint összefutottunk :)

Én még mindig vitatkoznék veled.


Ha azért nincs 180 bérezett nap, mert az illető táppénzen, tgyáson vagy gyeden van, akkor nem ezt a szabályt kell alkalmazni, hanem akkor a korábbi ellátás alapja lesz az új ellátás alapja.

2010. aug. 24. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!