Jelenleg a 2. babát várom, a másik gyerekem 20hónapos gyeden vagyok, meglehet-e szakítanom és gyes helyett, amire majd decemberre mennék mert akkor telik le a 2év gyedem, elmenni táppénzre a 2. gyerek születéséig? írjatok
Nme úgy van ilyenkor, hogy az eredeti bérből számolnak megint? Így csak annyi a különbség, hogy táppénz idején az eredeti béred (azt hiszem:) 60%-át kapod, aztán tgyás, aminek maximuma van, mert nem volt meg 2 gyerek között a 180 bérezett nap, aztán újra ugyanolyan összegű gyed. Én így tudom, de lehet, tévedek.
Kiemeled majd a kérdést? Hátha sikerül tiszta vizet önteni a pohárba:)
Meg még annyit tudok, hogy ellátás nem lehet másik ellátás alapja, tehát táppénzből nem számolhatnak sem gyást, sem gyedet. De ezt a betegszabis dolgot nem tudom. Mi a különbség a betegszabi és a táppénz között?
A betegszabadság munkabérnak minősül, tehát naygon is lehet alapja ellátásnak. Mégpedig azért, mert a főszabály szerint a megelőző év az ellátás alapja, ha a biztosított rendelkezik legalább 180 bérezett nappal. Ha ezzel nem rendelkezik, akkor az ellátást megelőző 180 bérezett napot veszik figyelembe. Ha ez sincs, márpedig nincs, akkor a tényleges jövedelmet, na ez lesz a betegszabadság. A szerződés szerinti bér, de maximum a minimál bér kétszerese akkor jön számításba, ha nincs tényleges bér. ha a kérdezőnek nincs extra nagy bére, és mondjuk a 15 napra járó betegszabadsága mondjuk 70 ezer ft lesz, akkor a tgys alapja bizony ez a tényleges bér lesz.
A betegszabadság és a táppénz között pedig az a különbség, hogy a betegszabadság munkabérnek minősül, a munkáltató fizeti, és járulékot kell belőle vonni, a táppénz pedig egy egészségbiztosítási pénzellátás, amiből nem vonnak járulékot.
Kedves utolsó! Ez a te szakértőd azt kell, hogy mondjam, nincs a helyzet magaslatán. Az első és legfontosabb szabály az az, hogy pénzellátás alapja (azaz tgyás, gyed, vagy táppénz) csak és kizárólag egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem lehet. Márpedig a gyes nem az, ugyanis csak nyugdíjjárulékot vonnak belőle.
A kérdező, ha elmegy táppénzre, akkor először 15 munkanap nap betegszabadságot fog kapni a munkáltatójától, majd táppénzt. Ha a tgyás igényléséig nem lesz legalább 180 bérezett napja (értem itt bérezett napként azt az időszakot, amire akár fizetett szabadságot, akár betegszabadságot kapott) akkor a szerződés szerinti bérét fogják a tgyás alapjának tekinteni. DE! Ha van tényleges jövedelme, akárcsak egy napra is, akkor az lesz az ellátás alapja. A kérdező esetében ez a tényleges jövedelem az x nap szabadságra járó bér + betegszabadság összege.
Ha gondolod, és leírod priviben az adataidat előző kérdező (milyen ellátást kapsz most, meddig, mikorra várod, tervezed a következő gyerkőcöt, stb), én kalkulálok nekeed, hogy hogyan is járnál a legjobban. Azt semmiképpen se felejtsd el, hogy a gyes nem lehet ellátás alapja.
Kedves utolsó!
Úgy látszik megint összefutottunk :)
Én még mindig vitatkoznék veled.
Ha azért nincs 180 bérezett nap, mert az illető táppénzen, tgyáson vagy gyeden van, akkor nem ezt a szabályt kell alkalmazni, hanem akkor a korábbi ellátás alapja lesz az új ellátás alapja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!