Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mennyire általános manapság...

Mennyire általános manapság hogy nyaliznak a gyerekeknek a szüleik és másoktól is ezt várják el?

Figyelt kérdés

Két szomszédom is van, ahol mind a két-két óvodás-kisiskolás gyereknek könyörögnek a szülei. Pl nem akar bemenni az udvari játszásból és a szülők úgy győzködik őket “Gergő, kérlek szépen gyere be” de ezt ilyen lealacsonyodóan, szinte könyörögve. A gyerek meg röhögve kiabál vissza hogy nem megyek és ennyiben maradnak! Kérdeztem őket erről (már nagyon zavart hogy 30 perce megy a könyörgés és a gyerek ordítása) és kikérték maguknak, hogy ők nem fognak erélyesebben rászólni a gyerekre mert 2020-at írunk. Nem azt mondom én se hogy verje meg, de az én fiamnak megmondom ilyenkor emeltebb hangon, hogy irány be vagy szobafogság lesz és nincs TV-Tablet. Erre azt mondták, hogy ezzel sérülnek a gyerek jogai és ilyet nem szabad kilátásba helyezni!

Szerintem ez nem normális! Még ha egy család csinálná, de csak az utcánkban kettő!

A másik furcsaság hogy a szomszéd gyerekek nem köszönnek nekünk! Kisiskolások! Mire az anyjuk odajött hozzám a napokban és kérdezte, hogy mi a bajom a gyerekeivel, miért nem köszönök nekik? Hát mondtam, hogy kisszívem azért, mert 38 éves vagyok és nem fogok előre köszönni egy 7-8 évesnek aki amúgy elmegy mellettem! Amúgy se tegezzen a keresztnevemen a gyereke, mert nekik nem engedtem meg! Erre is azt mondta a csaj, hogy nem a 19. Században vagyunk, itt jogok vannak már, jobb ha tudom! Az köszön előre aki előbb látja meg a másikat vagy később lép be valahova (pl lift). Hát köpni-nyelni nem tudtam. Az a vicces, hogy vannak szomszédok akik benyalnak ezeknek a gyerekeknek és adják alájuk a lovat! Az egyik nálam idősebb pasi előre köszön a gyerekeknek és odamegy velük kezet fogni!

Szerintem ez tök abszurd és nem normális! Hogy fognak így minimális tekintélyt tanulni ezek a gyerekek? Aztán csodálkozok hogy hallom a fiamtól, némelyik gyerek milyen hangnemben beszél a tanáraikkal. Mintha a csicskáik, haverjaik lennének. Szerintem ez innen is ered, ezek a kezdő lépések némelyik debil szülő részéről.

Régen ilyen nem volt! A nagylányom 18 éves, náluk még ennek alig volt nyoma, legalábbis nem emlékszem ilyenekre. A mostani 30 alatti szülők kezdték ezt el szerintem. Egyre több ilyesmit hallok. Arról már nem is beszélek hogy az én gyerekkoromban xy tanárúrnak mertük hívni a tanárt és 1-1 “rossz gyereken” kívül vissza se mertünk szólni, elfogadtuk amit a felnőtt mond.



2020. febr. 27. 17:42
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
73%

Pontosan úgy gondolom mint a 6-os válaszoló.

Nekem még kicsi a gyerkőc, így nem tud köszönni, de mindig szólok intsen pápát.

3x szoktam szólni mindenért, első szépen kérve a gyereket ahogy el ár ám hogy hozzám is szóljon. Utána megegyszer ugyanez de elmondom hogy mostmár csak 1x szólok és ha nem lesz az akkor mi a következménye. 3x szólok nem történik semmi akkor kivétel nélkül szigorúan betartom ami a büntetés.

Természetesen fordítva is igaz van jutalmazás is ha megérdemli.

2020. febr. 27. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
59%

Nem ismételném az előttem szólókat, sok jó hozzászólás született.

Nekem csak annyi hozzáfűzni valóm lenne mindehhez, hogy a köszönés terén azért mégis csak van egy kor reláció, ami meghatározza, kinek illik elöbb köszönni, tetszik vagy nem tetszik.

Legjobb tudásom szerint még mindig a fiatalabb köszön előbb az idősebbnek. Vagyis a gyerekek a felnőtteknek. Utcán, boltban, liftben, buszon, oviban. Tök mindegy. Főleg, ha ismerős a gyerek. Városban, nagy városban nyílván más a helyzet. De ez nem is kérdés (legalábbis én így tanultam, igaz, mi falun nőttünk fel).

2020. febr. 27. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 anonim ***** válasza:
59%
Én nagyon szeretem, hogy a magyar nyelvben a magázódáson és a tegeződésen kívül van ez a harmadik "Béla bácsi tetszik kérni csokit" forma is. Tisztelet is ad, de azt is kifejezi, hogy nem vadidegenhez beszél a gyerek. Nagyon sajnálom, hogy a szülők ezt nem tanítják, mert szerintük régi módi, szerintem meg a nyelvet gazdagítja. (és én se vagyok vén csoroszlya, csak 31 vagyok 😉😉😉)
2020. febr. 27. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
86%

6-os vagyok.

Sokan írtátok azt a tapasztalatot,hogy ezt vagy azt már nem kell csinálni,mert már nem az az idő van,mint régen.

A helyesírás jutott eszembe,bár a témához semmi köze.

Már ez sem divat,hogy helyesen írjunk,mert úgyis eltudod olvasni,ha nem helyesen van írva.

Ergo nem baj,ha semmi intelligencia nem szorult beléd,az sem baj,ha soha nem olvastál el egy könyvet ,de még a nyelvtan órán sem figyeltel, mert már ebben a században ez nem divat.

Ezzel azt sugallják,hogy legyél bátran hülye, lebutított úgyis ez a jó ebben a században. De legyél a szülés után (is) hibátlan,selfizz jó sokat, legyél a nevelésben is liberális mert szépnek lenni egyszerűbb.

Ezt persze kisarkitva mondom, és akinek nem inge nem veszi magára.

2020. febr. 28. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:
25%

Utolsó értem mire gondolsz, igazad is van, de hogy tiszta legyen, nem attól lesz valaki intelligens, hogy helyesen ír, nem feltételez intelligenciát az olvasottság sem, az meg pláne nem, ki figyelt nyelvtanórán.


Az intelligencia (amit a köznyelvben annak hívunk) logikai érzék, az pedig az általad említettektől nem függ.


Amire te gondolsz, az az igényesség, az ír helyesen, akinek van igénye szépen, az általa legjobbnak vélt módszerrel kifejeznie magát és az, akinek a legjobb a szép magyar helyesírást jelenti. Akitől azt várja a környezete(vagy azt hiszi, hogy azt várja)hogy “vokot” és rövidítéseket tegyen ki, az is lehet igényes, az általa legjobbnak vélt formát használja. Szóval ez egy összetett dolog, melyhez az is hozzátartozik, hogy az elmúlt kétszáz évben mindig más szavakat is használtak a fiatalok, más megfogalmazási módokat.. most is ez van, csak mostanában veszik át az idősebbek a fiatalabbak szokásait és nem fordítva..

2020. febr. 28. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
94%
Azért ne keverjük a szlenget a nyelvtani helyességel. A "vok", "vki" és társai egyfajta internetes szleng. Aztán ott van az aki képes leírni hogy "jukas", "meg talál" és társai. Előbbi trend, szleng. Utóbbi valóban igénytelenség.
2020. febr. 28. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 anonim ***** válasza:
80%

10 éve menő volt fordítva írni a J-lys szavakat, jelenleg menő nem kitenni az írásjelet, ékezet nélkül írni, rövidíteni a szavakat, egybeírni szavakat, két pontot tenni három helyett, egyedien írni szavakat nem létező szavakat használni, angol kifejezéseket átvenni/átalakítani és egy csomóan diszesek, mióta ezt a jelenséget felismerték, közismertté vált, azóta divat nem odafigyelni a szavak helyesírására is, veszít a fontosságából a helyesírás. Bejött a nyelvtannáci kifejezés is 10 éve, azóta is megvan. Szerencsére sok hallássérült/egyéb sérült gyerek integrációja is szépen zajlik, a gyerekek szemethunynak a nyelvtani hibák felett, és a tartalomra koncentrálnak, ez is hozzájárul ahhoz, hogy egyre kevésbé szabályos a nyelv-és terjednek az emojik.


Ez nem csak a szlengről szól, egyébként a vok nem is szleng szerintem.

2020. febr. 28. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:
43%

Köszönésnél ne felejtsük el, hogy a mai 30+ nem úgy néz ki, mint régen.

Közel sem egyértelmű, hogy tizenéves vagy 30+.

Egy saját példa.

Unokahugom rosszul lett a suliban és érte mentem autóval. Éppen folyt a tanítás és meglátott egy tanár (azt gondolnám velem egykorú 32 év körüli). Úgy ráförmedt, hogy mit keresek kint, miért nem vagyok az órán, hogy hirtelen azt se tudtam hol vagyok. Majd békésen megbeszéltük, hogy 13 éve érettségiztem, nem szeretném újra itt koptatni a padot.

De a játszótéren is néztek már babysitternek.


Én ezért sem akadok ki a tegeződésen. És sose próbált egyik gyerek vagy tini a magánéletemben vájkálni. Idősebb korosztályra jellemző, hogy olyat kérdez, amihez semmi köze.

Pl. egy tini sem kérdezte meg, hogy meddig szoptattam, természetes úton vagy császárral szültem, mikor megyek vissza dolgozni. Ellenben ismeretlen felnőtt emberek szegezték nekem e kérdéseket. Tegezve.


Szóval ha a felnőtt emberek sem tartják tiszteletben a magázódást, ne várjuk el a tiniktől sem.

Az ovis gyerekem ovijában is tegeződnek. De Xy néninek szólítják. Nagyon jó óvónők és tisztelik őket a gyerekek.


A "kérlek szépen" -nel sem értem mi a gond. Van, hogy én sem ugrom elsőre, ha a gyerekem kér valamit. Így ő is többször kér meg valamire. Náluk is előfordulhat, hogy elmerülten játszanak és hiába hallják mit mondtál, nem teljesen ért el a tudatukig. Vagy még befejezik a játékot. Én éppen ezért mindig előre szólok. "Hanna kezd el befejezni a játékot, mindjárt vacsora." És megvárom a választ. Így nem kiszakítom, hanem hagyom, hogy lezárja.


Persze ha már az arcodba röhög, az más.

2020. febr. 28. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
31%

Igen, köszönöm erre gondoltam.

Az igényesség hiányzik.

2020. febr. 28. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 hollófernyiges ***** válasza:
9%
Kérdező, te nem 38 éves vagy, hanem 68. Lélekben biztos.
2020. febr. 28. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!