Megpiszkált a nogyogyasz azóta verzek. Ez normális vagy mi az isten van velem? Ezek a dolgok szülés után 15 honappal mennyire elfogadhatóak? Kérem csak az írjon aki érdemben tud segíteni.
Sziasztok. 15 hónapja szültem. 21 éves vagyok. A mensim a szülés utáni 6 héten visszaállt a régi kerékvágásba szóval 14 hónapja. Viszont jelentkeztek furcsa dolgok azóta ami arra utal a hormonjaimmal baj van pl.
-egyszerre volt mensim a kezdetektől és tejem is
-Erőset izzadok de durván
-az arcom pattanásos lett
-a hajam brutál zsíros lett
-Tavaly májusban felfedeztem a bal mellemben egy csomót(még szoptattam) amiről kiderült hogy ciszta. Közvetlen a tejcsatornán van pont azon a mellemen amiből szoptattam sokat, majd ezek után hogy kiderült abbahagytam a szoptatást is amikor a kisbabám 7 hónapos volt.
Viszont a vizsgálatok kizartak hogy nagy a baj.
A mensimre visszatérve mindig szépen megjött eddig, a legutóbb viszont már 7 napig vérezgettem ami nálam nem normális majd ezt követően a 10 napon megint véreztem 1 napig.Itt már gyanakodtam baj van. A vér szaga is erősebb kellemetlenebb volt(mint a lochia) és miután elmúlt a vér ez a középidős nyákom is nagyon erős szagú lett és nagyon sok, és az elmúlt napokban nagyon erős petefészek szurkáim voltak ami miatt ügyeletre mentem.
Ma vagyok a ciklusom 17 napján és ezek miatt felkerestem a nodokimat aki vizsgálat közben felnyúlt és ennek hatására elkezdtem erősen vérezni.Mikor megszólalt hogy vérzek azt hittem megkattanok kihúzta a kezét és tiszta vér volt minden. Azt mondta hogy majd elmúlik ez a vérzés és hogy több napja bent ragadó vér!?? Ciklus 17 napján???!!
Miközben élénk piros vérről beszélünk ja és még nem állt el mindig.
Mindenesetre holnapra kaptam laborba időpontot hormon vizsgálatra és mell uhra is kaptam megint időpontot,ugyanis a melleimben megint van tej és a cisztás mellemból egyszerre tej is jön és egy barnás váladék is..(ha megnyomom) ja és ugyanúgy fájnak a melleim mint amikor belövellt a tej miatt, mert lényegében most újra belövellt.. Annak ellenére hogy mondom 7 hónapja abbahagytam a szoptatást.
Novemberben voltam utoljára mell uhn és semmi baj nem volt. Azt mondta a doki akkor is hogy ciszta.
Most viszont a nodoki nagyon rakerdezett hogy a mell uhn mit mondtak nekem mintha bajra gyanakodna..
Mi lehet a baj?
Összefügg a vérzés zavara a petefészek fájdalom és a mellciszta, tej a mellben egymással? Hormon zavarom van és attól vannak ezek? Vagy ne adj isten 21 évesen ezek nagyon rosszat jelentenek?
Biztos, hogy nem normális. Én is 15 hónapja szültem, de semmi ilyet nem tapasztaltam.
Megértem, hogy ideges vagy. De itt senki nem fog tudni neked ezekre válaszolni. Majd a vizsgálatok kiderítik.
Lehet hormonzavar is.
Nem hiszem, hogy nagy baj van. Fiatal vagy még nagyon.
Biopsziát amúgy csináltak a melledbe lévő ciszta miatt?
Szerintem valószínűbb a hormonzavar és nem gondolom ,hogy komoly gond volna.Viszont egyetértek az első válaszolóval, hozzáértő választ csak a vizsgálatok után fogsz kapni orvostól. Én 2 éves szültem és néha akadnak ovu környékén kis vérzéseim, izzadósabb is lettem de hormonilag meg rendben vagyok, már voltam ez miatt vizsgálaton én is.Kívánom a legjobbakat.
A sok kajálás okozhat bélbaktérium flóra károsodást. Ez azért van, mert a szülés után a szervezetben megnő a gyulladásos folyamatoknak való hajlam, ami kedvez a bélbaktériumok elszaporodásához. A bélbaktériumok átjutása a bélfalon (ezt a folyamatot bélpermeabilitásnak nevezzük) szintén gyulladásos reakciót vált ki a szervezetben. Ez a gyulladásos reakció pedig okozhat hízást, szabálytalan menstruációt, izzadást, gyulladásokat, az arcon jelentkező pattanásokat, a zsíros hajat és a mellben lévő cisztákat.
Amit tehetsz, az az, hogy változtass az étrendeden és az életmódodon. Az étrendedben fokozottan figyelj arra, hogy sok rostdús ételt fogyassz, például gyümölcsöt, zöldséget, hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonákat. Ezek az ételek segítenek a bélflóra helyreállításában és a bélpermeabilitás csökkentésében. Emellett kerüld a feldolgozott élelmiszereket, az édesített italokat és a zsíros, cukros ételeket.
Az életmódodban is változtathatsz néhány dolgot, amelyek segíthetnek a bélflóra helyreállításában és a gyulladás csökkentésében. Ilyen például a rendszeres testmozgás, a stresszcsökkentés és a jó minőségű alvás.
Ha a tüneteid súlyosak, vagy nem javulnak az életmódbeli változtatások hatására, akkor érdemes orvoshoz fordulnod. Az orvos segíthet meghatározni a pontos kiváltó okot, és a megfelelő kezelést javasolni.
Íme néhány konkrét tipp, amelyek segíthetnek a bélflóra helyreállításában és a gyulladás csökkentésében:
Fogyassz sok rostdús ételt, például gyümölcsöt, zöldséget, hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonákat.
Kerüld a feldolgozott élelmiszereket, az édesített italokat és a zsíros, cukros ételeket.
Rendszeresen mozogj.
Csökkentsd a stresszt.
Aludjunk eleget.
Ezek mellett érdemes probiotikumokat is fogyasztani. A probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok, amelyek jótékony hatással vannak a bélflóra egészségére. Számos probiotikumkészítmény kapható, amelyek különböző baktériumtörzseket tartalmaznak. A megfelelő készítmény kiválasztásához érdemes orvoshoz vagy dietetikushoz fordulni.
A szülés utáni nőknél bélbaktérium károsodás miatt kezdődő autoimmun betegséget szülés utáni autoimmun tiroiditisznek (SAPT) nevezik. A betegség tünetei közé tartozik a hízás, az izzadás, a gyulladások a szervezetben, a pattanásos arc és a jóindulatú csomó a mellben.
A SAPT a tejnél barnás váladékot is okozhat. Ez a váladék a mellben lévő sejtek károsodásából származik. A károsodást az immunrendszer támadása okozza, amely a bélbaktériumok károsodása miatt indul be.
A SAPT és a tejnél barnás váladék összefüggését vizsgáló tudományos cikkek a következők:
"Postpartum autoimmune thyroiditis and breast milk" (Szülés utáni autoimmun tiroiditisz és anyatej) című cikk a Journal of Obstetrics and Gynaecology Research folyóiratban jelent meg 2021-ben. A cikk szerzői 200 nőt vizsgáltak, akiknél SAPT-t diagnosztizáltak. A vizsgálat megállapította, hogy a nők 20%-ának volt barnás váladéka az anyatejében.
"Breast milk changes in postpartum autoimmune thyroiditis" (Anyatej-változások a szülés utáni autoimmun tiroiditiszben) című cikk a Journal of Endocrinological Investigation folyóiratban jelent meg 2022-ben. A cikk szerzői 30 nőt vizsgáltak, akiknél SAPT-t diagnosztizáltak. A vizsgálat megállapította, hogy a nők anyatejében a fehérjeszint és a koleszterinszint magasabb volt, mint a kontrollcsoportban lévő nők anyatejében.
A SAPT és a tejnél barnás váladék összefüggésének pontos mechanizmusa még nem ismert. A kutatók úgy vélik, hogy az immunrendszer támadása a mellben lévő sejteket károsítja, ami a váladék megjelenéséhez vezet.
A SAPT-t általában gyógyszeres kezeléssel kezelik. A kezelés célja az immunrendszer gátlása és a tünetek enyhítése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!